Jump to content
 • 0

Samyang 14mm f/2.8 czy Tamron 17-50mm f/2.8


soader
 Share

Question

Witam, planuję zakup niedrogiego obiektywu szerokokątnego do Canona 1100d. Po lekturze wątków na astrofotach wytypowałem te dwa modele. Który lepiej się sprawdzi w szerokich kadrach DM i astropejzażach? Mam Canona 50mm f/1.8 więc ten Tamron byłby używany tylko w dolnym zakresie ogniskowych.

Link to comment
Share on other sites

7 answers to this question

Recommended Posts

 • 0

A nie myślałeś o Samyang'u 16/2? :) Tylko pod DX więc do 1100d jak znalazł, chyba, że chcesz mieć pod FF na przyszłość, to wtedy Samyang 14mm (bo Tamron też tylko APS-C).

Patrzyłeś na testy na optyczne.pl? Obydwa obiektywy są testowane (samyang 16/2 też ;)), może pomogą Tobie podjąć decyzje.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Dzięki za odpowiedzi, FF raczej nie planuję. Samyangi 16/2 i 24/1.4 to super obiektywy ale jednak koszt dwukrotnie większy niż te, które wytypowałem. Planuję wydać w granicach 500-600 zł. W tym budżecie nic ciekawego poza moimi typami nie znalazłem. Z różnych postów wiem, że oba są/były używane przez wielu użytkowników forum dlatego chciałem poznać opinię, który lepiej się sprawdzi pod kątem abery, brzegów, przysłony itd.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Samyanga 14/2,8 mam i uważam, że do DM trzeba przymknąć do 5,6 żeby koma nie rozwalała narożników na APS-C. Na FF nawet nie próbowałem. Na 2,8 nadaje się do pejzaży do rojów meteorów, tam nie patrzymy na punktowe gwiazdki ale na złapane z trudem na wysokim ISO ślady meteorów. Przykład stacku z 30 klatek na f5,6 SQM 21,05. Gwiazdozbiór Lutni  w prawym górnym rogu.

 

image.thumb.jpeg.32ae8d9e0f30df1407e385517aafa084.jpeg

 

A na 2,8 i z meteorami (zeszłoroczne Perseidy z Obidzy) naroża są z komą.

 

image.thumb.jpeg.421869ad209571e8f1f2a651743323e7.jpeg

Edited by OBERON RD
Dodałem zdjęcie z f 2,8
Link to comment
Share on other sites

 • 0

Dzięki za przykłady, na 2.8 to nie spodziewałem się cudów, ale że trzeba przymykać aż do 5,6 to słabo. Ciekawe jak na tym polu wypada Tamron przy 17mm.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Miałem 2 egzemplarze Samyanga 14/2.8 i pierwszy był fatalny, drugi słaby. Tak więc trzeba trafić na dobry egzemplarz. Ja miałem go z Canonem 6d i muszę przyznać, że jest mocno szeroki.

Link to comment
Share on other sites

 • 0

Obecnie posiadam 2 samyangi 14mm f2.8, trafiłem na dobre egzemplarze. Świetnie nadają się do astro krajobrazów do apsc jak i ff. 

Domykam do f4 wiadomo nie jest to poziom ostrości jak w sigmach serii art ale zadowalający jak za takie pieniądze. 

Miałem tez samyanga 24mm, super obiektyw do ff zwłaszcza, tylko ciężko dostać egzemplarz w dobrej cenie. Co do Tamrona kolega ma i robił nim drogę mleczna na 17mm, domykając do f3.5 daje naprawdę dobry obrazek

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Answer this question...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.