Skocz do zawartości

Trójkąt Letni z opisem


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

Chciałabym Wam przedstawić moje zdjęcie trójkąta Letniego wraz z opisem obiektów lornetkowych/teleskopowych. Znajdują się w niej obiekty DS, Asteryzmy i gwiazdy podwójne/wielokrotne. Jeżeli Waszym zdaniem będzie brakować jakiś obiektów, proszę o komentarz, dzięki temu powstanie kolejna wersja mapki. Mam nadzieję że Wam się spodoba! :astronom:

IMG_20220823_120751.thumb.jpg.b22d5c79d560d30ec70d1d7b5584ccbb.jpg

IMG_20220817_220439.thumb.jpg.8cc5a334ded1041057f7891413a64c81.jpg

Czystego nieba!;)

Astro_Mila?

 

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze powiedziawszy to nic prócz gwiazd nie widzę, a już na pewno żadnych obiektów DS. ;) Nie żeby cię zniechęcać i gasić zapał, bo jesteś młodą pasjonatką astro i to się chwali, ale chyba nie wszystko trzeba koniecznie od razu wrzucać na forum. ;)

Ewentualnie jest chyba gdzieś temat "astrofoto przez smartfona" czy jakoś tak.

  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź! :) Zaktualizuje mapę do samych gwiazd i asteryzmów, DS usunę. Zostawię mapę na pamiątkę, może kiedyś jak będę miała lepszy sprzęt/możliwości zrobię lepszą pracę. Ograniczę się do wrzucania relacji z obserwacji na konto, bo przyjęło się całkiem dobrze ?

 Pozdrawiam,

Milena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, lukost napisał:

Tak szczerze powiedziawszy to nic prócz gwiazd nie widzę, a już na pewno żadnych obiektów DS. ;) Nie żeby cię zniechęcać i gasić zapał, bo jesteś młodą pasjonatką astro i to się chwali, ale chyba nie wszystko trzeba koniecznie od razu wrzucać na forum. ;)

Ewentualnie jest chyba gdzieś temat "astrofoto przez smartfona" czy jakoś tak.

Absolutnie się nie zgadzam. Forum to forum, więc każdy może się wypowiedzieć, tym bardziej jeśli jest to związane z tematyką astro. Szkic wykonany przez @Milena Niemczyk nie jest może wykonany sprzętem za +10k, ale nie jest też smartfonowym plackunem z rozmytymi gwiazdami. Przygotowała własnoręcznie opis zdjęcia, pokazała ciekawe obiekty, które mogłyby zainteresować początkujących obserwatorów.

Mamy odpowiednie działy, które mogą prezentować różny poziom przesłanych materiałów, ale mam od dłuższego czasu wrażenie, że to forum skupia się tylko na dopieszczonych pracach DS, nie daj Boże z pojechanymi gwiazdami, a każda osoba, która przedstawi coś spoza ligi od razu kierowana jest 'na fejsbuki i Instagramy, bo tam dostaniesz więcej lajków'.

 

@Milena Niemczyk, swego czasu kolega @wimmer stworzył świetny poradnik dla obserwatorów wizualnych - możesz tam znaleźć wiele ciekawych obiektów, które mam nadzieję uda Ci się wypatrzeć przez lornetkę właśnie:

 

 

  • Lubię 7
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, sidiouss napisał:

Absolutnie się nie zgadzam. Forum to forum, więc każdy może się wypowiedzieć, tym bardziej jeśli jest to związane z tematyką astro. Szkic wykonany przez @Milena Niemczyk nie jest może wykonany sprzętem za +10k, ale nie jest też smartfonowym plackunem z rozmytymi gwiazdami. Przygotowała własnoręcznie opis zdjęcia, pokazała ciekawe obiekty, które mogłyby zainteresować początkujących obserwatorów.

Mamy odpowiednie działy, które mogą prezentować różny poziom przesłanych materiałów, ale mam od dłuższego czasu wrażenie, że to forum skupia się tylko na dopieszczonych pracach DS, nie daj Boże z pojechanymi gwiazdami, a każda osoba, która przedstawi coś spoza ligi od razu kierowana jest 'na fejsbuki i Instagramy, bo tam dostaniesz więcej lajków'.

 

@Milena Niemczyk, swego czasu kolega @wimmer stworzył świetny poradnik dla obserwatorów wizualnych - możesz tam znaleźć wiele ciekawych obiektów, które mam nadzieję uda Ci się wypatrzeć przez lornetkę właśnie:

 

 

Dzięki @sidioussza odpowiedź!:) Mapka miała się skupić właśnie na tych początkujących obserwatorach, którzy posiadają tylko lornetki.  Ja właśnie jestem taką osobą, posiadam lornetkę i mały teleskop, dlatego założyłam tutaj konto. Wrzucanie tutaj treści jest dla mnie największą radością. W 1000 % zgadzam się z Twoim zdaniem. A propos Tablicy Wimmera ostatnio właśnie dzięki forum się o niej dowiedziałam i aktywnie z niej korzystam.:astronom:

Pozdrawiam,

Milena 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, lukost napisał:

Tak szczerze powiedziawszy to nic prócz gwiazd nie widzę, a już na pewno żadnych obiektów DS. ;) Nie żeby cię zniechęcać i gasić zapał, bo jesteś młodą pasjonatką astro i to się chwali, ale chyba nie wszystko trzeba koniecznie od razu wrzucać na forum. ;)

Ewentualnie jest chyba gdzieś temat "astrofoto przez smartfona" czy jakoś tak.

Słabo Ci wyszło, bo już gasisz zapał :ninja:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie jest moje zdanie i można się z nim nie zgadzać. Nie odpowiada mi tendencja do wrzucania wszystkiego jak leci do netu. Ta fotka w mojej ocenie nie ma specjalnych walorów edukacyjnych, bo początkujący prędzej odpali sobie Stellarium, SkySafari czy użyje obrotowej mapki nieba. PS Być może jestem starym, marudzącym zgredem - trudno. ;)

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Grzędziel napisał:

Jeśli mogę coś poradzić, to zrób takich klatek 100 a jeszcze lepiej 500 (serio) i zestackuj. Zarejestrujesz w ten sposób znacznie więcej obiektów.

Myślę, że wydłużenie ekspozycji by to umożliwiło, a nie tylko więcej klatek. Z kupy złota nie ulepisz :icon_wink:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze chciałem napisać, że bardzo podoba mi się twój zapał i młodzieńczy entuzjazm* :) Na pewno mnóstwo rzeczy robisz nie tak, albo w sposób nieoptymalny, albo nawet zupełnie bez sensu - ale to nie szkodzi. Świat się od tego nie zawali, że zrobisz taką sobie fotkę telefonem - a jak ją wrzucisz na forum, to może co prawda ktoś pomarudzi, ale też na pewno dowiesz się przy okazji czegoś nowego z komentarzy i pewnie czasem będą to takie rzeczy, o które nawet nie wiesz, że można by zapytać. Tak więc nie ustawaj w tym entuzjazmie i nie bój się dzielić tym co Ci się udało zdziałać - choćby to obiektywnie nawet miało być słabe - bo naprawdę fajnie się to czyta. Ja tam nie miałem na takie coś odwagi i potem się okazało, że kilka razy próbowałem wyważać drzwi, które już dawno temu ktoś otworzył i jeszcze wybudował przez nie autostradę ;)

 

A mam taką uwagę techniczną - ja bym te opisy robił nieco mniejszymi literami, a ramki itp. rysował za pomocą dużo cieńszych kresek. Domyślam się, że robisz to na telefonie, bo taki to ma "smartfonowy look" że się tak wyrażę, ale może warto by było zrzucić to na kompa rysować na większym ekranie. Chyba, że taka jest twoja wizja artystyczna :)

 

_________________

* jak piszę takie rzeczy, to zaczynam się czuć staro, chociaż tak naprawdę wcale jakiś specjalnie wiekowy nie jestem, ani staro się normalnie nie czuję.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi :) Już mniej więcej wiem co jest nie tak, i co muszę poprawić. Powstanie nowa, odświeżona wersja mapki. Jadę w tym tygodniu na kolejne obserwacje, pod ciemniejsze niebo. Z tego powstanie nowy materiał do mapki. ?

Pogodnego nieba,

Milena :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i w następnym etapie zrób flata (zdjęcie białego tła, np nieba, ściany przez mleczny filtr) i odejmij od zdjęcia, żeby nie było winiety (pociemnienia w rogach). Stackować można nawet 500 ale i 10 zdjęć zrobionych czymkolwiek, poprawi to też jakość.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, apolkowski napisał:

Po wrzuceniu Twojej fotki na nova.astrometry.net pojawia się taki opis :

 

image.jpeg.27cb0b89bc676ceb91c1200391e54920.jpeg

 

Potem można przeskoczyć na WorldWide Telescope i zobaczyć fotkę na tle mapy nieba

 

image.thumb.jpeg.3542d9668cd62f633eae0421ad3e27a5.jpeg

Witam @apolkowski,

Mam pytanie jak z zdjęcia przekształcić go w taki obraz z gwiazdozbiorami? Mówię tutaj o stronie Astrometry.net. Weszłam w upload i nie mam takiego efektu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,

Milena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz poczekać aż się przemieli i wtedy - jeżeli się udało - na stronie z wynikiem na górze zdjęcia są zakładki, które pozwalają włączyć różne nakładki, m.in. z gwiazdozbiorami (jak najedziesz kursorem na zdjęcie, to się pokazują):

https://nova.astrometry.net/user_images/6355203#annotated

 

Untitled.png.5d622e3c3cafd43fe90383ac28e06288.png

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie! :)

Wrzucam nową wersje mojej mapki. Trochę inne zdjęcie, lecz wykonane z podobnego okresu. Trochę popracowałam nad estetyką mapki. Na mapce jest zaznaczone TEORETYCZNE położenie obiektów DS. Korzystałam z programu Stellarium i poleconej przez @apolkowski stronie Astrometry.net Mam nadzieję, że wersja 2.0 Wam się spodoba! ;) 

Czystego nieba!:astronom:

Milena :)

IMG_20220828_174530.thumb.jpg.39b00f431f570572a45b3267b4db952d.jpg

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.