Skocz do zawartości

[WAŻNE] Montaż SW AZ-EQ6 - prośba o opinie


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...
4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Czy przejście z trybu AZ do EQ można wykonać z zamontowanym sprzętem (teleskop, przeciwwagi)?

Ja tak raz zrobiłem jak próbowałem eksperymentować z fotografią. Więc da się, natomiast nie mam pewności, czy to jest zdrowe dla montażu.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam AZ EQ-6  ale niestety nie miałem w ręce CEM45 więc nie porównam obu . Wieszam na nim ED 120 i nie ma problemu z prowadzeniem a z kamerą mam skalę  0,86 arcsek/pixel.  W porównaniu do  EQ-6 nikt chyba nie wspomniał że posiada enkodery więc nawet jak rozsprzęglisz montaż to on  pamięta alignację i swoją pozycję . Ważne też podczas użytkowania aby nie dociskać nadmiernie sprzęgła bo wtedy wariuje i źle prowadzi. Sporą wadą jest waga.

 

Czy warto dołożyć 40% więcej do CEM 45 to już twoja osobista decyzja.  CEM 45 jest o połowę lżejszy i będzie lepiej wykonany .  Musisz odpowiedzieć sobie na konkretne pytanie czego konkretnego oczekujesz po montażu .

 

Ja mam też CEM25 i jestem z niego bardzo zadowolony. Zapłaciłem więcej niż za podobnej klasy Sky Watchera ale to był wybór świadomy bo chciałem lekki mobilny montaż z dobrym prowadzeniem i to oferował mi wtedy tylko iOptron. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, M_H napisał:

Z jakiegoś konkretnego powodu? Jestem ciekaw bo sam używam.

 

Jest tylko jedna sztuka w polskich sklepach. W razie jakichkolwiek problemów nie mógłbym liczyć na szybką wymianę. Po drugie jest zbyt lekki i złodziej zbyt szybko by z nim uciekał ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, gryf188 napisał:

......... posiada enkodery więc nawet jak rozsprzęglisz montaż to on  pamięta alignację i swoją pozycję.....

 

 

Że jak? Montaż z enkoderami pamięta tylko położenie ślimacznicy którą można zasprzęglić w tylu pozycjach ile zębów na tejże ślimacznicy. Rozsprzęglenie prawie zawsze powoduje utratę alignacji. Nie wiem jak w montażach harmonicznych ale pewnie podobnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, M_H napisał:

Gema45 wykluczyłem, pozostał mi już tylko wybór między AZ-EQ6 i EQ6-R. 

roznica w cenie to prawie 700€. Jesli planujesz tylko focenie, lub wizual z rurkami z wyciagiem z tylu to bym na twoim miejscu nie doplacil. Jesli jednak zamarzy ci sie newton do wizuala to wygodniej bedzie w AZ. 

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dimis napisał:

roznica w cenie to prawie 700€. Jesli planujesz tylko focenie, lub wizual z rurkami z wyciagiem z tylu to bym na twoim miejscu nie doplacil. Jesli jednak zamarzy ci sie newton do wizuala to wygdoniej bedzie w AZ. 

 

Różnica w cenie jest duużo mniejsza. Przy 700 euro różnicy bym się nie zastanawiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Różnica w cenie jest duużo mniejsza. Przy 700 euro różnicy bym się nie zastanawiał.

racja, spojrzalem szybko i porownalem z EQ-6 nie z EQ-6R. Poprawnie to bedzie ok. 420€. Ja na twoim miejscu bym nie doplacal, bo z tego co wiem i tak masz/ planujesz SCT 9,25 a nie duzego newtona.

Edytowane przez dimis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

 

 

Że jak? Montaż z enkoderami pamięta tylko położenie ślimacznicy którą można zasprzęglić w tylu pozycjach ile zębów na tejże ślimacznicy. Rozsprzęglenie prawie zawsze powoduje utratę alignacji. Nie wiem jak w montażach harmonicznych ale pewnie podobnie. 

No to nie wiem ale wiem że jak kiedyś przez pomyłkę wpisałem źle godzinę to plate solve nie mógł mi znaleźć pozycji bo byłem daleko od celu i to było widać że tuba celuje w złe miejsce . Po kilku próbach wymyśliłem że rozsprzęglę montaż i skieruję mniej więcej we właściwe miejsce  to łatwiej mu będzie trafić w cel. Po zasprzęgleniu on jednak uparcie leciał do tego wcześniejszego miejsca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, gryf188 napisał:

No to nie wiem

....

 

Tak. ?

 

Wysprzęglić można montaż w każdej chwili nawet (a może przede wszystkim) wtedy jak jest wyłączony.  Zasprzęglony w innej pozycji (nawet o ząbek) nie ma szans na zapamiętanie czegokolwiek bo jak prądu nie ma to jak mógłby to zrobić?  Pamięta dalej położenie ślimacznicy bo na niej są enkodery. Co jest "ZA" sprzęgłem to tylko user wie. Mam CEMa z enkoderami w obu osiach.

 

 

EDIT:

 

Aż poszedłem do swojej astrobudki sprawdzić i dokładnie to jest tak:

 

- wysprzęglenie, obrót i zasprzęglenie w innej pozycji (nawet o 90°) i montaż jedzie tak jakby był niewysprzęglany czyli jest rozjechany algin, 

- GoTo Zero - montaż jedzie tak jakby był niewysprzęglany, dalej jest rozjechany algin,

- "Search for Zero" to jest jedyne co przywraca położenie początkowe bez względu na to jak jest wsprzęglony teleskop - wraca do położenia podstawowego czyli teleskop na biegun. Tylko to jest realizowane wg. instrukcji przez czujnik położenia "Home".  Musi być świadomie uruchomione "ręcznie".

 

Czyli enkodery "czytają" jedynie położenie względne i w żaden sposób nie "wiedzą" jak jest zasprzęglony montaż - bo są na osiach głównych (ślimacznica) spięte na sztywno. Zerowanie (czujnik Home) pozwala przywrócić zdalnie poprawną pracę montażu - np. w przypadku zaniku zasilania w instalacji typu remote. Od dokładności tego czujnika zależy jak bardzo się rozjedzie algin. U mnie sporo czyli po takich operacjach sync jest potrzebny od nowa.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.08.2022 o 01:05, dobrychemik napisał:

Akurat na newtona nie mam najmniejszej ochoty.

 

Błąd. Najprostsze konstrukcje są zwykle najlepsze. ;) Całe profesjonalne astrofoto na lustrach stoi.

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, diver napisał:

 

Błąd. Najprostsze konstrukcje są zwykle najlepsze. ;) Całe profesjonalne astrofoto na lustrach stoi.

 

Ale nie na newtonach. Jedyną zaletą newtona jest cena. Oczywiście jest to bardzo ważny czynnik, często decydujący. Zakosztowałem już tej konstrukcji i niespecjalnie mi przypadła do gustu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem tylko w jednej kwestii poruszonej powyżej. Montaż można przepiąć z trybu EQ na AZ w dowolnym momencie (podobnie np GTi), ale to nie ma sensu. \

Żeby AZ działało jak AZ to trzeba najpierw wyeliminować klin paralaktyczny, czyli zmienić ustawienia na polarną do poziomu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

AZ-EQ6 dotarł do mnie we wtorek, ale dopiero dzisiaj znalazłem na tyle czasu i siły, by podpiąć kable i sprawdzić czy wszystko działa. Działa!

Pierwsze wrażenia:

- jest wyraźnie cięższy niż HEQ5, ale myślałem, że będzie gorzej

- jest większy niż HEQ5, ale tylko nieznacznie (tak mi się wydaje, ciekaw jestem jak to będzie, gdy będę je miał oba obok siebie)

- regulacja Alt to zupełnie inna jakość, jest nieporównanie wygodniej

- dwie przeciwwagi po 5 kg i przedłużka pręta w standardzie - tak być powinno (iOptron skąpiradło do GEM45 daje tylko jedną przeciwwagę - do montażu mającego dźwigać 20 kg!)

- zamiast upierdliwego, nieintuicyjnego pilota SynScan jest zewnętrzny adapter WiFi i sterowanie odbywa się przez smartfon lub tablet - wg mnie zmiana zdecydowanie na plus; muszę tylko jakoś przymocować sensowniej ten adapter, bo teraz sterczy na kilkucentymetrowym kabelku

- połączenie montaż-wifi-smartfon przebiegło bez jakiegokolwiek problemu, tak jak lubię

- śruby w przeciwwagach mają końcówki z tworzywa, dzięki czemu nie rysują pręta przeciwwagi - miło

- dołączona instrukcja obsługi nie nadąża za zmianami - dotyczy wersji z pilotem, a nie z wi-fi

- oba silniki działają :)

 

Na razie tyle.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, dobrychemik napisał:

- zamiast upierdliwego, nieintuicyjnego pilota SynScan jest zewnętrzny adapter WiFi i sterowanie odbywa się przez smartfon lub tablet - wg mnie zmiana zdecydowanie na plus

Plusem sterowania z pilota SynScan jest to, że masz fizyczne przyciski i nie musisz na niego patrzeć np. podczas centrowania obiektu w okularze, bo strzałki czujesz pod palcem - przy dotykowym ekranie nie ma tak dobrze. Szczerze mówiąc uważam, że tak tylko do wizuala to jednak pilot jest sporo wygodniejszy, pomimo dość upierdliwego mechanizmu wyszukiwania obiektów (chociaż jak znasz np. numer z katalogu Messiera to jest to akurat całkiem spoko).

A jak zamierzasz sterować montażem z kompa (i przez wifi) to w sumie akurat to, że dają adapter jest na plus, a pilot wtedy i tak jest niepotrzebny.

 

W dniu 23.09.2022 o 10:41, Wiesiek1952 napisał:

Wysprzęglić można montaż w każdej chwili nawet (a może przede wszystkim) wtedy jak jest wyłączony.  Zasprzęglony w innej pozycji (nawet o ząbek) nie ma szans na zapamiętanie czegokolwiek bo jak prądu nie ma to jak mógłby to zrobić?  Pamięta dalej położenie ślimacznicy bo na niej są enkodery. Co jest "ZA" sprzęgłem to tylko user wie. Mam CEMa z enkoderami w obu osiach.

Cytat z instrukcji od AZ-EQ5, ale w AZ-EQ6 działa to tak samo:

 

The AZ-EQ5 GT mount is equipped with auxiliary encoders on both the R.A. axis and Dec. axis. Therefore, the mount can keep track of its current position even when a user unlocks the clutches and rotates the mount in R.A. axis and Dec. axis manually. With this feature, a user can manually operate the mount anytime without worrying about losing the mount’s alignment status. When the user wants to operate the mount with the SynScan hand control again, no alignment is required and all that is needed to be done is to re-lock the clutches.
This feature can be enabled or disabled on the SynScan hand controller

 

Montaż ma dodatkowe enkodery na obu osiach i jak są włączone, to wtedy po ustawieniu i ewentualnym rozsprzęgleniu i przestawieniu ręcznym będzie z umiarkowaną dokładnością wiedział, w które miejsce patrzy - to są co prawda enkodery inkrementalne nie absolutne, ale skoro są, to montaż zawsze wie o ile się dana oś obróciła, bez względu na to czy to za pomocą silnika czy ręcznie.

Wadą jest ta ich umiarkowana dokładność (a AZ-EQ5 jest to ok. 4,2' - 5144 zliczenia na obrót osi) - po prostu enkoder jak jest włączony, to montaż interesuje tylko pozycja obliczona na podstawie zliczeń enkodera, a nie ta na podstawie kroków silnika. Druga opcja jest dokładniejsza, więc np. do astrofoto lepiej te enkodery wyłączyć, ale wtedy jak się coś przestawi ręcznie, to montaż o tym nie wie, bo nie ma skąd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

40 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Plusem sterowania z pilota SynScan jest to, że masz fizyczne przyciski i nie musisz na niego patrzeć np. podczas centrowania obiektu w okularze, bo strzałki czujesz pod palcem - przy dotykowym ekranie nie ma tak dobrze. Szczerze mówiąc uważam, że tak tylko do wizuala to jednak pilot jest sporo wygodniejszy, pomimo dość upierdliwego mechanizmu wyszukiwania obiektów (chociaż jak znasz np. numer z katalogu Messiera to jest to akurat całkiem spoko).

I tu się narodziła koncepcja - zrobić małego pilota z fizycznymi przyciskami do wygodnego ręcznego sterowania, pracującego po wifi równolegle ze sterowaniem ze smartfona lub tabletu. Muszę spróbować.

 

41 minut temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Montaż ma dodatkowe enkodery na obu osiach i jak są włączone, to wtedy po ustawieniu i ewentualnym rozsprzęgleniu i przestawieniu ręcznym będzie z umiarkowaną dokładnością wiedział, w które miejsce patrzy - to są co prawda enkodery inkrementalne nie absolutne, ale skoro są, to montaż zawsze wie o ile się dana oś obróciła, bez względu na to czy to za pomocą silnika czy ręcznie.

O to właśnie się rozchodzi. Domyślnie, w stanie fabrycznym, te dodatkowe enkodery są wyłączone, zapewne ze względu na ich umiarkowaną dokładność.

Edytowane przez MarekJ71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.