Skocz do zawartości

[WAŻNE] Montaż SW AZ-EQ6 - prośba o opinie


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym zrobić małą kwerendę wśród byłych i obecnych użytkowników montażu SW AZ-EQ6. Za co lubicie go lub nie lubicie? Jakie ma zalety i wady? Ogólnie o opinie proszę.

 

Tutaj link do strony tego montażu w t.pl:

https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=2661&lunety=Monta hybrydowy Sky Watcher AZ EQ6 GT GoTo SynScan WiFi aka AZ EQ6 PRO

 

P.S. Wybaczcie lekko naciągany tytuł wątku, ale zależy mi na jak największej liczbie wypowiedzi.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieobiektywnie:

Pierwszy który mnie nie wkurzał że się buja (sztywność), mam go na kolumnie z kółkami i to jest rewelacyjny zestaw.

Niewiele kłopotów ze współpracującym oprogramowaniem (błędy wyskakujące z programami PC których używam: błąd epoki, błąd wpisu GPS do sterownika)

Masakrycznie ciężki, sama głowica ok. ale cały zestaw na kółkach dygnąć przez próg to męczące jest.

AM5 jest lepszy i lżejszy, żeby jeszcze poprawili sterowniki...

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalety: 

- na fabrycznych luzach prowadzi 13kg zestaw o metrowej ogniskowej z 5 minutowymi ekspozycjami  średnio z RMS 0,4- 0,5”

-nie jest to CEM wiec nie wymaga meridian flipa

-asi air łączy sie z montażem bezpośrednio  po USB, a ustawienie na polarna to 2-3 minuty.

-jest dedykowana apka na androia lub iOS i można sterować za pomocą wifi( po kupnie dedykowanego pluga).

Wady:

-dociski dokręcisz  ręcznie, ale jak  postoi w zimnie to zwłaszcza osi dec trzeba odkręcać z przedłużką/dźwignią. 
-nie ma na stałe home position (nie są to enkomdery absolutne)

-na odłączonych dociskach ma ciagle pewien opór więc balansowanie nie odbywa się jednym palcem jak CEM

-jest to chinczyk (zresztą podobnie jak ioptron) wiec jakość wykonania i złożenia bywa rożna. 
-mimo, że to ponoć odchudzona wersja, to jest ciężki, dlatego u mnie robi za zestaw wózkowy, a cem stoi na pierze.

 

Edytowane przez Fred23
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • dobrychemik zmienił(a) tytuł na [WAŻNE] Montaż SW AZ-EQ6 - prośba o opinie

Tzn ja nigdy nie miałem Sky-watchera.

Ale tylko tak wspomnę że porównywanie go do CEM i wytykanie wad CEM to chyba nie do końca trafne.

Jak już co to porównujmy go do GEM45, a ten już z meridianem nie ma problemu.

To tak btw, bo równie dobrze można by porównać EQ6 do ASA DDM 60.

;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Maetrik napisał:

 

Ponoć mechanika w az-eq jes lepsza, poza tym podwójny tryb azymutalny i trochę niższa waga.

Szukam czegoś zarówno do wizuala, jak i astrofoto.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Maetrik napisał:

No właśnie :)

Nic Oskar nie pisał, zakładam, że chodzi o dobry mont do foto.

Pisał wcześniej, że szuka montażu również do wizuala (zresztą patrz wyżej :))- a akurat do tego tryb azymutalny jest dużo wygodniejszy, a już szczególnie z newtonem. Zresztą np. do łapania planet, jeżeli używasz ADC, też montaż azymutalny może być wygodniejszy wygodniejszy o tyle, że raz ustawiasz kąt i regulujesz potem tylko siłę korekcji na różnych wysokościach nad horyzontem. Nie jest to może nie wiadomo jaka przewaga, ale na pewno na plus.

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieszałem SCT11 na az-eq6 i w wizualu nie było żadnego problemu, natomiast astrofoto RMS na 5 minutowych klatkach był raczej w okolicach 0,8- 1”,  jakieś 50 % klatek było do kosza - tylko to była jedna sesja testowa z niedopracowanym zestawem  i ogniskową 1700mm. Kolega Jolo miał kiedyś SCT  meade 10’ na eq6 i robił świetne fotki przy podobnej ogniskowej. Ja nie walczyłem z tym montażem, tylko do SCT kupiłem ciężkiego Cem-a z dwukrotnie większą ładownością. 

Edytowane przez Fred23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tą lepszą mechanikę w AZ EQ można w bajki włożyć. Tak się składa że grzebałem w AZEQ5/6 i poza fabrycznym opaskowaniem przewagi nie stwierdziłem. Poziom luzów nie odbiegał od również znanych mi HEQ5, NEQ6, EQ6-R. Oczywiście nie mierzyłem wszystkiego mikrometrem, a swoją opinię opieram na niewielkiej próbie, to "pod palcami" wszystkie były bardzo podobnie niedoskonałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oskar, na zlocie w Bukowcu pewnie widziałeś moja 12” na azeq-6. Powiem tak, jeśli do wizuala to polecam szczerze wyżej wymieniony mont. Edge 11 nie będzie problemem… O precyzji prowadzenia na astrofoto się nie wypowiem bo nie próbowałem . Dodam, ze do wizuala używam go w AZ mode i to jest super bo, nie musisz precyzyjnie ustawiać na polarna, kompac w komórce i potem 2 star alignment i do wizuala wystarcza. Poza tym, wyciąg nie wędruje wraz z RA, to w przypadku Newtona warto docenc, inaczej sie nie da.image.thumb.jpeg.7c12e773170dd78d9e9f59b88c3550dc.jpeg

Edytowane przez dimis
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda, że mechanicznie AZ-EQ6 i zwykłe EQ6 prezentują podobną jakość. Różnica jest w konstrukcji elementów trzymających oś RA. W AZ konstrukcja jest bez porównania stabilniejsza, co wyraźnie poprawia sztywność mocowania teleskopu i znacznie łatwiej ustawia się na biegun. No i to co powyżej @dimis napisał to święta prawda.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 hours ago, Krzysztof z Bagien said:

No i jeszcze trzeci, czerwony - dla żony :P

Puszka czerwonej farby powinna być nieco tańsza...

 

A serio, też kiedyś myślałem nad tym samym montażem do obserwacji i fotografii. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że szkoda mi nie robić zdjęć gdy niebo jest czyste, więc kupiłem prosty skytee2 a eq6 jest tylko do zdjęć 

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Herbert West napisał:

Puszka czerwonej farby powinna być nieco tańsza...

 

A serio, też kiedyś myślałem nad tym samym montażem do obserwacji i fotografii. Ostatecznie doszedłem do wniosku, że szkoda mi nie robić zdjęć gdy niebo jest czyste, więc kupiłem prosty skytee2 a eq6 jest tylko do zdjęć 

Ja z tego samego powodu poszedłem w eq6r a do wizuala mam... głowicę wideo :) spokojnie nosiła newtona 150/750. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.