Skocz do zawartości

Odrośnik do VX8


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj w nocy całkowicie zaparowało LW, więc pora zrobić odrośnik, zanim będę próbować z grzałką. Szukałem w piwniczce co tu wykorzystać na ten odrośnik. Już byłem zniechęcony, że nie mam potrzebnego materiału, a tu bach, olśnienie. Wziąłem czarną dużą, ogrodniczą doniczkę z tworzywa. Z jednej strony odciąłem gruby kołnierz, żeby zmniejszyć wagę a z drugiej strony uciąłem tyle, żebym mógł doniczkę wcisnąć na pierścień tubusu, ponieważ doniczka jest w kształcie trapezu. Jeżeli ten odrośnik się sprawdzi, to z nowej doniczki wszystko powycinam najładniej jak potrafię i w środku przykleję flock, gdyż to tworzywo daje spore odblaski i przy Księżycu może być problem. Teraz tylko pozostaje mi to przetestować.

Pierwsza fotka jest archiwalna, ponieważ przy teleskopie jest trochę inaczej. Przed założeniem odrośnika, nie zrobiłem fotkę tubusu, żeby pokazać ten czarny pierścień, to sięgnąłem po fotkę, sprzed modyfikacji teleskopu.

 

0.png

1.png

2.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kolanko, to jest przeciwwaga. Kiedy zmienia się ilość sprzętu w wyciągu, to albo ściągam to kolanko, albo zawieszam. Wtedy nie trzeba ruszać tubusa.

Wracając do odrośnika. W wątku o Jowiszu poruszyłem temat małego LG, jako punkt kontrolny, czy osiada rosa na optyce. Dzisiaj to zastosowałem, ale ku mojemu zaskoczeniu, rosa nie osiadła na tym LG, mimo, że gdzieindziej już osiadała. Może to LG powiesiłem za nisko? No fotce pokazałem gdzie jest umieszczone to LG. Następnym razem postaram się to LG zawiesić wyżej.

00162.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, *Wojtek* napisał:

(...)

W wątku o Jowiszu poruszyłem temat małego LG, jako punkt kontrolny, czy osiada rosa na optyce. Dzisiaj to zastosowałem, ale ku mojemu zaskoczeniu, rosa nie osiadła na tym LG, mimo, że gdzieindziej już osiadała. Może to LG powiesiłem za nisko? No fotce pokazałem gdzie jest umieszczone to LG. Następnym razem postaram się to LG zawiesić wyżej.

 

 

To "kontrolne lustro" jest na zewnątrz tuby i ma całkowicie inne warunki wymiany ciepła z otoczeniem niż lustra teleskopu.
Dlatego wątpię, że kiedykolwiek będzie dobrym wskaźnikiem zaroszenia wnętrza.

 

Teraz ten Twój odrośnik jest dość krótki w porównaniu z aperturą teleskopu, więc jakbyś go jeszcze wydłużył, na pewno wzrosła by jego skuteczność i może LW byłoby suche całą noc, i wtedy już nie potrzebowałbyś "wskaźników zaroszenia".

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, *Wojtek* napisał:

rosa nie osiadła na tym LG, mimo, że gdzieindziej już osiadała. Może to LG powiesiłem za nisko?

To te warunki wymiany ciepła z otoczeniem, jak pisze Mareg. Wystarczyło, że np. było skierowane w stronę pobliskiego drzewa albo ściany budynku, i one mogły je już wystarczająco dogrzewać przez opromieniowanie. Na tej samej zasadzie - jeśli zaparkujemy samochód tyłem do budynku, to po zimnej nocy można mieć oszronioną tylko przednią szybę (nachyloną i celującą głównie w niebo), a boczne pozostają czyste.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki WielkiAtraktor za wytłumaczenie! Odrośnik przedłużyłem. Teraz jest 2x dłuższy i ma 28 cm. Drugą doniczkę wcisnąłem w tą, która już była na tubusie. Teraz nie jest potrzebne to żeliwne kolanko, jako przeciwwaga. Ten odrośnik równoważy tubę. Kiedy go złożyłem, od razu miałem pewne skojarzenie, co mi przypomina, panzerfaust:image.png.fd72d9654ab53139ef354aeef2ce2a66.png

Teraz pozostaje przetestować tą konstrukcję odrośnika. Może efekty będą wręcz eksplodujące, że aż wystrzeli mnie w Kosmos.

 

 

1.png

2.png

3.png

Edytowane przez *Wojtek*
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.