Skocz do zawartości

Sierpniowe figle w Łabędziu i okolicach - czyli co jeszcze mogę zobaczyć? (CLS / UHC / OIII)


Marcin_G

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł

Opatrzność tak zrządziła, że jestem właśnie w Bukowcu naszym zlotowym, ze wszystkimi moimi filtrami (to przez dobregochemika!), i z lornetkami 8x42, 10x50, 15x70 oraz z refem 152/900. I próbuję "poodhaczać" sobie różne mgłełki: Amelikan i Veil włącznie z Trójkątem Pickeringa są tym sprzętem łatwe, podobnie Helix czy "Pacman". Czy wizualnie da się sięgnąć takie mgławice jak "Motyl" czy "Cresent"? Albo co jeszcze powinno być w zasięgu? Najbardziej mnie kręcą obszary H-alpha i tego typu obiekty, ile można gapić się na M31 czy M13......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mgławica Motyl (IC 1318 obok Gamma Cygni) powinna być w zasięgu, w postaci trzech osobnych obłoków, jednak by je objąć na raz, potrzeba 4 stopnie pola widzenia. Skoro nie masz H-Beta, próbuj przez UHC, z Bieszczad powinno się udać. 

 

Crescent też powinien być dostrzegalny w postaci ... sierpa. Tu polecam UHC i około 30x w 150/900.

 

Polecam też spojrzeć w kierunku "Trąby Słonia" w okolicach czerwonej gwiazdy Mi Cephei. Przez filtry UHC powinno udać się dostrzec ogromne mgliste koło o średnicy aż 3 stopnie.

 

Zerknij też przez UHC na Serce i Duszę. Duszę powinna być dostrzegalna w postaci owalu około 1x2 stopnie. Daj potem znać, czy uda się zobaczyć Serce.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję się po nocy.

-California ustrzelona (15x70 + UHC)

- Motyl ustrzelony (15x70 + CLS / UHC)

- Crescent - albo jest za mała gabarytowo, albo mała jasność powierzniowa. Albo źle patrzę....

 

Poniższe zdjęcie to jedna klatka z Fuji X-T20, Fujonon 35/1,4 przy f/2,0, 2,5 minuty, 1600 ISO, filtr UHC

XT204222.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crescent to w refraktorze, lorneta 15x70 daje za małe powiększenie.

Jeśli ma być ambitnie, to powalcz z Tulipanem (filtr UHC), a jeżeli naprawdę nie boisz się wyzwań spróbuj też łapać łukowate pojaśnienie wokół WR134, koniecznie z filtrem OIII i dużą źrenicą. Mi się udawało pod czwórką Bortle'a w newtonie 300 mm, no ale bieszczadzkie niebo rządzi się swoimi prawami. 

Co tam jeszcze? Kokona warto wyzerkać, w 150 mm soczewki (plus O3) widoczna jest też mgławica Jones 1 w Pegazie. 

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.