Skocz do zawartości

Co tutaj się stało? Problem ze stackiem


Bentoq

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Składam sobie materiał w DSS jak zawsze, a tu nagle bum!

image.thumb.jpeg.257ace1990fb3d8aa3e7a2608234e826.jpeg

 

To tylko pojedyncza klatka zarejestrowana i skalibrowana w DSS. Ustawienia domyślne, po instalacji.

 

Zdjęcie z aparatu:

image.thumb.jpeg.0dd0323719f1600dc5d38a2eee25e415.jpeg

 

A tu master flat:

image.thumb.jpeg.3838bc81d6e57f78eaa15804d11fa5b6.jpeg 

 

Bez flata to są czarne plamki, nie białe.

Stack wygląda jeszcze gorzej, jaśniejsze i bardziej rozmazane są, minimalnie mi się zmieniał kadr w trakcie sesji.

Robiłem M31 wcześniej, tym samym obiektywem i aparatem, innym aparatem także i nigdy nie spotkałem czegoś takiego.

 

Co się co się stało? Być może jakiś trywialny błąd popełniłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, count.neverest said:

daj kilka flatów, lightów i 1 bias.

Proszę: https://we.tl/t-BpJHAH7pRm

(5 ligth'ów, 8 flatów + master flat, master bias, zwykłego biasa nie mam, ale można zrobić na szybko jak trzeba)

 

15 hours ago, _Spirit_ said:

Kalibrowałeś flaty? Może sprawdź czystym flatem bez kalibracji?

Użyłem master flata, którego tworzy DSS, chyba jest kalibrowany. Spróbowałem dzisiaj kombinacji light + pojedynczy flat i efekt ten sam.

 

12 hours ago, Tayson said:

brak biasa lub dark flata.

Jest Master bias, dark flat'ów nigdy nie robiłem, bo też nigdy nie był potrzebny, do tej pory nie miałem takich artefaktów na stacku.

 

Sprawdziłem także zdjęcia z poprzedniej sesji, kiedy wszystko było ok i efekt... także ten sam. Jeżeli chodzi o metodologie zbierania ligth'ów i klatek kalibracyjnych nic się nie zmieniło, wtedy flat był jeszcze bardziej potrzebny, miałem więcej paprochów na matrycy.

Co zaś się zmieniło, to DSS, po drodze eksperymentowałem z ustawieniami i jakieś totalne czary wychodziły, więc zrobiłem reinstall. Widać nadal jest coś nie tak z ustawieniami i pójdę w tę stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, OBERON RD said:

Wygląda, że masz starego flata, a układ paprochów się zmienił.

Flat był robiony od razu po sesji, zresztą zawsze robię po sesji, bo często żongluję obiektywami.

 

11 minutes ago, count.neverest said:

Daj jeszcze flata z sesji, kiedy nie miałeś problemów z kalibracją zdjęcia.

Proszę: https://we.tl/t-93I6im36EW

(podobny układ, 5 ligth'ów, 1 master flat (zwykłych już nie mam), 1 master bias)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, chyba działa:

image.thumb.jpeg.8d3db0ce3c2b3f5d687964e79faa950c.jpeg

 

Wywaliłem DSSa razem ze wszystkimi wpisami w rejestrze i zrobiłem czystą instalację. Master flat zrobiony na starych ustawieniach DSS zostawiał niewielkie czarne paprochy, więc jego też wywaliłem i używając flatów z sesji zrobiłem nowego master flata i teraz jest ok.

 

Zrobiłem to wszystko na laptopie, na stacjonarce mam DSS ze starymi ustawieniami i wczoraj miałem wymienione na początku artefakty, porównam ustawienia, bo nie mam bladego pojęcia co miało taki wpływ.

 

Nowy masterflat:

image.thumb.jpeg.ac9b2a83da420dfa80347f96e6ffacc9.jpeg

 

Stary:

image.thumb.jpeg.bd49121dae87f0c9a4e0d96338bd4e66.jpeg

 

Różnicę widać gołym okiem. Ze starym master flatem były czarne plamki (nie białe), czyli widać, że flat został zaaplikowany poprawnie, po prostu zrobiony na nowo był już dobrej jakości.

Nowy i stary masterflat, jakby ktoś chciał porównać: https://we.tl/t-IShWGUx5ex

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, cały stack, aż miło, można dorzucić do reszty materiału :)

image.thumb.jpeg.b4b9d803c3a0de9731a668e03d5c2bbf.jpeg

 

A tutaj, ten sam materiał z zaznaczonym "Set the black point to 0" w Raw/FITS DDP Settings w DSS:

 

image.thumb.jpeg.e0eec276522d7f4542d1a914864dc00c.jpeg

 

No i co tu się stało? Ustawienie black point to 0 jest polecane na astrobackyard i w książce astrofotografia Marka Substyka.

Szybko wygooglowałem i np. na cloudy nights odradzają przy używaniu zdjęć z lustrzanek (https://www.cloudynights.com/topic/735057-dss-black-point-zero/ albo https://www.astropix.com/html/processing/using_deepskystacker.html) i robieniu klatek bias. Ale w sumie pojedynczy light i flat też dawał taki efekt.

 

Sam już nie wiem, co tu się stało, może ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minutes ago, Piotr K. said:

 

Myślę, że warto z tego wyciągnąć wniosek a’propos przydatności obu ww. źródeł ;)

 

Hi hi, no cóż, nie ma jednej prawdziwej wykładni wiedzy. Mi Trevor też działa na nerwy, wolę obejrzeć Nico z Nebula Photos, ale czasem nawet od niego dowiem się czegoś przydatnego, z książki też co nie co wyciągnąłem (np. inne polecane w tej ksiązce ustawienia DSS dały na moje oko lepszy obrazek stacka niż default'owe ustawienia)

Ot kolejny kamyczek do ogródka wiedzy nt. astrofotografii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może warto dodać, że rozdział dotyczący DSS jest niemal w całości przetłumaczoną na żywca angielską instrukcją do DSS-a, dostępną za friko online. Na dodatek tłumacz najwyraźniej nie był związany z astrofoto, bo słowo „stack” jest przetłumaczone dosłownie jako „stos”. W całej reszcie książki autor używa słowa „stak”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.