Skocz do zawartości

Rozdzielić Albireo :D | Albireo Aa,Ac | MCA 55 Aa,Ac |


HAMAL

Rekomendowane odpowiedzi

Ten post nigdy nie dostanie tyle lajków ile powinien dostać...

 

Gratulacje!

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, HAMAL napisał:

bo kaaażdy wie, że rozdzielić Albireo, to żadna sztuka

 

Tak, Albireo AB to separacja ~35". Więc łatwo i można nawet normalnie kolorowo.

 

5 godzin temu, HAMAL napisał:

że żółty składnik A (dokładniej Aa), posiada też składnik Ab, ten jednak jest tak blisko Aa, że nie budzi naszego zainteresowania

 

Nie budzi, bo to separacja 0". ;) Może można jakoś spektroskopowo.

 

5 godzin temu, HAMAL napisał:

ale posiada również składnik Ac

 

No tak, wizualna separacja Aa i Ac wynosi ~0,37". Jak to wyłuskać z optyki przy seeingu rzędu 2"? Wygląda na to, że jakoś się udało. Gratki! :Salut:

Jakie czasy ekspozycji stosowałeś?

 

4 godziny temu, _Spirit_ napisał:

Ponad 11 metrów ogniskowej. Ja :Cenzura:

 

Eee, już Heweliusz stosował ogniskową ze 45 m chyba! ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, DJ Mru napisał:

Przez okular też widać oba składniki?

Powiem szczerze że nie próbowałem, ale mam zamiar któregoś razu, jednak obserwacje to bardzo subiektywna sprawa, widział, nie widział, a obraz z kamery, to obraz z kamery, mniej wątpliwości nawet dla siebie samego :)

 

5 godzin temu, diver napisał:

 

No tak, wizualna separacja Aa i Ac wynosi ~0,37". Jak to wyłuskać z optyki przy seeingu rzędu 2"? Wygląda na to, że jakoś się udało. Gratki! :Salut:

Jakie czasy ekspozycji stosowałeś?

 

Robiłem i 100ms na OIII z gain 0, i 0,5ms na full spectrum, ostatecznie w mojej konfiguracji optymalne okazało się 5ms. W tym przypadku mamy ogromne szczęcie, gdyż tuż obok jest składnik B, niebieski jak Ac, i nawet jasność ma podobną, więc łatwo można kontrolować jak dane parametry i filtry wpływają na nasz składnik Ac w zakresie wypalenia pikseli kamerki i dyspersji atmosferycznej :) 

Edytowane przez HAMAL
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, HAMAL napisał:

Tak czy inaczej, za pomocą teleskopu Newton 320/1500 z soczewką Barlowa 7,5x i filtrem B Baader udało mi się wyłuskać składnik Ac z pierścienia dyfrakcyjnego składnika Aa :)

 

Przez filtr B, same krążki dyfrakcyjne są też mniejsze niż w innych pasmach.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, stratoglider napisał:

 

Przez filtr B, same krążki dyfrakcyjne są też mniejsze niż w innych pasmach.

 

Tylko że krótsze fale są bardziej rozwalane przez seeing, który przy takiej separacji jest kluczowy, tak że R może czasem wciąż dawać najlepsze rezultaty.

 

Edytowane przez Mareg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dla takiej separacji składników, nie byłoby optymalniej nieco zmniejszyć aperturę, aby drugi składnik nie był na pierwszym pierścieniu dyfrakcyjnym głównego składnika, tylko w pierwszym "dołku", tuż poza jego krążkiem dyfrakcyjnym ?

Inaczej - czy nie łatwiej byłoby złapać taką gwiazdę podwójną, jeśli krążki dyfrakcyjne się stykają ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, stratoglider napisał:

Czy dla takiej separacji składników, nie byłoby optymalniej nieco zmniejszyć aperturę, aby drugi składnik nie był na pierwszym pierścieniu dyfrakcyjnym głównego składnika, tylko w pierwszym "dołku", tuż poza jego krążkiem dyfrakcyjnym ?

Inaczej - czy nie łatwiej byłoby złapać taką gwiazdę podwójną, jeśli krążki dyfrakcyjne się stykają ?

 

W tym przypadku potrzeba by znacznie obciąć aperturę, co zwiększyło by względną obstrukcję. To podniosło by jasność pierwszego (i następnych) prążków dyfrakcyjnych, co mogło by wypaść gorzej niż z pełną aperturą.

Z drugiej strony mniejsza apertura to mniejsza wrażliwość na seeing, więc może byłby jakiś wypadkowy zysk przy użyciu tego samego wspaniałego teleskopu.

 

Gdyby użyć po prostu innego, mniejszego teleskopu (tak samo na dobrej optyce) wydaje mi się, że paradoksalnie powinno być lepiej tak jak proponuje @stratoglider.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, HAMAL napisał:

Powiem szczerze że nie próbowałem, ale mam zamiar któregoś razu, jednak obserwacje to bardzo subiektywna sprawa, widział, nie widział, a obraz z kamery, to obraz z kamery, mniej wątpliwości nawet dla siebie samego :)

 

Robiłem i 100ms na OIII z gain 0, i 0,5ms na full spectrum, ostatecznie w mojej konfiguracji optymalne okazało się 5ms.

(...)

 

Myślę, że w wizualu taka separacja u nas w Polsce nie ma raczej szans i kluczowe tu jest to 5 ms, żeby nadążać za zmianami seeingu. Oko działa sporo wolniej, więc do wizuala potrzebny byłby o wiele lepszy seeing.

Ale cierpliwie będę czekał na wyniki eksperymentu.

 

Wyrazy wielkiego szacunku @HAMAL za odwagę zabrania się za niemożliwy projekt i determinację, żeby go zrealizować.

Wygląda na to, że dla Ciebie możliwe projekty to czysta nuda. Wielkie dzięki za dawanie przykładu i inspiracji.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, robiłem akurat memy i musiałem...

 

6s1l7m.jpg.14f4a4161d4703ada6c208c2bde7bae1.jpg

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.