Skocz do zawartości

Dwie udane noce z Jowiszem (Intes M715 i RC8)


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Wcześniejsza sesja odbyła się nad ranem 24.08.

 

Intes M715, Baader czerwony >610 nm (31 min.):

 

intes_red.png.5a703a83e9748084f3a79fa6539fd5ea.png

 

Intes M715, Baader planetarny/wizualny zielony. Potem się zorientowałem, że te filtry barwione w masie mogą przepuszczać trochę podczerwieni, więc możliwe, że da się uzyskać ostrzejszy obraz z UV/IR-cut; 21 min.:

 

j_green.png.e5326a0e2b3f0fc317f17a1acd2dd65d.png

 

Intes M715, Baader planetarny ciemnoniebieski (24 min.):

 

j_blue.png.4efcc651f0d8a497332e014bf4512f85.png

 

Kolor z ASI 462MC (28 min.):

 

j_osc.png.6f13d7b0a8ddd1aaff366f9844847cf3.png

 

GSO RC8 (zawsze z Barlowem SW 2x), ASI 462MC (26 min.):

 

j2_osc.png.2cdb379dc14643ba2148517d262f1bd0.png

 

GSO RC8, Baader czerwony >610 nm (41 min.):

 

j2_red.png.205f2b34f4c7b95226c81e0b59922b36.png

 

Oczywiście należy pamiętać, że nie jest to żadne obiektywne porównanie teleskopów. Warunki zapewne się różniły, a Jowisz był na różnej wysokości podczas kręcenia. Tym niemniej, jeśli ktoś ma takiego i RC i zastanawia się, czy jest sens wypróbować go na planetach: tak, jak najbardziej.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, pmamot napisał:

Proponuję poprawić kolimacje wtedy na mono księżyce nie będą przecinkami ,  po drugie zarys tarczy po lewej nie będzie się rozwarstwiać . 

 

Właśnie niedawno obydwa kolimowałem, ale jeszcze podreguluję. Możliwe, że przecinkowość dla filtra zielonego i niebieskiego to przez ten przeciek podczerwieni (skupia się inaczej). Ale co do rozwarstwiania krawędzi przy RGB, wygląda mi bardziej na typowy "rind artifact" (dyfrakcja na ostrej granicy jasnego, podkreślona wyostrzaniem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

 

Właśnie niedawno obydwa kolimowałem, ale jeszcze podreguluję. Możliwe, że przecinkowość dla filtra zielonego i niebieskiego to przez ten przeciek podczerwieni (skupia się inaczej). Ale co do rozwarstwiania krawędzi przy RGB, wygląda mi bardziej na typowy "rind artifact" (dyfrakcja na ostrej granicy jasnego, podkreślona wyostrzaniem).

Zobacz na mono na animacji też są ringi . Wydaje mi się że jednak kolimacja do poprawki . Na księżycu widać pobłyskiwania na jedną stronę , typowe dla objawów kolimacji. Przecinkowość i rozwarstwienie krawędzi to ta sama przyczyna. Jak uporasz się z tym daj znać co było . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję :)

 

@pmamot posypuję głowę popiołem, kolimacja jednak była wciąż taka sobie. Wczoraj miałem kolejną sesję i najpierw oglądałem obraz rozogniskowanej (w różnym stopniu i w obie strony) Wegi (z kamery), pierścienie były jednak asymetryczne. Udało się to poprawić, ale jeszcze nie jest idealnie (ponowię na sztucznej gwieździe, żeby dostać stabilny obraz zogniskowany). Przerwałem, bo czas uciekał, a chciałem cokolwiek jeszcze nakręcić. Porównałem te kombinacje B/B+L, G/G+L (filtry planetarne), i dodanie L istotnie trochę przyciemnia, ale obraz nie różni się jakoś drastycznie. Może minimalnie bardziej wydłużone księżyce bez L (ale o wiele mniej niż na animacjach z 24.08).

 

Animacje z dodanym L (seeing był słabszy niż przy poprzednich sesjach):

 

1) zielony

 

gl1.gif.3758c76454d2f99f2e14914034c9a57e.gif

 

2) niebieski

 

bl1.gif.2b4ddaf9d2d3c2752b53896926d47d75.gif

 

I na koniec jeszcze czerwony, żeby mieć coś konkretnego:

 

 

Miałem nadzieję, że przynajmniej w okolicy WCP złapie się już przy tej rozdzielczości jakąś rotację różnicową, ale na razie nic (odwzorowanie walcowe, RC8 + czerwony z 24.08):

 

 

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że chodzi o newtona 300/1500 ?  Widać zdecydowanie poprawę .

 

Ja natomiast miałem techniczną sesję . Rok temu zakupiłem teleskop produkcj Jale i trochę walki było .

1. Wyważenie sprzętu na NEQ6

2. kolimacja (casegrain) 

3. znalezienie punktu ostrości 

4. Znalezienie obiektu hi . ( nie posiadałem szukacza do tej pory)

No i podpięcie pod kamerę i wyczucie z jaką precyzją działa focuser. 

seeing bardzo słaby . ogólnie 4 godziny było tej grzebaniny . Mam nadzieję że następna sesja będzie twórcza.

 

Apertura to 14 cali f11.11  ogniskowa 4000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, pmamot napisał:

Rozumiem że chodzi o newtona 300/1500 ?  Widać zdecydowanie poprawę .

Nie, to wciąż Intes M715. Newtona 300 będę miał okazję odpalić dopiero w przyszłym sezonie.

 

Cytat

4. Znalezienie obiektu hi . ( nie posiadałem szukacza do tej pory)

24.08 zapomniałem szukacza, myślałem, że mnie szlag trafi z ręcznym celowaniem telepem f/15 :D (ale w końcu trafiłem).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.