Skocz do zawartości

Jasny krótki okular?


czar

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,


Mam okulary GSO Super View 30mm, Explore Scientific 14mm i 6,7mm - nie mam żadnych innych doświadczeń i jestem z nich zadowolony.


Najkrótszy okular mam TMB Planetery II 3,2mm.

I ten chyba faktycznie do niczego innego niż księżyć i jasne planety się nie nadaje: przy zwróceniu go na jakiś DS w zasadzie widzę ciemność.

 

Czy wszystkie krótkie okulary tak mają?


Jeśli nie to czy mógłbym prosić o polecenie jakiegoś w miarę budżetowego okularu 3,0-3,5, który będzie dorównywał jasnością ES 6,7mm?

 

-- 
Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc jest to odpowiedź. Ten okular w Twoim teleskopie daje powiększenie 375x. To stanowczo za dużo w naszych typowych warunkach obserwacyjnych. 

Prócz tego rzeczywiste pole widzenia wynosi 0,16° przy źrenicy wyjściowej 0,5mm. Nie ma się co dziwić, że tam nic nie widać.

 

Proponowałbym Ci okular o ogniskowej 6mm, a najlepiej 7mm.

*edit* Doczytałem, że masz ESa 6,7mm. Ten okular jest w sam raz, żeby być Twoim "najkrótszym" okularem.

Edytowane przez wimmer
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wimmer napisał:

Więc jest to odpowiedź. Ten okular w Twoim teleskopie daje powiększenie 375x. To stanowczo za dużo w naszych typowych warunkach obserwacyjnych. 

Prócz tego rzeczywiste pole widzenia wynosi 0,16° przy źrenicy wyjściowej 0,5mm. Nie ma się co dziwić, że tam nic nie widać.

 

Proponowałbym Ci okular o ogniskowej 6mm, a najlepiej 7mm.

*edit* Doczytałem, że masz ESa 6,7mm. Ten okular jest w sam raz, żeby być Twoim "najkrótszym" okularem.

 

Dzięki!  Zadawałem sobie sprawę z maksymalnego możliwego powiększenia, ale wydawało mi się, że to tylko ograniczenie związane z "falowaniem" powietrza - miałem taki efekt na księżycu.

 

Mam jeszcze nie uruchomiony refraktor 127/635 (Bresser w układzie Petzvala) - jesli dobrze licze to na nim zrenica wyjsciowa wyjdzie 3,2mm, wiec
rozumiem, ze bedzie sie go dalo normalnie uzywac na DS-ach mimo oznaczenia "Planetary"? Czy też powinienem sie do tej tuby zaopatrzyć w jakiś inny okular?

 

No bo rozumiem, ze w jego przypadku te 200x, które wychodzi przy tej długości okularze powinno się co do zasady dać osiągnąć?

 

-- 
BC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, czar napisał:

Mam jeszcze nie uruchomiony refraktor 127/635 (Bresser w układzie Petzvala) - jesli dobrze licze to na nim zrenica wyjsciowa wyjdzie 3,2mm,

A z jakim okularem chcesz taka źrenice osiągnąć. ? 

Żeby uzyskać taką źrenice jest potrzebny okular ok 16 mm. Z tmb 3,2 uzyskasz źrenice 0,64 mm. 

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, czar napisał:

 

Dzięki!  Zadawałem sobie sprawę z maksymalnego możliwego powiększenia, ale wydawało mi się, że to tylko ograniczenie związane z "falowaniem" powietrza - miałem taki efekt na księżycu.

 

Mam jeszcze nie uruchomiony refraktor 127/635 (Bresser w układzie Petzvala) - jesli dobrze licze to na nim zrenica wyjsciowa wyjdzie 3,2mm, wiec
rozumiem, ze bedzie sie go dalo normalnie uzywac na DS-ach mimo oznaczenia "Planetary"? Czy też powinienem sie do tej tuby zaopatrzyć w jakiś inny okular?

 

No bo rozumiem, ze w jego przypadku te 200x, które wychodzi przy tej długości okularze powinno się co do zasady dać osiągnąć?

 

-- 
BC

 

Oczywiście możesz używać tego okularu. "Planetary" to tylko jego nazwa handlowa ;) Przy 635mm ogniskowej, będziesz miał powiększenie około 198x. To też dość dużo, raczej rzadko uda Ci się wykorzystać takiego powera, ale na pewno warto mieć taki okular na wypadek szczególnie dobrych warunków obserwacyjnych. I jest to powiększenie dobre na planety i Księżyc. Źrenica wyjściowa będzie wynosić 0,6mm*.

Nie wiem jakie DSy miałyby wyglądać dobrze w takich warunkach. Niestety chyba żadne.
 

*Źrenicę wyjściową obliczasz dzieląc aperturę teleskopu przez powiększenie dawane przez dany okular, czyli 127 / 198. 

 

Edytowane przez wimmer
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.