Skocz do zawartości

Ratujcie


agatta

Rekomendowane odpowiedzi

Pragnę prosić was o pomoc!

 

Jakiś czas temu popełniłam niosącego straszliwe konsekwencje newsa o starcie (kolejnym) kosmicznego żagla.

 

Cudo wystrzelone na orbitę okołoziemską ma się zagnieździć na wysokości około 800 km. Płaszczyzna orbity będzie nachylona do płaszczyzny równika o ok 78 stopni. Żagiel ma mieć kształt zblizony do koła, po rozłożeniu wszystkich ośmiu mylarowych płatów, oraz powierzchnię około 600 metrów kwadratowych.

 

Czy można na tej podstawie obliczyć jasność obiektu, jakieś parametry obserwacyjne?

Na Heavens - Above nie udało mi się znaleźć wytycznych, pojawią się gdy misja wystartuje.

 

Jestem w totalnej kropce, bo po 36 godzinach niespania i intensywnej pracy umysłowej (każdy winny się tłumaczy) popełniłam gafę jaką okazało się być podanie -12 mag - tok rozumowania był w moim przypadku dość prosty: ma być jasne jak Księżyc w pełni, no to OK, piszemy.

 

Konsekwencją są trzy wątki na lokalnym astronetowym forum:

Wątek pierwotny z obszernymi objaśnieniami

Wątek drugi podsumowujący

Wątek trzeci - trochę wątpliwy

 

Powtarza się jedno pytanie :( o jasność i sposób świecenia.

 

Jestem prostym tłumaczem i pisząc kieruję się głównie tym co napisali wcześniej gdzie indziej.

Ostatecznie trafiłam na informację, że obserwatorzy mają pomóc twórcom projektu kosmicznego żagla w pomiarach jasności Cosmos 1

adekwatny link

ale zdaje się, że to wytłumaczenie nie wystarcza :(

 

Czuję się malutka. :blink:

Proszę o rzeczowe i zwięzłe podsumowanie jak może albo nie może być, bo jestem trochę pogubiona. Czuję ciążącą odpowiedzialność jako sprawca bałaganu.

 

Dziękuję wszystkim,

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie da się w tym momencie przewidzieć dokładnej jasności obiektu. Trzeba by wiedzieć jak bliska płaszczyżnie będzie powierzchnia rozwiniętego żagla i jakie będzie jego albedo. Ponieważ będzie to wielka płaszczyzna (przynajmniej w założeniu) na pewno jasność będzie się zmieniała, i to w wielkim zakresie. Będziemy mieli do czynienia z błyskami podobnymi do błysków satelitów Iridium. Nie mam siły o tej porze wgłębiać się w dokładne obliczenia, ale spróbujmy oszacować górną granicę jasności, zakładając, że żagiel osiągnie bodobną zdolność odbijania światła co anteny Iridium.

 

Powierzchnia anten Iridium wynosi ok. 2mkw. Powierzchnia żagla ma wynosić ok. 600mkw. Wysokości orbit Iridium i żagla są zbliżone, co oznacza, że (uwzględniając wcześniejsze założenie) w czasie błysku żagiel może być nawet 300-krotnie jaśniejszy. Ponieważ błyski Iridium osiągają maksymalną jasność do ok. -8.5 mag oznaczałoby to, że błyski żagla mogą siegnąć jasności jeszcze o 6mag większej, czyli jakieś -14.5 mag.

 

Można się jednak domyślać, że żaglowi będzie sporo brakawało do "sprawności" anten Iridium w odbijaniu światła, więc prawdopodobnie maksymalne jasności osiągane w czasie błysków będą kilku-, a pewnie kilkunasto-krotnie mniejsze od tych teoretycznych. Tak czy inaczej wydaje się, że podawane wcześniej jasności zbliżone do Księżyca w pełni są bardzo prawdopodobne, ale TYLKO w czasie błysków. Poza nimi żagiel powinien być o wiele rzędów wielkości słabszy.

 

(Aha, jeżeli ten żagiel ma nie być płaski, ale np. wycinkiem kuli, to całe powyższe rozumowanie jest niewiele warte).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro twórcy projektu proszą o pomoc obserwatorów, aby ci ostatni szacowali jasność żagla to oznacza, że teoretyczne wyznaczenie tej wartości nie jest takie proste. Można jedynie podać pewne przybliżenia i wyliczenia, tak jak uczynił to Radek. Znamy jedynie powierzchnię żagla, jego przybliżony kształt, a nic nie wiemy o jego albedo i dokładnym ustawieniu w stosunku do obserwatorów.

 

Na Heavens-Above można znaleźć informacje dotyczące jasności satelitów Iridium oraz innych, ale wiemy, że czasami odbiegają one sporo od rzeczywistości. Pamiętam jak startowały jeszcze promy kosmiczne ich maksymalna jasność była wyliczana na poziomie -1 do -2 mag., a w rzeczywistości dochodziła ona czasami do -3 mag. a może nawet i więcej.

 

Jeżeli promy kosmiczne dawały jasność do -3 mag. to jasność żagla może być znacznie większa i ze względu na jego powierzchnię i ze względu na albedo. A jaka? Czas pokaże. Ja bez odpowiedniej wiedzy mogę tylko spekulować, a tego nie chcę robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pani Agatka powinna się zapoznać najpierw ze skalą magnitudo aby wiedziała o czym piszemy i mogła nią swobodnie operować, potem znać się sporo na astronomii i astronautyce aby nie robić kalek i być dobrze obeznana w terminologii kosmicznej i dopiero potem zajmować się tłumaczeniem tekstów technicznych z dziedziny astronomii bo inaczej takie gafy jak brak minusa przy (-12Mag) będą się trafiały z prozaicznego powodu niezrozumienia problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:(

 

minus przy -12 mag był, a gafą było podanie dokładnej wartości zamiast obstawania przy tym, że wyniknie ona dopiero doświadczalnie i trzeba czekać na start pojazdu

zrobiłam to z rozpędu i w kiepskim stanie umysłowym , konsekwencje poniosłam

 

staram się nie tłumaczyć tekstów technicznych, czy specjalistycznych, a takie, które wydają mi się ciekawe i warte przetłumaczenia, coś co mnie zainteresowało i mogłoby zainteresować innych

 

przetłumaczenie każdego tekstu zajmuje dosyć sporo czasu ponieważ staram się tłumaczyć rzetelnie i zaznajomić się jak najlepiej z tematem którym akurat się zajmuję

 

a potem okazuje się że moim najpoważniejszym błędem jest przejęzyczenie z niewyspania albo z rozpędu, a największą winą to, że chcę działać...

głupio mi przez takie błędy, staram się je jak najszybciej poprawiać, człowiek jest tylko człowiekiem

a może lepiej jak się schowam i zacznę pisać za 10 lat jak już będę dobrze zaznajomiona z astronomią i astronautyką zamiast starać sie uczyć na błędach?

przepraszam

 

dziękuję Robertowi i Radkowi za pomoc, o taką odpowiedź mi właśnie chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że pani Agatka powinna się zapoznać najpierw ze skalą magnitudo aby wiedziała o czym piszemy i mogła nią swobodnie operować, potem znać się sporo na astronomii i astronautyce aby nie robić kalek i być dobrze obeznana w terminologii kosmicznej i dopiero potem zajmować się tłumaczeniem tekstów technicznych z dziedziny astronomii bo inaczej takie gafy jak brak minusa przy (-12Mag) będą się trafiały z prozaicznego powodu niezrozumienia problemu.

Po pierwsze "minus" przed 12 stoi jak byk, a po drugie na jakiej to podstawie twierdzisz, że dziewczyna nie zna skali magnitudo :icon_question::icon_question::icon_question: Czy jesteś takim wielkim kosmologiem, żeby rypać innych z góry na dół za to, że śmią tłumaczyć teksty popularnonaukowe? Nieładnie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarzyna B.- oj,oj...malo kto dzisiaj stara sie naprawiac bledy,czy tez pomylki(jakiz to blad w przypadku Agaty?),jestesmy wyrozumiali w stosunku do siebie to i innym poluzujmy troszke,a widzac jak sie Agata stara,pomoc nalezaloby.Sam bym pomogl,gdybym umial:) Jak ktos tak sie zna na astronaomi/astronautyce,ze sam nie skoryguje hipotycznego bledu-braku minusa przy np. - 12 mag,w odniesieniu do oczywiscie jasnego ksiezyca-to taki blad nie zrobi mu zametu w glowie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może lepiej jak się schowam i zacznę pisać za 10 lat jak już będę dobrze zaznajomiona z astronomią i astronautyką zamiast starać sie uczyć na błędach?

 

Ani waż się chować. Ja widziałem błędy w artykułach naszych najpoważniejszych astronomów i różnych innej maści naukowców. Błędy zdarzają się każdemu, nawet mi ;), o czym może Radek poświadczyć.

A tłumaczenie, czy produkcja własnych tekstów - na tym się najlepiej uczyć.

Nie chowaj się więc, tylko działaj dalej :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozumiem chodzi Ci o tę jasność -12 magnitudo. Teraz ludzie są nastawieni i przekonani, że taką jasność Cosmos1 będzie miał i kropka.

 

Myślę, że nie ma się czym przejmować. Nikt Cię nie zbeszta za to, że Cosmos1 nie osiągnie takiej jasności, a czy zawiodłaś swoich czytelników ? ... hmm jeśli poprawisz tekst i na forum o tym głośno napiszesz to sumienie możesz mieć czyste.

 

Zrób to co zrobiłaś tu w tym wątku, to wystarczy.

I tak jak pisał Henryk, nie chowaj się, ale pewnie tylko tak żartowałaś ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agata nie przejmuj się nie popełniłaś wielkiego błędu i czytając inne fora można to zauważyć każdy podaje "około -12mag" lub "szacuje się" itp. Więc znaczna większość odebrała tekst poprawnie.

Poza tym @Henryk ma rację że w poważnych publikacjach też się trafiają niezłe rodzynki więc pisz (tłumacz) dalej teksty dla stron astro, ja niestety angielski znam bardzo szczątkowo i bardzo podziwiam osoby które znajdują chwilę czasu po to aby udostępnić wiedzę w naszym ojczystym języku.

 

:notworthy::notworthy: Pani Agato oby tak dalej.

 

A @Jarzyna B. się nie przejmuj ostatnio chyba jakiś "zły duch" w niego wstąpił.

 

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agatto, każdy popełnia błędy, ale nie każdy potrafi się do nich przyznać. U mnie masz dwa minusy, czyli duży +.

 

Można powiedzieć więcej, że błędów nie popełnia tylko ten, co nic nie robi. Ale czy błędem nie jest to, że właśnie nic nie robi?

 

Pracuj, pracuj i jeszcze raz pracuj, jeżeli nie dla nas to dla siebie. To na pewno będzie procentować w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeszcze trochę i przekonamy się, co pokaże nam Cosmos 1 - Słoneczny Żagiel. Niestety z danych przedstawionych na Heavens-above wynika, że dopóki nie rozwinie swoich żagli, będzie jedynie obiektem lornetkowym.

 

Tu dane dla Warszawy:

http://www.heavens-above.com/PassSummary.a...CET&satid=67000

 

Oby wszystko przebiegało bez zakłóceń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze trochę i przekonamy się, co pokaże nam Cosmos 1 - Słoneczny Żagiel. Niestety z danych przedstawionych na Heavens-above wynika, że dopóki nie rozwinie swoich żagli, będzie jedynie obiektem lornetkowym.

 

<_<<_< niestety bo 9 mag. to bardzo mała a jasnośc <_<<_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety ale to już koniec :(

 

w/g: http://www.space.com/missionlaunches/ap_so...ail_050622.html

 

w 83 sek. po odpaleniu rakiety, doszło do katastrofy, zawiódł dopalacz rakiety Volna i wszystko spadło do morza :(

 

no jak można było powierzyć start misji ruskiej łodzi podwodnej :angry:

tragedia kurska pokazała, co w rosyjskiej armii znaczy szybka i prawdziwa informacja, a kurcze setki naukowców zwiazanych z misją śleczało przez cała noc w poszukiwaniu choćby śladu sygnału, nie mówiąc już, o tysiącach entuzjastów projektu.

 

także widzisz agatto, Ciebie dręczy sumienie, z powodu czepiania się jednego usera do Twojego tłumaczenia, podanej przez kogoś informacji, a tu rosyjska armia ma w d.. cały naukowy świat, zupełnie się nim nie przejmując.

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

także widzisz agatto, Ciebie dręczy sumienie, z powodu czepiania się jednego usera do Twojego tłumaczenia, podanej przez kogoś informacji, a tu rosyjska armia ma w d.. cały naukowy świat, zupełnie się nim nie przejmując.

 

Tak mnie sumienie dręczylo, że trzy razy znów pisałam o SolarSailu :D

 

Póki co NIEwiadomo dokładnie co się stało, pisałam wg informacji z planetray.org i tam było, że dochodzenie trwa

 

Ewentualna katastrofa SolarSaila (chodzi o donoesienia o widzianych spadających szczątkach, takie bajery) mogła zostać pomylona z katastrofą rakiety nośnej rosyjskieo satelity komunikacyjnego, która miała miejsce nieco wcześniej

 

Smutno trochę, że im się nie udało w końcu 4 lata zbierali się do startu po poprzedniej klęsce, ale swoją drogą rosyjska armia nie może mieć w d... całego naukowego świata, bo chyba zarabia na rakietach nośnych, ne? nie wydaje mi się żeby robili cos altruistycznie, a niedługo jakieś europejskie cudo kosmicznej techniki ma startować z rakiety tego samego typu co Wołna. taka katastrofa to nie za dobra reklama

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.