Skocz do zawartości

Kokon - czyli jak przekombinować z obróbką


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

42 minuty temu, zbuffer napisał:

Chciałbym bardziej doświadczonych kolegów zapytać*:

1. Jak wyglądałaby Wasza procedura postępowania z tym zdjęciem (LRGB) jeśli chodzi o odszumianie? Na jakim etapie, jakie algorytmy itp.

2. Jak usuwacie z takich zdjęć gradienty? (mam na myśli obiekty tonące w gwiazdach albo w gazach)

ad 1.  Mniej istotne algorytmy, ważne jak użyte - w tym wypadku za mocno.

ad 2.  W takich wypadkach staram się nie używać sztucznych flatów. Dobry flat i kalibracja robi robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram Grzędziela. Wykorzystanie jakichkolwiek algorytmów do wyrównania tła w takim przypadku może popsuć sprawę. No chyba że jest to APP - ja używam tego softu tylko i wyłacznie do usunięcia gradientów - robi to genialnie i bezboleśnie. Czyści nie przerywając snu :).

A zdjęcie zdecydowanie przeprocesowane właściwie z każdej strony - gwiazd, mgławicy. Natomiast koloru gwiazd zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Gość na chwilę napisał:

Czyści nie przerywając snu :).

Z pewnymi wyjątkami. Np jeśli mamy stack 32 bit (z APP czy Pix`a) i robimy LPC - ok. Gorzej jak mamy stack 16 bit (Siril, Maxim i inne) algorytm LPC nie zawsze sobie radzi. Po rozbiciu tło często wychodzi pasiasto pręgowane (pewnie zależy jak mocne mamy gradienty). Sorry za off top`a.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _Spirit_ napisał:

Z pewnymi wyjątkami. Np jeśli mamy stack 32 bit (z APP czy Pix`a) i robimy LPC - ok. Gorzej jak mamy stack 16 bit (Siril, Maxim i inne) algorytm LPC nie zawsze sobie radzi. Po rozbiciu tło często wychodzi pasiasto pręgowane (pewnie zależy jak mocne mamy gradienty). Sorry za off top`a.

Tak, masz rację. Ale w mój zestaw softu APP wpasowało się idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.09.2022 o 02:55, Grzędziel napisał:

ad 1.  Mniej istotne algorytmy, ważne jak użyte - w tym wypadku za mocno.

ad 2.  W takich wypadkach staram się nie używać sztucznych flatów. Dobry flat i kalibracja robi robotę.

Ad1. Z tym że przesadziłem się zgodzę ale problem tkwi właśnie w tym, że nie wiem jak najlepiej podejść do odszumiania takiego tematu. Dlatego myślę, że nie tylko algorytmy ale i sposób/moment ich użycia są istotne. Liczyłem że koledzy podzielą się swoimi podejściami. Np. czy odszumiacie na obrazie liniowym czy po strechu, czy usuwacie gwiazdy przed odszumianiem, czy stosujecie odszumianie różnych elementów zdjęcia różnymi algorytmami itp…

Ad2. Flaty zawsze robię, po każdej sesji, jak wstaję rano. Jedyne różnica może być w ugięciach związanych z położeniem teleskopu. Nie widzę jednak jak same flaty mają sobie poradzić z LP?

Swoją drogą używałem WBPP i kanały kolorowe były traktowane Local Normalization  - jakie macie z tym doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WBPP + PSF Scale SNR + Local Normalisation w Interactive Mode daje bardzo dobre efekty.

Tak dobre, że przestałem używać Normalize Scale Gradient.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przerobiłeś pierwszą wersję a ona ma kilka dużych mankamentów jak zbyt wyciągnięty histogram, strasznie nierówne tło i niebieskie obwódki od nieostrego kanału niebieskiego. Teraz się starałem wszystko robić delikatniej i kontrolować detal/odszumianie. Poza tym użyłem LN w trybie interactive i to pozwoliło na dużo lepsze wyrównanie tła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, zbuffer napisał:

Przerobiłeś pierwszą wersję a ona ma kilka dużych mankamentów jak zbyt wyciągnięty histogram, strasznie nierówne tło i niebieskie obwódki od nieostrego kanału niebieskiego. Teraz się starałem wszystko robić delikatniej i kontrolować detal/odszumianie. Poza tym użyłem LN w trybie interactive i to pozwoliło na dużo lepsze wyrównanie tła.

Nie za bardzo wiem co Tobie na to odpowiedzieć. Cieszę się Twoim szczęściem :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.