Skocz do zawartości

Szukacz 8x50 Soligor'a


Martel

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawy jestem opini użytkowników i testerów szukacza 8x50 Soligora.

 

Miałem okazje widzieć szukacz 8x50 NPZ z Nowosybirska. To arystokrata wśród szukaczy.

     

    [*]Bardzo szerokie pole dochodzące do 7o.

     

    [*]Bardzo ostry krzyż

     

    [*]Bardzo jasny szukacz. Dzięki temu tło nieba jest mleczne i pomimo niepodświetlanego krzyża widać go dobrze.

     

    [*]Solidna radziecka wręcz niezniszczalna budowa. Ani grama plastiku. Poprostu szkło i metal.

     

    [*]Na soczewkach fioletowe powłoki MC

     

    [*]Duże pole powoduje nieostrości przy brzegach ale to normalne przy jego szerokości.

       

      No ale powróćmy do Soligora. Jak wyglądają jego plusy i minusy na tle NPZ.

       

      A tak na maryginesie Himpol ostatnio narzeka na niesytematyczne dostawy z Rosji co powoduje braki w jego ofercie. To właśnie dotyczy szukaczy NPZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz kiedyś pisał na starym forum, że dla wymagających użytkowników robi szukacze 66mm ( chyba, że się mylę ) . Może dla porównania parę słów o możliwościach tego o dużo przecież wiekszego szukacza . Pozdrawiam! Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Moje "Pronto" 66/400 z Astrokraka - wykonane jako samodzielny refraktor - ma na tubusie specjalne "rowki" pod obejmy znacznie większego sprzętu, którego kiedyś będzie szukaczem  : :)

Przez moment myślałem o nim, jako o szukaczu do refraktora 120/1000, ale już mi przeszło. To doskonała, samodzielna, szybka lunetka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

akurat tak się składa, że posiadam Soligora FS 8x50, porównując z 8x50 NPZ:

- również szerokie pole widzenia

- dość dobrze widoczny krzyż ( mogłoby być lepiej )

- to też jasny szukacz

- konstrukcja raczej delikatna ( ale ze sprzętem też raczej obczodzę się delikatnie   ;) )

- czy są powłoki nie wiem nie chce mi się iść do pokoju obok ( sprawdziłem na stronie producenta - są )

- obraz ostry w całym polu

POLECAM - nawet słabe obiekty są w nim widaczne co powoduje dość szybkie znajdowanie obiektów.

pozdrawiam,

Bartosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Bartku. Wygląda zachęcająco. Pozostaje jeszcze pytanie co do oprawy regulacyjnej. W moim Tale 100 RS szukacz montowany jest na trapezową płetwę, jak na tym zdjęciu.

 

pletwa.jpg

 

Ciekawy jestem co ty na to Bartku. Może obejdzie się bez przeróbek. :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Nowa wersja szukaczy 8x50 Soligora jak i ta starsza ma metalowy korpus i stopę (dovetail) z aluminium i nic nie potrzeba przerabiać bo pasuje w inne gniazda szukaczowe po szukaczach np 6x30 dalekowschodnich i europejskich producentow.  

Jego najważniejszą cechą jest dobry, ostry obraz i nie pomylimy w nim gwiazdy z kometą czy mgławicą jak w szukaczach z nieostrym brzegiem pola widzenia.  

Nie obiecuję że wejdzie w gniazdo stopy szukacza w Tale bo Rosjanie lubią i robią różne niestandartowe wynalazki jak ten ze zdjęcia powyżej  ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a co z tym szukaczem znajdujacym sie w ofercie astrokraka ?

9x60 mm z opr. reg. i nasadką 90°/ 2" z wymiennym ok. Kellner 31 mm

bo wlasnie nosze sie z zamiaram zakupu - wymiany szukacza i znowu osiolokowi w zlobie dano

NPZ czy 8x59 Soligor czy to ustrojstwo wyzej

hilfe help pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem opis tego ustrojstwa :) , calkiem niezle a na pewno wygodniejsze

a gdzie to mozna kupic?

ktos wie ?

bartku z Twojego posta wynika ze jednak szukacz jest potrzebny, tzn ze trzeba miec obydwa ustrojstwa ?

juz sie zgubilem

astropozdroowka

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Jeśli bedziesz miał Telrada i okular który z twoim teleskopem da pole 2 stopnie i więcej, to możesz zrezygnować z tradycyjnego szukacza przy obserwacjach pozamiejskich gdzie nie ma problemów z widocznością gwiazd gołym okiem, bo Telrad nie wnosi żadnego powiększenia i patrzymy tylko przez skośne szkiełko projekcyjne.

Coś mi się wydaje ze zajmę się też opracowaniem takiego bez powiększeniowego szukacza rodzimej produkcjii :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Januszu obecnie w swoim teleskopie mam taki szukacz ze pozal sie Boze,mieszkam na obrzezach Szczecina gdzie raczej nie ma problemu ze swiatlem latarni (proca wiatrowka i takie tam wyposazenie) - :)

a powaznie, jedyni co moze mi przeszkadzac to luna nad Szczecinem (swiatla miasta) - na zachodzie, poza tym jest super, jezeli bym chcial wymienic "to" (szukacz) to zmienic to na Telrada czy na taka armate z soligora czy npz. Jeszcze raz zaznaczam ze to co mam to nie jest szukacz

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie szukacz, czy Telrad.

 

Miałem ten sam dylemat. Jednak zastosowanie telrada ogranicza jasne niebo. Można skompensować je posiadając długoogniskowy okular + telrad ale w takich warunkach szukacz z obiektywem min. 50 mm jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Reasumując. Przy miejskim niebie, lub łunie na miastem, zastosowanie telrada wydaje się ograniczone. Ciężko jest celować w obiekty, których poprostu nie widać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK

draze dalej i ponawiam pytanie

jaki szukacz ?

Bramka nr 1

9x60 mm z opr. reg. i nasadką 90°/ 2" z wymiennym ok. Kellner 31 mm  

Bramka nr 2

NPZ

Bramka nr 3

8x50 Soligor

 

Pytanie do Pana Janusza

Nawiązując do naszej rozmowy telefonicznej a w okulary moge inwestowac ?

romyslam nad Soligorem lantanowy z zoomem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Ten zoom ma wiele dobrych opini wsród uzytkowników, możsez śmiało w niego inwestować, to sprawdzona jakość.

Co do szukaczy to musisz sam zdecydować bo jako producent jednego z nich nie mogę zabrać jednoznacznego stanowiska, kwestie etykiety i takie tam wiesz... 8)

Oczywiście w większym szukaczu zobaczysz słabsze gwiazdy co znacznie ułatwia odnajdywanie słabych obiektów :):D  ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki serdeczne

zaczynam zbierac fundusze :)

to moze ktos z szanownych forumowiczow zabierze glos w sprawie szukaczy ?

 

Panie Januszu jezeli mnie interesuja obiekty deep space (przyznam sie Panu ze jestem na etapie budowania radioteleskopu - jak beda pierwsze oberwacje a raczej ) nasluchy postaram sie umiescic cos na forum) to w sumie tylko teleskop newtona wchodzi w gre (miejsce mam) czy tez innymi systemami tez da sie powalczyc ?

poczytalem ten poradnik na stronie astrokraka ale jeszcze wole posluchac opinii eksperta

pozdrawiam

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bramka 1 opcja Astrokrak.

Trudno tą lunetke nazwać typowym szukaczem. Brak krzyża nitek nie jest do zaakceptowania dla wielu. Znaleźć dokładny środek w polu obserwacyjnym albo korygować montaż paralaktyczny niemożliwe. Jednak z pewnością warty uwagi choćby dla kątówki 90o i wymiennego okulara (choć o niestandardowej oprawie). Brałem go pod uwage jednak cena daje możliwości dalszych poszukiwań.

 

Bramka 2 opcja Himpol

NPZ 8x50 to super jasny szukacz. Z ultra ostrym krzyżem nitek (nitki nie przecinają się w środku pola pozostawiając miejsce na szukany obiekt)i bardzo dużym 7o30' polem. To duże pole jednak nie jest ostre przy brzegach. Wykonanie jest poprostu bajeczne. Cały ze szkła i metalu. Do tego regulacja ostrości jak w lornetce za pomocą okularu. Wybrałem tą opcje.

 

Bramka 3 opcja Astrokrak

Soligor 8x50 to też typowy szukacz. Jest dość jasny, ma krzyż nitek i pole w granicach 7o. Co ciekawe ostre po same brzegi. Jednak jego budowa jest dość filigranowa. Do tego dochodzi plastikowa oprawa okularu i niezbyt wygodna regulacja ostrości za pomocą obiektywu z pierścieniem kątrującym. Cena najniższa. Opcje odrzuciłem.

 

Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze sie na mnie nie denerwowac

ponizsze pytanie jest teoretyczne:

A ta lunetka celownicza z himpola (ta za 499 Pln) nadawalaby sie ?

parametry wydaja sie lepsze (wynika z opisu)

pozdroowka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Optycznie Soligor jest też godny uwagi ale regulacja ostrości poprzez obiektyw z kontrą wydaje się dużą niedogodnością. I ta plastikowa oprawa okulara.

W NPZ ostrość regulujesz jak w lornetce, poprzez obtót okulara. No i korpus jest solidny. To zdecydowanie wyjaśnia przyrost ceny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach

to jeszcze jedno tez teoretyczne z ciekawosci

:)

A mozna zamontowac jako szukacz takiego newtonika powiedzmy z przedzialu 50-65 ? z wyciagiem 1,25 " z  SPlosslem o malym powiekszeniu i duzym kacie ?

pozdrawiam

Marcin Ciekawski

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Regulacja ostrości na obiektywie wystarcza bo robi się ją raz dla swojego oka i po sprawie Martelu.

Szukacz z Nowosybirska widziałem na zlocie i sobie przez niego popatrzyłem, owszem pole ma szerokie ale nie lubię przyżądów z nieostrym brzegiem pola widzenia i już :(

To tylko 50mm szukacz i cena wydaje mi się nie adekwatnie wysoka ale to tylko moja prywatna opinia.

O prowadzeniu na jego niedokończonym w środku krzyżu też zapomnij bo jest za mało dokladne i za dużo brakuje w środku tego krzyża do prowadzenia astrofoto

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.