Skocz do zawartości

Dovetaile


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie dostalem od Janusza_P zestaw dovetaili wykonanych na zamowienie.

 

Zestaw obejmuje "siodlo" do przykrecenia do glowicy montazu (moj EM-100 mial mocowanie teleskopu na sruby M8), bardzo solidny dovetail do zamocowania teleskopu oraz dodatkowe siodelka i prostsze dovetaile w formie pryzmatu. Wszystko wykonane w/g mojego projektu i zgodne ze standardem Vixen / Synta / .

 

Nie zrobilem jeszcze zdjec ale musze powiedziec ze ten solidny dovetail jest znacznie stabilniejszy niz dovetalie oferowane z teleskopami typu refraktor Synta 150 - duzy przekroj, wykonanie z solidnego bloku metalu i lepsze przyleganie do glowicy zapobiegaja skrecaniu sie dovetaila pod ciezarem tubusa - w efekcie mniej drgan i lepsza stabilnosc teleskopu.

 

Bardzo polecam - Janusz ma rysunki i wiem że może zrobic dalsze egzemplarze.

 

Pozdrawiam,

 

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz , EQ6 ma krótką szynę ( za krótką ) pod refraktor 152/1200 więc jestem sprawą zainteresowany. To samo dotyczy dużego szukacza. Obgadamy to na Kudłaczach w sierpniu, a teraz może w miarę możliwości jakąś fotkę tej szyny ;). Oryginalna z EQ6 ma 210mm dł. i u podstawy 43mm szerokości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie przeszkadza aby za pomoca lepszych dovetaili mocowac typowe teleskopy do typowych montaz :) :) :)

 

Moj "dovetail" zostal wyfrezowany z kawalka alu 80 x 20mm - porownaj z oryginalnym od Synty 43 x 14mm.

 

Od "spodu" jest belka o przekroju pryzmatu kompatybilnego z Vixn / Synta a od gory plaskownik 80 x 10 - wszystko z jednego kawalka metalu wiec bardzo slodne.

 

Pamietajcie ze te wieksze dovetaile Losmandy ktore wyznaczaja obecnie standard (chyba typ D) maja przekroj 4 x 1/4 cala (100 x 13mm) i niektorzy uwazaja ze sa za slabe i mocuja na 4 x 3/4 lub 4 x 1.

 

Fotki zrobilem ale nie mam jak tu wrzucic. Moze Janusz wrzucilby moje rysunki projektowe?

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.