Skocz do zawartości

Osuszanie kamery - najprostszy pomysł


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Niedawno kupiłem kamerę ASI432, w typowej obudowie i teraz zastanawiam się jak dorobić do niej chłodzenie.

Wiem, trzeba było wyłożyć 2.5k zł więcej i byłaby chłodzona... Cóż, cebula wyszła z worka i będę to chciał chałupniczo po taniości zrobić ;)

 

Tak czy inaczej pomysł mam najprostszy i sprawdzony: mocny peltier z tyłu, dokręcić radiator i wentylator plus jakieś sprzężenie zwrotne żeby utrzymywać mniej więcej stałą temperaturę. Na koniec owinąć wszystko jakimś dobrym izolatorem. Widziałem to nie raz w internetach.

 

Zostaje jedna kwestia: kondensacja/szronienie we wnętrzu kamery.

 

W "prawdziwych" chłodzonych kamerkach są takie tabletki z osuszaczem. A ja myślę zrobić tak: wsypać po prostu silikonowe kulki do wnętrza kamery. Będzie trochę grzechotało ale chyba nic się nie popsuje?

Jest jakiś oczywisty błąd w tym rozumowaniu?

 

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... Nawet zakładając, że żadna ci nie zatrzyma się na matrycy to absolutnie chcesz uniknąć jakiegokolwiek kurzu, pyłu czy dowolnych innych substancji sypkich, lepkich czy płynnych wewnątrz.

 

Dessicant będzie się kruszył i pylil jeżeli będzie mógł się przesypywać i skończy się to koszmarem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Herbert West napisał:

No nie wiem... Nawet zakładając, że żadna ci nie zatrzyma się na matrycy to absolutnie chcesz uniknąć jakiegokolwiek kurzu, pyłu czy dowolnych innych substancji sypkich, lepkich czy płynnych wewnątrz.

 

Dessicant będzie się kruszył i pylil jeżeli będzie mógł się przesypywać i skończy się to koszmarem.

 

OK masz rację, nie pomyślałem o kruszeniu się. Matryca jest oczywiście osłonięta takim kołnierzem, więc kulka raczej nie wleci.

 

@Gość na chwilę prawda. Suche raczej nie, ale mokre to nie wiadomo.

A w torebce byłoby lepiej? No, takiej paczuszce jak są w butach czy gdzieś...

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, _Spirit_ napisał:

QHY8L miało taki rozwiązanie na tulejkę wkręcaną z dessicantami. Nawiercić, nagwintować wkręcić tuleję z żelkami albo jeszcze lepiej dać szeroką tuleję na tabletki?

 

Myślałem, że da się załatwić bez wiercenia :/

 

No nic, będę myślał jeszcze ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Będzie trochę grzechotało ale chyba nic się nie popsuje?

Też tak myślałem kombinując z chłodzeniem DSLR. Tak wiem, zupełnie inna klasa sprzętu i może kamery ASI są może jakoś lepiej przygotowane na to, ale tak też myślałem o moim Canonie 60D. Wydawało mi się, że to body jest szczelne i skoro przeżyło tyle wilgotnych i zimnych nocy to nic mu się nie stanie. Otóż stało się.

Miałem za sobą nawet kilka udanych prób (udało mi się zjechać z 33*C na 10*C w pokoju, a w polu to nawet do -1*C na matrycy), ale po kilku sesjach body odmówiło współpracy, a w serwisie stwierdzili ślady wilgoci i brak dostępnych części zamiennych.
Aha, jeszcze jedno - nie rozbierałem ani trochę body - całe chłodzenie odbywało się przez tylną, plastikową ściankę obudowy pod uchylanym ekranem.

 

signal-2022-09-04-144928.jpeg

cooling.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

(...)

A w torebce byłoby lepiej? No, takiej paczuszce jak są w butach czy gdzieś...

 

Wydaje mi się, że tak, o ile torebeczka daje 100% pewności, że się nic nie wysypie. Z tym jednak może nie być tak łatwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

A ja myślę zrobić tak: wsypać po prostu silikonowe kulki do wnętrza kamery. Będzie trochę grzechotało ale chyba nic się nie popsuje?

Jest jakiś oczywisty błąd w tym rozumowaniu?

 

Pierwsza moja myśl: przerażenie.

Druga myśl: po cholerę silikon w kulkach?

Trzecia: na pewno chodziło o silikażel, czyli żel krzemionkowy. Goto pierwsza myśl.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Maro21 napisał:

Zrobiłem chlodzenie do 482 i problem nie jest wilgoć w środku, tylko na zewnątrz.  Przy maksymalnym prądzie zamarza filtr i tuleje w stronę teleskopu . Zastosowałem grzanie frontu od zwo , ale i tak jest problem.

 

U mnie kamera jest wkręcona "na styk" do koła filtrowego, więc chyba nie powinno być problemu?

 

No bo nie wiem o jakiej konfiguracji mówisz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej zrobić prosty cold box jak na lustrzanki:

Geoptik Thermoelectric cooling box for EOS cameras (astroshop.eu)

Z hermetycznej puszki elektrycznej - coś w tym stylu:

Puszka Instalacyjna Hermetyczna 100x100x50mm IP56 - Sklep, Opinie, Cena w Allegro.pl

Jeżeli zimna strona peltiera nie będzie stykać się z korpusem kamery, to wymrozi (osuszy) całą wilgoć z jej wnętrza.

Wiadomo - sprawność gorsza i czas zejścia do niskiej temperatury będzie stosunkowo długi. 

 

Jeżeli w takim cold boxie Peltier ma się stykać z obudową kamery/chipem to trzeba by jakoś osuszać.

Można by użyć sito molekularne w woreczku wewnątrz cold boxa.

SITA MOLEKULARNE 4A - AKTYWNE - 100g 12442365871 - Allegro.pl

 

 

 

BTW Stary wątek z przeróbkami kamery przez Hamala.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MateuszW W środku są dwie płytki:

asi432.jpg

 

Więc bez rozkładania kamery na pół nie da się dobrać do tego kwadrata. Dlatego - na razie! - daję sobie spokój z grzebaniem w środku. 

Na razie pomysł mam taki: sprawdzę, czy w pojemniku z włączonym obiegiem z osuszacza będzie rosił się peltier włączony na maksa.

Jeśli nie, to wywiercę otworek w kamerze w okolicy środka, i będę do niego wtłaczał osuszone powietrze....

Właściwie, gdy o tym pomyśleć - czemu nie wtłaczać od razu zimnego, suchego powietrza?

To by było idealne - osuszyć, a następnie oziębić powietrze do 0 czy też -10st, i dopiero wtedy dmuchać nim do kamery... co myślicie?

Wystarczy jeden wentyl wejściowy, bo kamera nie jest szczelna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, bartolini napisał:

Można by użyć sito molekularne w woreczku wewnątrz cold boxa.

SITA MOLEKULARNE 4A - AKTYWNE - 100g 12442365871 - Allegro.pl

 

Sita molekularne używa się do suszenia cieczy, czyli usuwania z nich resztek wody. Ich skuteczność w łapaniu wilgoci z powietrza będzie słabsza niż np. żelu krzemionkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Właściwie, gdy o tym pomyśleć - czemu nie wtłaczać od razu zimnego, suchego powietrza?

To by było idealne - osuszyć, a następnie oziębić powietrze do 0 czy też -10st, i dopiero wtedy dmuchać nim do kamery... co myślicie?

Wystarczy jeden wentyl wejściowy, bo kamera nie jest szczelna.

Czyli chcesz pobierać ciągle powietrze z zewnątrz? W takim wypadku osuszanie może zapewnić sam peltier gdzieś po drodze - woda będzie się kondensować na nim i można ją odprowadzić. Tak samo jak działa klimatyzacja w samochodzie - na parowniku skrapla się woda, która wylatuje rurą pod samochód, a powietrze w kabinie robi się suche.

ALE - to będzie bardzo mało wydajne, uzyskasz małą deltę. Gdy zimne powietrze krąży w środku, to musisz jedynie utrzymać to, co ogrzewa się przez ścianki (plus ciepło od elektroniki). Gdy tłoczysz świeże powietrze, to cały czas musisz wychładzać powietrze z temperatury otoczenia.

Edytowane przez MateuszW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Sita molekularne używa się do suszenia cieczy, czyli usuwania z nich resztek wody. Ich skuteczność w łapaniu wilgoci z powietrza będzie słabsza niż np. żelu krzemionkowego.

Pewnie najwygodniej byłoby użyć torebek z żelem krzemionkowym. Tylko ciężko się go regeneruje w warunkach domowych (uzyskanie 100-120*C w domowym pierkarniku) żeby nie stopić Tyveku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.