Skocz do zawartości

Newtonowe dylematy


Szymon

Rekomendowane odpowiedzi

Aktualnie mam Uniwersała 90\900 <_< Chciałbym kupić coś większego i bardziej "ludzkiego" w obejściu ;)

Oto moje typy:

 

1. Soligor MT750

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=237

 

2. AstroView 6EQ

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=186

 

Który lepszy? Wydaje mi się, że ten drugi ma znacznie lepszy montaż ale może się mylę?

Wiem, że to nie sprzęt typowo planetarny ale z racji zbliżającej się opozycji Marsa chciałbym go w pierwszej kolejności trochę przystosować do planet. Dodatkowo myślę o zakupie:

 

1. Barlowa Celestron Ultima

2. Okular Vixen LV 7mm

 

Co myślicie o takim zestawie? Być może to głupie pytanie ale czy taki układ nie będzie fizycznie za długi? Chodzi mi o rozmiary, czy nie będzie to za bardzo wystawało z wyciągu zmniejszając komfort obserwacji?

I ostatnia sprawa, nie mam w tym zakresie żadnego doświadczenia, czy w przypadku teleskopu o światłosile f5 i powyższym układzie (barlow+vixen 7mm) obraz będzie nadal zbyt jasny i rażący wzrok???

 

Wielkie dzięki za wszystkie sugestie :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że to nie sprzęt typowo planetarny ale z racji zbliżającej się opozycji Marsa chciałbym go w pierwszej kolejności trochę przystosować do planet. Dodatkowo myślę o zakupie:

 

1. Barlowa Celestron Ultima

2. Okular Vixen LV 7mm

 

Co myślicie o takim zestawie? Być może to głupie pytanie ale czy taki układ nie będzie fizycznie za długi? Chodzi mi o rozmiary, czy nie będzie to za bardzo wystawało z wyciągu zmniejszając komfort obserwacji?

I ostatnia sprawa, nie mam w tym zakresie żadnego doświadczenia, czy w przypadku teleskopu o światłosile f5 i powyższym układzie (barlow+vixen 7mm) obraz będzie nadal zbyt jasny i rażący wzrok???

Kto chce zmniejszyć aperturę

Ten w pokrywce robi dziurę! :banan:

 

7 mm + Barlow wcale nie będzie za jasno! Chyba że do Księżyca w pełni...

Sprzęt jest rzeczywiście raczej DS-owy niż planetarny ale w końcu Mars nie jest atrakcyjną wizualnie ani fotograficznie planetą. Kanałów chyba nie wypatrzysz! :)

 

Długość wyciągu "s oborudowanijem" nie ma nijakiego znaczenia, przecież rurę Newtona przekręcisz sobie tak żeby wyciąg był poziomo!

 

Nie umiem doradzić co do montaży, nie znam ich z osobistych doświadczeń. Z lektury wiem że EQ6 jest niezły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim światłosilnym teleskopie do obserwacji planet skłoniłbym się ku okularowi z tej samej serii, ale o mniejszej ogniskowej, np. 2,5mm. Zawsze im mniej szkła tym lepiej. Chociaż ważna dla Ciebie może być też możliwość wykorzystania Barlowa przy obserwacji nnymi okularami.

Pozdro

Rad

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z lektury wiem że EQ6 jest niezły.

 

tylko że tu wogóle nie chodzi o EQ6 :)

 

Orion 6EQ oznacza teleskop o aperturze 6" i montażu equatorialnym :rolleyes:

ale to taki szczegół. B)

 

ja bym brał Oriona ze względu na tańszy moduł prowadzenia (299zł a nie 395 jak w soligorze) no i wogóle orion to troche wyższa klasa wykończenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zastamowic sie co chcesz ogladac . planety czy DS . Lustra F5 z definicji sa do DS . Do planet to F10 . Z takiego lustra z tym samym okularem co zF5 obraz masz 2x wiekszy . Przy tej samej jakosci wykonania jej wplyw jest 2x mniejszy niz w F5 . Do tego maloprawdopodobne aby lustra F10 i F5 byly tej samej jakosci wykonania ponieważ F5 musi byc parabolizowane co jest znacznym utrudnieniem .

W F5 pojawia sie koma . Trudno uzyskac tak samo dobre duze powiekszenia lustrem F5 co bez problemu z F10 . Ale to jest wazne tylko do planet . Do DS nie uzywa sie duzych powiekszen . Jak masz ciemnme niebi ,czy planujesz wyjazdy za miasto to warto kupic z F5 lepiej o jeszcze wiekszym lustrze . Jak jasne niebo to DS nie zobaczysz za duzo . Zostaly planety z ok F10 .

W proponowanych modelach lustra sa F5 , mają krótkie tuby ,czyli montaze nie powinny byc zadawalajace .

Okular 7,5 mm da pow 100x okular ok 3,8 do ok 200razy w F5 .Dobry 3,8 kosztuje duzo / 300 i wiecej zl / gdy 7,5 to jeszcze moze byc tani plossl . Jak masz okulary to 3,8 bedziesz musial kupic np. lantalowy o duzym LER .

Z lustrem F 8-10 tych problemow nie ma tylko tuba jest dluga i moze nie zmiescic sie na balkonie .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, można i 20 cm lustro ale to się już robi GROMADNE USTROJSTWO i takie duże rury większość użytkowników stawia na dobsonach.

Chociaż może jeszcze wchodzić w grę DOBSON + PLATFORMA EQUATORIALNA! Po ile teraz jest w ofercie platforma konstrukcji Leszka?

 

Kto się specjalizuje w planetach ten kupuje raczej dobry refraktor, kamerkę CCD i laptopa. Wizualnie planety tylko okazjonalnie są oglądane, czyli stawiałbym raczej na większe lustro F:5, komy na środku pola nie ma a gdy planetę sobie ustawimy w centrum to mamy komę w nosie! Jak zasmakujemy w szczegółach plante to bez drogiego OKULARU ani rusz!

 

Doradzasz bardzo krótkie ogniskoweokulary (3.8 mm). Ale jeśli ma się jakkolwiek dać w nie spoglądać to muszą być bardzo drogie, plossle mają tak małe ER że trudno to komukolwiek doradzać! Czasem się trafiają kompromisowe ED.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki Panowie, wielkie dzięki za wasze opinie :notworthy:

Chyba zdecyduję się na taki zestawik za jakiś czas bo na razie egzamy sypią się jeden za drugim... ale potem to już tylko nowy telep+duzo wolnego czasu B)

Mam jeszcze jedno pytanko: na stronie Oriona widziałem że ten sprzęt ma w zestawie plossla 10 i 25mm orientujecie się może czy u nas jest sprzedawany w takim samym układzie? Jakby co to zapytam sprzedawcę.

Pozdrowienia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lantana 3.8 mm do planet.

Sam kiedyś takiego zakupiłem do jeszcze jaśniejszego 200/800 i nigdy mnie nie zawiódł.Powiększenie miał w sam raz dla takich obiektów.

Zrób sobie jeszcze przesłony na tubus ,np. o średnicy 8 , 12 cm ,poprawią trochę obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam lantana 3.8 mm do planet.

Sam kiedyś takiego zakupiłem do jeszcze jaśniejszego 200/800 i nigdy mnie nie zawiódł.Powiększenie miał w sam raz dla takich obiektów.

Zrób sobie jeszcze przesłony na tubus ,np. o średnicy 8 , 12 cm ,poprawią trochę obraz.

Dzięki za sugestie. Planuję zrobić specjalny uchwyt na tubus, do którego mógłbym wsuwać przysłony o różnej średnicy i filtr słoneczny. Jezeli chodzi o okular to wiem, że dodatkowe soczewki (barlow) mogą trochę pogarszać jakość obrazu ale chciałbym żebym z tego lantana mógł mieć dwa uzyteczne powiększenia dla tego teleskopu. Taki okularek 3,8mm daje powiększenie w przypadku ogniskowej 750 mm około 200 a z barlowem to by było już koło 400 czyli zdecydowanie za dużo jak na 150mm lustra.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego do planet używa się z reguły refraktory i katadioptryki.

No tak, ale niestety nie stać mnie na porządny refraktor, schmidta czy maka. Jak czytałem lustro to najtańszy centymetr apertury i chociaż zabrzmi to jak typowy błąd początkującego to chciałbym żeby sprzęt był w miarę uniwersalny... a może kiedyś Meade LX200 GPS? Jak wygram w totka to pomyślę :lol:

Dzięki za wasze głosy w tej sprawie...

Pozdrawiam

Edytowane przez Szymon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.