Jump to content

x810,810810810…


Recommended Posts

…ciekawe czy to przypadek 😊

Zapowiadała się całkiem dobra noc. Przejrzystość powietrza podczas drogi na obserwacje wskazywała na potencjalnie bardzo dobre warunki. Zawsze, gdy wyjeżdżam na obwodnicę Bielska-Białej z ulicy Bystrzańskiej kierując się w stronę Żywca i po chwili otwiera się widok na góry, gdzie majestatycznie króluje Babia Góra, to od razu można ocenić czego się spodziewać po nadchodzącej nocy.

Na miejscu, w Złatnej byłem około godziny 19.40. Do nocy pozostało trochę czasu. Delektowałem się pięknem gór i pozostałościami zachodu Słońca. Zazwyczaj staram się przyjechać wcześniej, żeby po ciężkich dniach życia codziennego móc czerpać pełnię górskiej ciszy i atmosfery. Czasem mam wrażenie, że lubię to bardziej niż same obserwacje…

Marcin już był na miejscu i chłodził 24-kę. Tej nocy niestety frekwencja zawiodła i spodziewaliśmy się tylko jeszcze jednej osoby. Tak też było i Marek dotarł mniej więcej godzinę później. Rozpoczęło się rozstawianie i ustawianie łapaczy fotonów, a ja spoglądałem w górę na pojawiające się jedna po drugiej gwiazdy.

Tej nocy Marek eksperymentował sadzając na grzbiecie Evostara 72ED dodatkowy aparat i robił równocześnie dwa zdjęcia trochę wąsko i szeroko, a efekty tutaj https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=59&t=1727

Marcin zaplanował kilka obiektów, a ja go namawiam tradycyjnie na ambitniejsze projekty biorąc pod uwagę jego 16-calowego fotonewtona i w tej chwili męczę go, żeby jak tylko się da najwęziej zrobił NGC 604, a we wrześniu dopalił materiału do Pease1. Niestety tej nocy warunki nie dopisały pomimo dobrej przejrzystości powietrza wieczorem więc żaden ambitny projekt nie miał szans powodzenia. Seeing był fatalny, a pomiary miernikiem SQM-L potwierdziły ten fakt https://www.astropoludnie.pl/viewtopic.php?f=52&t=1728

 

Wracając do 24-ki. Byłem dość krótko ponieważ około 00.30 skierowałem się w kierunku domu, gdyż następnego dnia trzeba było wstać do pracy. Oglądaliśmy tej nocy kilka standardowych obiektów przez Grubą Bertę, o których nie będę wspominał 😊 natomiast napiszę o x810,810810810…

Ta kosmiczna liczba powstała przez dziwny zbieg okoliczności poprzez połączenie ze sobą Taurusa 600 - f/5 z Ethosem SX 3,7mm.

Uzyskaliśmy powiększenie x810,810810810… 😊

Pomimo kilkunastu lat obserwacji nadal gonię za powiększeniami i sądzę, że naprawdę nie warto się ich bać ponieważ dzięki nim czasami „wyskakują” nam obiekty lub szczegóły, których bez tego nie zobaczymy. Oczywiście ogromne znaczenie ma tutaj teleskop z którego korzystamy. Jednak lubię eksperymenty…

A tej nocy x810 zaczęło się od znanej M57 czyli Mgławicy Pierścień. Już kilka lat temu, jak ją oglądałem w 20-tu calach i powiększeniu x405 zauważyłem, że ona wytrzymuje dosłownie niemal wszystko, a czym więcej jej dokładamy tym lepiej wygląda 😊. Tak było i tym razem, gdy po Ethosie 6mm w wyciągu wylądował Ethos 3,7mm. Mgławica zyskała na szczegółach, a majacząca w zerkaniu przy x500 gwiazda centralna, po zmianie na x810 była widoczna bezpośrednio.

Kolejny wymęczony obiekt w x810 to gromada M13. Niestety tutaj dał o sobie znać fatalny seeing tej nocy i gwiazdy nie wytrzymały takiego powiększenia, aczkolwiek doświadczenie było ciekawe, a wrażenia takiego głębokiego rozbicia niesamowite.

Idąc za ciosem uderzyłem w M15, żeby dorwać Pease1, niestety znowu seeing nie pozwolił więc nawet nie zakładałem filtra bo obraz zbyt mocno się rozmywał.

x810 okazało się również zbyt dużym powiększeniem dla Kociego Oka. W tym powiększeniu traciło na szczegółach i kolorze, ale skala dawała naprawdę ciekawy efekt.

 

Na tym zakończyłem eksperymenty z x810,810810 mając na uwadze fakt, że zamierzam powrócić do tego przy lepszym seeingu i warunkach…

 • Like 8
Link to comment
Share on other sites

54 minuty temu, Setaarius napisał:

Do nocy pozostało trochę czasu. Delektowałem się pięknem gór i pozostałościami zachodu Słońca. Zazwyczaj staram się przyjechać wcześniej, żeby po ciężkich dniach życia codziennego móc czerpać pełnię górskiej ciszy i atmosfery. Czasem mam wrażenie, że lubię to bardziej niż same obserwacje…

:like:

 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 godzin temu, Mc ślimack napisał:

 

W moje okolicy taki wynik oznacza całkiem zacne warunki 😅

Ok. Sorki ;) U nas zacne to 21,40 do 21,50. Natomiast bardzo dobre to 21,51 do 21,70.

O ile dobrze pamiętam to 21,71 były najlepsze jakie trafiliśmy i chyba było to tylko dwa, trzy razy. Natomiast 21,50 do 21,65 wielokrotnie. Latem podczas białych nocy mamy w okolicach 21,35 do 21,40.

 • Like 1
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.