Skocz do zawartości

Pierścień zamiast przysłony


Semeno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Mam możliwość zakupu obiektywu 300mm ale bez listków przysłony. Czy zamiast tego pierścień na przód obiektywu z odpowiednim otworem będzie zdawał egzamin (nie muszę zmieniać przysłony, wystarczy że dopasuję pierścień tak żeby gwiazdki/aberka były ok). 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie niewielka różnica pomiędzy pierścieniem z przodu obiektywu a listkami przysłony.

Listki są umieszczane w optymalnym miejscu, zwykle to jest pomiędzy soczewkami i zapewniają równomierne oświetlenie kadru. Jeśli pierścień np 5 cm umieścisz przed obiektywem, wtedy będzie f/6.00 ale tylko w środku kadru, a pod kątem może być ciemniej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listków nie ma bo poprzedniemu właścicielowi coś nie działało i usunął. W sumie z takim obiektywem robiłem zdjęcia z liltrem 2 cale założonym z przodu więc mogę sprawdzić z samym pierścieniem jak zdjęcie wygląda ale z filtrem H-alfa wszystko było ok. Zawsze mogę się pobawić i włożyć pierścień do środka. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ZbyT napisał:

diafragma przed przednią soczewką będzie jedynie winietować

To zależy od ogniskowej obiektywu - w krótkim będzie tylko winieta, ale w długim zadziała to jak przysłona. Być może też to kwestia konstrukcji obiektywu. Na 300 mm może to już dobrze działać.

2 godziny temu, Semeno napisał:

Listków nie ma bo poprzedniemu właścicielowi coś nie działało i usunął. W sumie z takim obiektywem robiłem zdjęcia z liltrem 2 cale założonym z przodu więc mogę sprawdzić z samym pierścieniem jak zdjęcie wygląda ale z filtrem H-alfa wszystko było ok. Zawsze mogę się pobawić i włożyć pierścień do środka. 

Skoro masz obiektyw, to porównaj zdjęcia z i bez pierścienia i będzie wszystko jasne, najlepiej flat. Jeśli winieta z pierścieniem spadnie, to pierścień działa jak przysłona, a jak wzrośnie to się nie nadaje.

43 minuty temu, Wiesiek1952 napisał:

Pytanie zasadnicze. Po co przymykać?

Przymykając spada aberracja chromatyczna i koma. Jeśli obiektyw jest prawie idealny to przymykać nie ma sensu, ale zwykle poprawia to jakość obrazu. To kwestia kompromisu, czy lepiej więcej światła, czy lepszy obraz. Teleskopy rzadko są tak jasne jak obiektywy, a nawet jak są, to staramy się je skorygować do ideału, dlatego raczej się ich nie przymyka :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Wiesiek1952 napisał:

Po co przymykać?

Już to kiedyś było podnoszone, ale w układzie DSLR-Obiektyw zastosowanie pierścienia z przodu, na ten przykład w postaci filtra 2" jednocześnie "przymknie" i umożliwi użycie tegoż filtra ;) A nie zawsze jest możliwość wprowadzenia filtra pomiędzy obiektyw a matrycę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, MateuszW napisał:

....Przymykając spada aberracja chromatyczna i koma. Jeśli obiektyw jest prawie idealny to przymykać nie ma sensu, ale zwykle poprawia to jakość obrazu. To kwestia kompromisu, czy lepiej więcej światła, czy lepszy obraz. Teleskopy rzadko są tak jasne jak obiektywy, a nawet jak są, to staramy się je skorygować do ideału, dlatego raczej się ich nie przymyka :) 

 

 

Taaaaaa.... każdy obiektyw ma swój "sweet point" najczęściej dwa f-stopy (2EV) od pełnej dziury. Tylko przymknięcie o dwa EV wydłuża czas naświetlania czterokrotnie! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.