Skocz do zawartości

teleskop 235/1300 pierwsze starcie


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

Z rok temu wyszlifowalem , wypolerowalem do niego lustro . Robiłem to na podworku . W sumie z parabolizacją u S. kosztowało sporo tak samo sporo jest na nim rys z kurzu podwórka . W więkzosci nie było ich widać w słonecznym świetle po wypolerowaniu a przed napyleniem . Na brzegach miejscami mam wyżlobienia po proszku . W/g mnie jak ktoś chce dobre , bez rys lustro to kupić u fachowca albo robić w pokoju . Podobnie kosztuje a zostają rysy .

Taurusowy pająk dość latwo zrobic , tylko jest maly zakres regulacji . plaskownik , z ktorego go gniemy lepiej zeby byl dluzszy . Trzeba kilka razy dopasowac nim trafi sie z lukiem i jego wielkoscia .

Tuby ten pajak nie usztywnia , a musi byc z powodu takiego pająka bardzo sztywna . Dalem wregi ze sklejki dodatkowo na nie namazalem szpachlowki samochodowej Novol . Mocno je usztywnilo i zniwelowalo niedokladnosc w wycinianiu wręg .

Lusterko jak widać . Nie ma tez wlasciwych proporcji jest za krotkie dluższym bokiem . Do 2" wyciagu jest za male . Jak bede mial np 32 mm 2" okular to do wymiany .

Montaz w osi deklinacji praktycznie zaciął sie pod tym ciezarem . Przeciwwaga 6 kg tuba bez obejm 7,5 . Tylko tak dla próby jednorazowo go uzylem .

To dopiero pierwszy kontakt . Ponadto jak tube skladałem to mialem 39 st gorączki . Latarnia ze 100 m na pow. 150x mocno oślepia i daje ostry obraz nawet na 330 x.

Aluminiowa tube latwo tak jak zrobilem mozna usztywnic . Zaluje ,ze nie kupilem lustra . Mam je dobrze sparabolizowane ale 200 zl wiecej i bez rys . Bylo to moje 1 wypolerowane lustro . Czy te rozpraszajace swiatlo na brzegach lustra matowe fragmenty zamalowac na czarno? Lustro jest zamocowane na "sztywno" na krązku wycietym z plyty niestety wiurowej . Kolimacja - srubki z dolu przesuwaja cala plyte . Te regulacyjne srubki tak prowizorycznie przechodzą przez tulejki / wieksze nakretki / co sa przymocowane do tuby . Te srubki z drugiej strony tulejek maja nakretki /przyklejone / tak aby nie lataly w tulejkach . Krecac srubkami przesuwam tylko krązkiem z lustrem . Bez nakretek calosc by opadla .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bezwzglednie wyczernij sruby mocujace wyciag (a najlepiej zamien je z motylkowych na normalne plaskie oksydowane, oraz sama rure wyciagu ktora jest jak widze chromowana i da dodatkowe refleksy psujace obraz przy okularach krotkoogniskowych. Zmienil bym tez lusterko wtorne na eliptyczne.

Lustra glownego bym nie ruszal, nawet jezeli posiada ono pewne wady to niewarto tego naprawiac przez ich zamalowanie, mozna nic nie zyskac a wiele stracic.

Edytowane przez Andee
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczernie tube w okolicach lusterka , wyciagu ,subki wymienie . Najdziwniejsze ,ze nawet tuba dziala i pajak nie daje szpilek . Mając ją oparta o kolano obraz dyfrakcyjny Arktuta za ogniskiem byl dobry , tylko w srodku byly prostokaty nie pierscienie co wynika z ksztaltu lusterka . Obraz przed ogniskiem nie za bardzo . Bardziej widzialem linie wzdluz pajaka niz pierscienie . Pajak jest zrobiony z 5 mm grubosci plaskownika z Al . Taki miałem moze go zeszlifować ?

Jowisz byl za chmurami .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukacz ma byc z lornetki 50mm z allegro ale mniej przez niego widac niz 30 mm skyluxa. Wiec pomysle nad innym . Wyciag bylejaki 2" plastik .

Lusterko kupilem razem podczas parabolizacji tylko nie oddalem - jakoś glupio mi bylo . Zaluje .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłeś . Ale lustro bardzo dobrze sparabolizował . Mimo moich rys ksiezyc jest wyazniejszy niz w 135/1300 . Niby to samo ale dokladniej w kraterach . Dzisiaj zalozylem tube na zmodernizowany montaz skyluxa . :D lekko dziala i mniej sie trzesie niz paralaktyk z U po pokreceniu mikroruchami z 3,5 kg tubą .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalanczam zdjecie tej tuby na montazu z skyluxa :D:D . Zostal ulozyskowany i opisalem to w http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...533;entry135269 . Ten montaz śmiało cos tak ciezkiego utrzyma i lekko prowadzi . Jakos nie ma zainteresowania tym łożyskowaniem montazu skyluxa . A działa rewelacyjnie . Musiałem tylko jedną ze srub imbysowych wymienic na zwykla aby dobrze zablokowac os Dec. Widac tą srubke na zdjeciu . Tak samo mozna EQ3 poprawic . Te montaze mają juz odpowiednio podtoczone otwory na łożyska !

Po uderzeniu w tube drgania wygasaja ok 6 sekund. Pewnie wyskoczą jeszcze jakies poprawki w tym montazu ale zasadnicze sa zrobione .

Z drugiej strony takie ulozyskowanie pod tube 4kg przeszkadza , bo podczas dokrecania sruby chamulca tuba troche sie przekreci , pewnie wprawa pomoze .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie o ślimacznicę czy wytrzyma wynika z doświadczeń z tymi montazami . Chodzą ciezko . Po ułożyskowaniu montazu i wyważeniu z tubą ślimacznica nie ma co robić . Są tylko małe opory krecenia u mnie bardziej z niesymetrycznego ślimaka . Sam jestem tym zdziwiony bo wiem jak męczylem sie by taki montaz ciagnął tube 4 kg. Jest tylko klopot wycelowac i zablokowac hamulcem . za lekko tuba sie kreci i chwycenie srubki moze przekrecic montaz .

Mogi statywu polączyłem linką aby sie nie rozsunęły , ich kucia odciałem , statyw był za wysoki .

tuba na tym montazy kreci sie bardzo lekko .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam zdjecie z reki Jowisza aparatem max 2 s czas naświetlania . Jest to plik 500 kB . Na powiekszeniu widać gwiazdy okiem niewidoczne . Dlaczego sa punktowe choć Jowisz cudaczny . Widzę duzo sekund nie brakuje do robienia ciekawych zdjęć . Widać tam winetowanie . Aparat był przyłozony do okularu 20 mm .

Edytowane przez zbig
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zbig, to niestety hot pixele, nie gwiazdy, zrób sobie test martwych pixli w/g

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4741 i porównaj,

a jowisz lepiej by wyszedł, jakbyś czas ustawił na mniejszy i jakoś podczepił aparat do okularu, może wykombinujesz jakieś "tulejko-imadło"?

pozdrowienia

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten aparat chyba nie ma recznych czasów , nie nadaje sie do astrofoto , ale gorące pixele w takiej ilosci wyszłyby na wszystkich ciemnych zdjeciach . Ma matryce 4Mp. Nie daje kropkowanych zdjec . Te kropki to w wiekszosci coś innego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.