Skocz do zawartości
  • 0

Refraktor - Brak ostrości


whysoserios

Pytanie

Witam serdecznie. Niedawno zakupiłem refraktor Sky Watcher 100 ED. Mam duży problem z ostrością obrazu, kierując go wychłodzonego, niezaparowanego na jowisza czy saturna widze tylko rozmytą plamę. Obserwacje przeprowadzałem o roznych porach. Na księżycu udaje mi się wyłapać dosłownie zarys przy najmniejszym możliwym powiększeniu przy okularze 28mm ale nadal obraz mocno rozmyty. Używałem zarówno kątówki diele jak i patrzyłem prosto przez okular+ redu.  Nie mam już kompletnie żadnego pomysłu. 

 

O co tu może biegać? ?

 

załączam zdj podobne do tego co widze przez teleskop gdy zerkam na  planety 

Jowisz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

"Kula" światła zamiast planety zmniejsza się w miarę wsuwania czy wysuwania wyciągu? Jeśli im bardziej wysunięty tym mniejsza, ustaw go na max wysów i po poluzowaniu zacisku redukcji powoli wysuwaj okular. Jeśli zdołasz osiągnąć osty obraz (z okularem choćby juz poza wyciągiem ale ciągle w osi optycznej) to będziemy już coś wiedzieć.  Jeśli "kula" światła zmniejsza się w miarę jak wyciąg pracuje ku minimum (jest coraz mniej wysunięty), wyjmij na chwile kątówkę  i redukcję i ostrożnie "wsuwaj" okular wgłąb wyciągu. Jeśli złapiesz ostrość "choćby z okularem prawie zupełnie we wnętrzu wyciągu, to znów, coś już będziemy wiedzieć. 

BDW, pytanie może oczywiste, ale lepiej się upewnię, Możesz wyostrzyć na "zwykłym" horyzoncie? (jakieś drzewo kiladziesiąt metrów dalej etc. ?

 

Pozdrawiam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

ED 100 to dobry refraktor. Niemożliwe, pod warunkiem, że obiektyw nie jest stłuczony, aby nie dało się uzyskać dobrego obrazu. Sprawdź, czy między obiektywem a okularem nie masz jakichś innych szkiełek np Barlowa lub tajemniczego redu o którym wspomniałeś. Jeśli masz to wywal natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
Godzinę temu, whysoserios napisał:

....Tylko teraz pytanie czy aby bez kątówki nie powinien okular ostrzyć będąc włozonym w wyciag (na maxymalnym odchyleniu wyciagu oczywiscie) ?

 

 

 

Jak kiedyś podłączysz do tego teleskopu kamerę, koło filtrowe i OAGa to docenisz i zrozumiesz czemu jest taki duży backfocus. Właśnie po to, żeby się dało te rzeczy zamontować a do okularu przedłużka taka, żeby ostrość była pomiędzy ¼ i ½ wysuwu wyciągu. Będziesz jeszcze miał miejsce na jakąś szufladę filtrową. 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
29 minut temu, Hans napisał:

"Kula" światła zamiast planety zmniejsza się w miarę wsuwania czy wysuwania wyciągu? Jeśli im bardziej wysunięty tym mniejsza, ustaw go na max wysów i po poluzowaniu zacisku redukcji powoli wysuwaj okular. Jeśli zdołasz osiągnąć osty obraz (z okularem choćby juz poza wyciągiem ale ciągle w osi optycznej) to będziemy już coś wiedzieć.  Jeśli "kula" światła zmniejsza się w miarę jak wyciąg pracuje ku minimum (jest coraz mniej wysunięty), wyjmij na chwile kątówkę  i redukcję i ostrożnie "wsuwaj" okular wgłąb wyciągu. Jeśli złapiesz ostrość "choćby z okularem prawie zupełnie we wnętrzu wyciągu, to znów, coś już będziemy wiedzieć. 

BDW, pytanie może oczywiste, ale lepiej się upewnię, Możesz wyostrzyć na "zwykłym" horyzoncie? (jakieś drzewo kiladziesiąt metrów dalej etc. ?

 

Pozdrawiam.

Zmniejsza się w miare wysuwania wyciągu, jeszcze dzis wieczorkiem przypoluje jeżeli chmury znikna i powiem Ci co dały manewry na okularze. Na drzewie (liściach) taka sama sytuacja, liscie gdy wyciąg był wysuniety maksymalnie lekko złapaly ostrosc no ale obraz sie juz zalamywal lekko i nadal ostrosc nie byla taka jak powinna bo prawie żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, whysoserios napisał:

Zmniejsza się w miare wysuwania wyciągu, jeszcze dzis wieczorkiem przypoluje jeżeli chmury znikna i powiem Ci co dały manewry na okularze. Na drzewie (liściach) taka sama sytuacja, liscie gdy wyciąg był wysuniety maksymalnie lekko złapaly ostrosc no ale obraz sie juz zalamywal lekko i nadal ostrosc nie byla taka jak powinna bo prawie żadna.

Im obiekt jest bliżej tym więcej trzeba wysunąć wyciąg. 

 

EDIT: Nie musisz czekać na chmury. Złap ostrość na odległych obiektach "na lądzie". Jak złapiesz na dalekich drzewach to na gwiazdach ostrość będzie na kilka mm krótszym wyciągu.

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

a jak obrazy ziemskie? możesz wyostrzyć?

a czy nie masz zablokowanego wysuwu wyciągu? - to ta śrubka pod tubą - poluzuj ją...

 

ps. wrzuć foto edka z maksymalnie wysuniętym wyciągiem

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wszystko już jest jasne. Wszystkie testy odbyły sie po zdjeciu kątowki. Na maxymalnym wysunieciu po przylozeniu okularu 28 obraz nie ostrzyl lub ostrzyl bardzo slabo. Bezcenną radą okazala sie rada Hansa. Manewrowalem okularem do przodu i tyu na maxymalnym wysunieciu wyciagu. Obraz złapał ostrość dopiero gdy okular był poza wyciagiem , tak z 1 cm od wyciagu. Stad gdy wkladalem go i ustabilizowalem po prostu nie sięgał. Gdy juz zrobilem to samo na kątowce po lekkim wysunieciu okularu dostrzeglem śliczny i ostry obraz :)

 

Taka drobnostka, a tak człowieka rozlozyla .-.. Tylko teraz pytanie czy aby bez kątówki nie powinien okular ostrzyć będąc włozonym w wyciag (na maxymalnym odchyleniu wyciagu oczywiscie) ?

 

 

 

Edytowane przez whysoserios
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, whysoserios napisał:

Tylko teraz pytanie czy aby bez kątówki nie powinien okular ostrzyć będąc włozonym w wyciag (na maxymalnym odchyleniu wyciagu oczywiscie) ?

Miałem dwa reflektory od SW i tam zawsze była mi potrzebna przedłużka gdy wkładałem okulary bezpośrednio do wyciągu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.