Skocz do zawartości

Przejście na dłuższą ogniskową


zbuffer

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

 

Niedawno wróciłem do astrofoto i jeszcze wiele przede mną obiektów, które dobrze wyglądają w szerokich polach, ale coraz bardziej brakuje mi skali i podobają mi się zdjęcia z dłuższych ogniskowych. Poza tym zawsze mnie zachwycały zdjęcia galaktyk.

 

Temat założyłem w celach edukacyjnych bo narazie nie będę zmieniał teleskopu, ale chciałbym wiedzieć co obecnie warto kupić, jeśli się trafi jakaś okazja.

Nie chcę się pakować w nowy montaż także teleskop nie większy niż newton 8”. 
Myślałem o RC’ku 8” z reduktorem ogniskowej. Teraz myślę, że może jednak jakiś fajny Newton 8” 900-1000mm. Krótsza ogniskowa mnie nie interesuje, sprawdzałem już jak to z moją kamerą wychodzi pod kątem FOV.

 

Jakiego Newtona polecacie? Z tego co ja znalazłem to tylko TS ma jakieś karbonowe, z możliwością dostosowania no i Orion UK ze swoim dawno temu wprowadzonym CT8.

Czy jakaś inna konstrukcja w ogóle wchodzi w grę?

Czy jacyś inni producenci Wam przychodzą do głowy?

Co mam myśleć o tanich newtonach Skywatcher’a jak 200PDS? Czy zobaczę różnicę pomiędzy nim a CT8, adekwatną do różnicy ceny?

Zapraszam do wylewania swoich przemyśleń.

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Celestron Edge HD 8 z reduktorem? To fajna opcja do galaktyk i zwartych DS-ów + będzie fajny do US.

RC 8 też fajny, bardzo poważnie sam o nim myślę, ale trzeba ogarnąć kolimację niestety, co nie zawsze bywa takie proste. To nie zwykły newton.

 

Pytanie, jaki miałby to być budże? Z ogniskową ok 1000-1500mm, to można kupić budżetowego newtona, ale też fajne APO za 50k albo Riccardi-Honders za ponad 100k :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to zależy czy sprzedam APO ale myślę, że nie więcej niż 2k€. Dlatego myślałem o tym RC’ku, nawet widziałem jedną dobrą ofertę, ale mam wrażenie że nie dorównuje jednak ostrości/kontrastowi dobremu Newtonowi. Może to tylko kwestia skali, ale chińska jakoś luster i bardzo duża obstrukcja centralna na pewno nie pomagają. Zawsze mam wrażenie że zdjęcia z tych małych RCków są jakieś takie miękkie… 

Edytowane przez zbuffer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zbuffer napisał:

Z tego co ja znalazłem to tylko TS ma jakieś karbonowe

 

Ja mam TS UNC1000/200 karbon właśnie. Jest to dość budżetowy model (są wyższe), ale nie narzekam. Z korektorem https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3822_TS-Optics-NEWTON-Koma-Korrektor-1-0x-Maxfield-3-Element---2--Anschluss.html daje mi zupełnie przyzwoite rezultaty. Nie jest to mistrzostwo świata, ale za tę kasę... Zrobiłem nim sporo fajnych fotek i nadal robię.

Do małych obiektów (rozmiar wizualny <15-20') przydałaby się jednak dłuższa ogniskowa.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja bym polecał to co mam - Maka-Newtona MN190, ale jeżeli trafiłby Ci się egzemplarz "dłubany" przez poprzedniego właściciela i nie doprowadzony do idealnej kolimacji to miałbyś przeprawę... Bo nie jest tak łatwo jak w zwykłym Newtonie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za propozycje. 
Najbardziej to mnie zastanawia jak to jest z optyką w tych Skywatcher’ach i innych chińskich produkcjach. Przy APO chyba bardziej wszyscy zwracają uwagę na jakość optyki i nie wiem czy po prostu przy lustrach nie ma takiej różnicy w obrazie i tylko mechanika jest istotna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.