Skocz do zawartości

Pożegnanie z Meadziem


lulu

Rekomendowane odpowiedzi

Łukaszu

Pomyśl może o zeszycie opowiadań "Znad srebrnego globu" :) tak atrakcyjna wartość pisarska okraszona wspaniałymi fotkami powinna znaleźć rzeszę urzeczonych odbiorców... Sponsorzy - producenci przedmiotowych sprzętów - ujętych w relacjach powinny wesprzeć taką inicjatywę ?

 

ps. Petavius był obłędny - sam się nim delektowałem w TMB 115, energetyzujący obraz centralnego wzniesienia w kraterze cieszył oko...

 

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, kamerka to ZWO ASI 178 mc. Nie stosuję żadnych filtrów poza tym co tam jest w kamerce w szybce ochronnej - czyli zapewne ir/uv-cut. Ustawienia najskromniejsze żeby maksymalnie przyspieszyć transfer - czyli obraz 8-bitowy. Na Księżycu staram się utrzymać możliwie niski gain - rzędu 50, 60 - a czas ekspozycji dobierać tak, by był nieco niższy niż ten przy którym wygasają alerty SharpCapa pokazujące przepalenie obrazu.

 

Gwiazdek w ogóle Meadziem nie próbowałem robić bo trzymam go na eq-5. Do planet wystarczy, ale przy ogniskowej 2 m dłuższe czasy wymagałyby jednak zupełnie innej klasy montażu. Mój EXOS-2 to z pewnością nie jest sprzęt do tego rodzaju teleskopu, co podkreślił o ile pamiętam sam producent odpowiadając na pytanie dlaczego ten model nie jest dostępny w wersji z szyną typu Vixen, a jedynie Losmandy. Dość bezczelna odpowiedź była taka, że jak ktoś kupuje sobie porządny teleskop, to powinien kupić do niego porządny montaż... :-)

Edytowane przez lulu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę inne podejście do koloru. Tym razem starałem się wydobyć i zaakcentować kolorystykę jasnych materiałów wyrzutowych. Wybrałem kilka kadrów z tej naszej sesji, pozostawiając nieco większą skalę:

 

crop80-LACUS-SOMNIORUM-2022-09-13-Meade-

 

crop80-MARE-CRISIUM1-2022-09-13-Meade-LX

 

crop80-MARE-CRISIUM-2022-09-13-Meade-LX2

 

crop80-MARE-NECTARIS-2022-09-13-Meade-LX

 

crop80-PETAVIUS-2022-09-13-Meade-LX200-A

 

crop80-POSIDONIUS-2022-09-13-Meade-LX200

 

 

Edytowane przez lulu
  • Lubię 4
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.