Skocz do zawartości

Ocena certyfikatu optyki


elay

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zakup refraktora coraz bliżej. Dzisiaj dostałem certyfikat egzemplarza który sprzedawca wybrał dla mnie. Przyznam się szczerze, że nie mam pewności czy jest OK. Niby współczynnik strehl wynosi 0,984, ale przekrój soczewki, szczególnie miejsce „nie ujęte” na foto mnie niepokoi.

Co myślicie ?

 

Pozdrawiam

Elay

B092B787-E1B9-4B8B-A652-E8113A3C9621.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, elay napisał:

Niby współczynnik strehl wynosi 0,984

 

Zapytaj ich dla jakiej długości fali światła jest ten strehl, to dość ważne. 

Ale ważniejsze jest jakie są jego wartości dla skrajnych kolorów, które zamierzasz brać pod uwagę.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciu jest numer fabryczny, więc wg mnie najbardziej martwi niechlujność fotki.

Wybór przekroju nie jest chyba aż tak ważny, bo jest podane PV, czyli najgorszy przypadek dla całego obiektywu, a Strehl musi dotyczyć całego obiektywu.

Test jest robiony najprawdopodobniej tylko kolorem czerwonym.

Widziałem testy Zygo robione na 633 nm.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawlik napisał:

Może napisz o który sklep chodzi, bo jeśli rzeczywiście chcą Ci wcisnąć podejrzany sprzęt to dobrze byłoby wiedzieć na przyszłość na kogo uważać. 

 

podejrzany sprzęt? uważać?

 

ten teleskop ma rewelacyjne parametry więc sklep jak najbardziej należy polecać za wybranie takiego dobrego egzemplarza

wyniki pomiarów nie przypominają taniego chińczyka ale raczej porządny teleskop z wyższej półki

tu nie ma się nad czym zastanawiać tylko trzeba brać. Jeśli ten pomiar dotyczy tej konkretnej rurki oczywiście ... ale to wyjdzie po numerze seryjnym

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, ZbyT napisał:

 

podejrzany sprzęt? uważać?

 

ten teleskop ma rewelacyjne parametry więc sklep jak najbardziej należy polecać za wybranie takiego dobrego egzemplarza

wyniki pomiarów nie przypominają taniego chińczyka ale raczej porządny teleskop z wyższej półki

tu nie ma się nad czym zastanawiać tylko trzeba brać. Jeśli ten pomiar dotyczy tej konkretnej rurki oczywiście ... ale to wyjdzie po numerze seryjnym

 

pozdrawiam

No to niech kolega elay kupuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Miesilmannimea napisał:

Ten certyfikat wygląda na coś co dodają do każdej jednaj sztuki jak leci...

Do paczki czipsów również.

zapewne pepier dla jakiejs referencyjne, promo sztuki.

to nic nie znaczy o ile na paierze nie ma w WIARYGORDNY SPOSÓB oznaczenia Twojego sprzetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakup omawiam bezpośrednio z Tecknosky. Do samego sklepu nic nie mam, obsługa jest miła i komunikatywna. Napisałem ten post, gdyż nie mam pewności jak interpretować dane i zastanawia mnie niechlujność fotki.

 

Tak, jest to certyfikat dokładnie „mojego” egzemplarza.

Zgodnie z Waszymi sugestiami poproszę sprzedawcę o poprawną fotkę oraz doprecyzowanie pasma testu.

Edytowane przez elay
Literówka
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, elay napisał:

Zakup omawiam bezpośrednio z Tecknosky. Do samego sklepu nic nie mam, obsługa jest miła i komunikatywna. Napisałem ten post, gdyż nie mam pewności jak interpretować dane i zastanawia mnie niechlujność fotki.

 

Tak, jest to certyfikat dokładnie „mojego” egzemplarza.

Zgodnie z Waszymi sugestiami poproszę sprzedawcę o poprawną fotkę oraz doprecyzowanie pasma testu.

 

Na raporcie z pomiaru musi być już podana długość użytego światła, tylko tego nie obejmuje fotka.

I koniecznie data.
 

Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obcięty fragment diagramu nie ma żadnego znaczenia dla oceny jakości obiektywu

o ile odchyłka od idealnego kształtu PV zależy od długości fali światła użytego w badaniu (ale nie jest dobrą miarą jakości optyki) to już Strehl jest wartością w praktyce niezależną od tej długości bo obrazuje zdolność do wytworzenia przez obiektyw prawidłowego obrazu dyfrakcyjnego. Nie ma możliwości by podczas badania obraz dyfrakcyjny był prawidłowy w jednej długości fali, a zdeformowany w innej. Coś takiego mógłby zrobić seeing ale po to wykonuje się badanie w laboratorium aby było niezależne od czynników zewnętrznych, a w tym od seeingu

 

obcięcie diagramu mogło być niezamierzone lub zamierzone. W tym drugim przypadku mogło chodzić o jakieś dane, których sklep ujawnić nie chciał lub nie mógł. Nie ma żadnego powodu dorabianie do tego teorii spiskowych, ani nie można podejrzewać sklepu o niecne zamiary

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ZbyT napisał:

obcięty fragment diagramu nie ma żadnego znaczenia dla oceny jakości obiektywu

o ile odchyłka od idealnego kształtu PV zależy od długości fali światła użytego w badaniu (ale nie jest dobrą miarą jakości optyki) to już Strehl jest wartością w praktyce niezależną od tej długości bo obrazuje zdolność do wytworzenia przez obiektyw prawidłowego obrazu dyfrakcyjnego. Nie ma możliwości by podczas badania obraz dyfrakcyjny był prawidłowy w jednej długości fali, a zdeformowany w innej.

Dla zwierciadeł tak jest, dla obiektywów już niestety Strehl dla każdej długości będzie inny. A to przez sferochromatyzm występujący w refraktorach. Dla każdej długości fali Strehl może być w tym przypadku inny i zazwyczaj jest. Co innego polichromatyczny Strehl, którego na takich ceryfikatach nie uświadczysz.

 

Co do odwróconego brzegu z pokazanego certyfikatu to jest on mały. 1/8 lambda. Jednak jeżeli ta 1/8 jest dla linii czerwonej to dla niebieskiej może być 1/6. Ogólnie tak jak @ZbyT napisał obiektyw jest dobry. I zapewne gdybyś wziął z półki kilka innych i przebadał byłoby podobnie.

Edytowane przez oicam
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Jeden porządny rzut paczką do dostawczaka i masz tubę o zupełnie nowych parametrach. A tych rzutów jest po drodze że ho ho!


Kupowałem w przeszłości dwa certyfikowane refraktory i po transporcie działały idealnie. Jeden jechał/leciał z USA, a drugi z GB.

Kupowanych w PL nie liczę, bo były to głównie SW.

Reasumując, ryzyko jakieś jest, ale bez przesady ?

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.