Skocz do zawartości

Czy to normalne? Mała waga stacków.


slvmtz

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,
czy to normalne, że plik autosave.tif po zestackowaniu 4-godzinnego materiału w Deep Sky Stackerze ma mniej niż 50 MB?

Pytam, bo zaczyna mnie ta sprawa niepokoić i obawiam się, że tracę sporo informacji, które można byłoby wyciągnąć podczas obróbki. Zastanawiam się, czy to wina konfiguracji DSS-a, czy może źle dobieram parametry fotografii. Jeśli to ważne, to używam Canon EOS 500D z modem, a fotografie tworzę tylko i wyłącznie w formacie RAW. W poniższym linku pozostawiam wam zarówno mój plik AUTOSAVE do sprawdzenia, jak również dwadzieścia pięć 10-minutowych klatek do ponownego zestackowania.

Link do plików: https://we.tl/t-CDZkeSDUXj

 

Bardzo proszę o instrukcję, jak skonfigurować DSS'a, jeśli to on okaże się problemem. 
Natomiast jeśli jest coś nie tak z parametrami pojedynczych klatek to też proszę o info, co powinienem zmienić.

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stack ma 2412x1617 - nie włączyłeś jakiegoś binningu przy stackowaniu czy coś w tym stylu?

BTW rozmiar pliku wyjściowego nie zależy od ilości zebranego materiału, więc to nie ma znaczenia czy to były cztery godziny czy dwie klatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Stack ma 2412x1617 - nie włączyłeś jakiegoś binningu przy stackowaniu czy coś w tym stylu?

BTW rozmiar pliku wyjściowego nie zależy od ilości zebranego materiału, więc to nie ma znaczenia czy to były cztery godziny czy dwie klatki.


Nie mam pojęcia czym jest binning. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, slvmtz napisał:


Nie mam pojęcia czym jest binning. 

 

Że sumuje/uśrednia dane z np. czterech sąsiednich pikseli i robi z nich jeden (i dostajesz na wyjściu plik o dwa razy mniejszych rozmiarach liniowych i czteroktornie mniejszym rozmiarze na dysku), może to się odbywać bezpośrednio w kamerze, ale można też to potem zrobić w jakimś programie (co jest mniej korzystne niż sprzętowe).

Pewnie jako metodę debayeryzacji wybrałeś "super-pixel", bo to tak właśnie działa - "normalna" debayeryzacja w jakiś tam sposób interpoluje dane o kolorach tam gdzie ich brakuje (np. "wymyśla" wartości G i B dla czerwonych pikseli), a super-pixel po prostu traktuje cztery sąsiednie piksele RGGB jako jeden duży, co ma swoje zalety, ale też powoduje zmniejszenie pliku wynikowego:

http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#superpixel

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof z Bagien napisał:

Że sumuje/uśrednia dane z np. czterech sąsiednich pikseli i robi z nich jeden (i dostajesz na wyjściu plik o dwa razy mniejszych rozmiarach liniowych i czteroktornie mniejszym rozmiarze na dysku), może to się odbywać bezpośrednio w kamerze, ale można też to potem zrobić w jakimś programie (co jest mniej korzystne niż sprzętowe).

Pewnie jako metodę debayeryzacji wybrałeś "super-pixel", bo to tak właśnie działa - "normalna" debayeryzacja w jakiś tam sposób interpoluje dane o kolorach tam gdzie ich brakuje (np. "wymyśla" wartości G i B dla czerwonych pikseli), a super-pixel po prostu traktuje cztery sąsiednie piksele RGGB jako jeden duży, co ma swoje zalety, ale też powoduje zmniejszenie pliku wynikowego:

http://deepskystacker.free.fr/english/technical.htm#superpixel


Faktycznie, miałem tę opcję zaznaczoną.

image.png.e049ddc1c2ec544acbcd88df27e647de.png

Która z opcji to jest ta "prawidłowa" lub najkorzystniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, slvmtz napisał:

W poniższym linku pozostawiam wam zarówno mój plik AUTOSAVE

 

Jak jeszcze używałem DSS to nigdy nie korzystałem z automatycznie wyplutego autosave. Zawsze zapisywałem sobie plik tak jak z resztą pokazał @Tayson na swoim krótki tutku:
https://youtu.be/FaqhLFrbJ4g?t=182
 

Nie wiem tylko czemu nie używasz APP do takich rzeczy jak stack, skoro robiłeś z astromiasto tutka o obsłudze APP i obróbce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, monter napisał:

 

Jak jeszcze używałem DSS to nigdy nie korzystałem z automatycznie wyplutego autosave. Zawsze zapisywałem sobie plik tak jak z resztą pokazał @Tayson na swoim krótki tutku:
https://youtu.be/FaqhLFrbJ4g?t=182
 

Nie wiem tylko czemu nie używasz APP do takich rzeczy jak stack, skoro robiłeś z astromiasto tutka o obsłudze APP i obróbce?


APP udostępnił mi kolega, który miał wykupioną roczną licencję.
Dziękuję za tutorial!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, slvmtz napisał:

Która z opcji to jest ta "prawidłowa" lub najkorzystniejsza?

Odpowiedź, jak to przeważnie bywa, jest bardzo prosta: to zależy :)

Najgorsza z dostępnych (ale też najszybsza) jest interpolacja dwuliniowa, czyli ta pierwsza. AHD powinna być spoko w większości przypadków, a jak masz dużo klatek to możesz użyć Bayer Drizzle.

Super-pixel nie jest złą opcją, chyba że zależy Ci na rozdzielczości. Jeżeli zamierzasz i tak zmniejszać fotę później, to równie dobrze możesz korzystać z tego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.