Skocz do zawartości

Recenzja teleskopu Sky-Watcher Heritage Virtuoso 90/1250


Limax7

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja teleskopu Sky-Watcher Heritage Virtuoso 90/1250

Teleskop jest na montażu azymutalnym, montaż ma prowadzenie (potrzeba 8 baterii AA). 

Wystarczy ustawić teleskop na biegun północny i zapamiętać swoje położenie geograficzne. Potem montaż pamięta ustawienia i wystarczy zaczynając obserwacje z prowadzeniem ustawić na początku na biegun północny i włączyć zasilanie. Potem przy włączonym zasilaniu kierować na dowolny obiekt na niebie i teleskop idealnie prowadzi za obiektem!

Do montażu można podpiąć aparat (na załączoną szynę L)

 

Po wstępnych testach jestem mega zadowolony. Zarówno z pracy montażu jak i z obrazów jakie daje ten mały teleskop :)

 

Testy wykonywałem 15 i 16 września 2022 r. a te nagranie jest z 17.09.2022.

 

Typ: Maksutov-Cassegrein

Średnica lustra: 90 mm

Ogniskowa: 1250 mm

Światłosiła: 13.9

okular 25mm (powiększenie 50x)

okular 10mm (powiększenie 125x)

Montaż azymutalny z prowadzeniem

Szukacz laserowy: RedDot

Wyciąg: 1.25"

Łączna waga: 5.1 km

 

 

 

 

 

Edytowane przez Limax7
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część Canonów posiada opcję Mirror Lockup, możesz sprawdzić w menu czy Twój model również posiada tę funkcję.
PS. Drobnostka z opisu teleskopu, światłosiła nie jest wyrażona w wielkościach gwiazdowych "mag"

Edytowane przez Andrzej Lach
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Andrzej Lach napisał:

PS. Drobnostka z opisu teleskopu, światłosiła nie jest wyrażona w wielkościach gwiazdowych "mag"

 

Racja, słuszna uwaga:)

 

18 minut temu, Andrzej Lach napisał:

Część Canonów posiada opcję Mirror Lockup,

 

Poszukam w swoim 700D. 

Dziękuję za cenne rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny film. Czy mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia Jowisza i Saturna, które najwierniej oddają to, jaki obraz daje ten teleskop "na żywo" podczas obserwacji, gdy przez niego spogladasz, a nie robisz zdjęcia? To co rzeczywiście (w miarę możliwości) widzi przez niego ludzkie oko. W tematach astrofoto są pięknie obrobione zdjęcia, ale oczywiście dalekie od obrazu z obserwacji. A niekiedy brakuje w recenzjach prostego... "Hej, jak spojrzycie na X, to zobaczycie na żywo mniej więcej to".

Edytowane przez sco
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, sco napisał:

Bardzo fajny film. Czy mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia Jowisza i Saturna, które najwierniej oddają to, jaki obraz daje ten teleskop "na żywo" podczas obserwacji, gdy przez niego spogladasz, a nie robisz zdjęcia? To co rzeczywiście (w miarę możliwości) widzi przez niego ludzkie oko. W tematach astrofoto są pięknie obrobione zdjęcia, ale oczywiście dalekie od obrazu z obserwacji. A niekiedy brakuje w recenzjach prostego... "Hej, jak spojrzycie na X, to zobaczycie na żywo mniej więcej to".

 

Dziękuję, tak wstawię zdjęcia jak mniej więcej wygląda obraz z tego teleskopu. Wstawię też filmiki 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem bardzo ciekaw jak wygląda dokładność śledzenia oraz jak bardzo dokuczliwa jest rotacja pola. Jeżeli miałbyś okazję, to byłbym bardzo wdzięczny za przetestowanie dłuższego naświetlania na jakiejś gromadzie. Np. 15 - 30 - 60 sekund powiedziałoby już całkiem sporo.

 

Edit: jestem świadom, że to Mak f/14 ?

Edytowane przez Miedziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sco napisał:

Bardzo fajny film. Czy mógłbyś wrzucić jakieś zdjęcia Jowisza i Saturna, które najwierniej oddają to, jaki obraz daje ten teleskop "na żywo" podczas obserwacji, gdy przez niego spogladasz, a nie robisz zdjęcia? To co rzeczywiście (w miarę możliwości) widzi przez niego ludzkie oko. W tematach astrofoto są pięknie obrobione zdjęcia, ale oczywiście dalekie od obrazu z obserwacji. A niekiedy brakuje w recenzjach prostego... "Hej, jak spojrzycie na X, to zobaczycie na żywo mniej więcej to".

 

Wizualnie to wygląda mniej więcej tak

 

IMG_3924 kopia polaczone zdjecia.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 1 rok później...

Dzień dobry, jestem nowym użytkownikiem forum. I wybrałem właśnie Virtuoso 90 na którego dostawę czekam.

 

Czy można prosić o podsumowanie 1,5 roku użytkowania?

Jakieś zaobserwowane uciążliwości, wady. Co warto z dodatków miec, a co jest absolutnie nieprzydatne? Jak sprawuje się moduł WiFi?

Będę wdzięczny za każdą informację.

To co mi się nasuwa, że całość jest dosyć ciężka, szczególnie gdy zamiast tuby dam lustrzankę ze zwierciadlanym obiektywem 500 mm i mechanizm podparty tylko w jednym punkcie jest mocno obciążony. Szczególnie momentem zginającym.

Jak z trwałością bo generalnie wszystko sprawia wrażenie delikatnego plastykowego?

Oczywiście mam świadomość, że jakość jest adekwatna do ceny, a ta po prostu jest atrakcyjna.

Jeszcze pytanie o laserpointer. Czy da się to zastąpić jakimś zielonym laserem?

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez JurekN
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2024 o 11:21, Miesilmannimea napisał(a):

Kupiłeś i czekasz na dostawę. A teraz pytasz o takie rzeczy? Serio? Na szczęście możesz zwrócić w ciągu 14 dni...

 

Za 1300zł można kupić MAKa 127/1900 na montażu paralaktycznym...

 

Serio, serio.

Ponieważ nie zrozumiałeś mojego pytania.

Nie pytam czy warto kupować bo wybrałem świadomie, a film Limaxa na Youtube miał całkiem spory wpływ na moją decyzję.

Dla jasności jestem w tej grupie użytkowników, którzy rozpatrują np zakup SeeStar S50.

 

Pytam o rzeczy które mogą wyjść tylko po dłuższym okresie użytkowania, a 1,5 roku to dobry czas na takie oceny.

Ma to inną wagę niż unboxing, parokrotne przeniesienie i stwierdzenie "tak, jestem mega zadowolony".

 

Tak, wczoraj miałem wlasny unboxing, aczkolwiek w 2024 roku nie widzę potrzeby ogłaszania tego wydarzenia światu.

Zaskoczyła mnie waga i poręczność "dziewięćdziesiątki". Po dokręceniu EOS-a R50 da się to nawet trzymać w ręku.

Na minus widzę już dwie rzeczy.

1) bardzo krótka szyna przy tubie

2) "plasticzany" uchwyt L do aparatu

Obydwie rzeczy do wymiany w bliskiej przyszłości.

 

W Star Adventurer też na początku warto wymienić klin paralaktyczny, ale to nie powód żeby rezygnować z wyboru.

 

Modułu WiFi też nie zamawiałem i zastanawiam się czy warto. Może ktoś coś napisze.

 

Przyznam się, że poręczność 90 była dla mnie wczoraj zaskoczeniem.

Podłączyłem do tuby EOS-a R50 i okazało się, że waga całości jest porównywalna z używanym dotychczas 3M-5A 8/500.

 

Po 1,5 roku użytkowania może się okazać, że pojawiają się np. duże luzy, problemy z prowadzeniem i warto wcześniej pomyśleć o sprzedaży.

1300 zł to znośna kwota dla sprzętu startowego i pomyślanego do wymiany w okresie rok-dwa. Strata na sprzedaży nie będzie bolesna.

A może nie będzie potrzeby wymiany? Wnuk będzie miał 5 lat i to fajny moment żeby go zainteresować widokiem czegoś więcej na niebie.

 

Dla jasności jestem całkowicie świadomy możliwości i ograniczeń tego rodzaju sprzętu.
Domyślam się, że pisząc o 127/1900 miałeś myśli MAKa 127/1500 tyle że on kosztuje z montażem nie 1300, a prawie 3000 i to bez napędu czyli na 3 tys. by się nie skończyło.

Wolę w przyszłości poświęcić kasę na Zenithstara czy RedCata.

Dodatkowo 90/1250 waży tylko 1,4 kg, a montaż ok 4 kg, natomiast 127/1500 z montażem EQ3 ponad 10 kg.

To ma znaczenie logistyczne.

Dziewięćdziesiątkę pakuję wraz z lustrzanką czy Canonem R50 oraz paroma szkłami do plecaka foto i zabieram do samolotu jako bagaż podręczny.

Obawiam się że przy 127/1500 z montażem taniej byłoby kupić to na miejscu zamiast dopłacać za nadbagaż.

 

Nie zamierzam konkurować z kolegami których  fotki wywołują przeżycia artystyczne często nazywane "opadem szczęki".

Nie ta kategoria. Zresztą nie zamierzam z nikim konkurować bo nic nie muszę sobie udowadniać.

Co zamierzam?

Zamierzam cieszyć się oglądaniem tego co da się obejrzeć, sfotografowaniem tego co da się uchwycić, popijając wino czy kawę na tarasie hotelu nad Morzem Martwym czy w Dolomitach.

Bywam też w miejscach w których ciemność oznacza ciemność i chciałbym móc szybko wypakować sprzęt z jachtu na keję podczas postoju w szwedzkich czy fińskich szkierach. I równie szybko zwinąć.

 

Mam nadzieję, że wytłumaczyłem o co mi chodziło.

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, JurekN said:

Modułu WiFi też nie zamawiałem i zastanawiam się czy warto. Może ktoś coś napisze.

 

Ja mam podobny sprzęt - Newtona Virtuoso   🙂

No i powiem, że komunikację WiFi od razu sobie zabezpieczyłem - radość z pracy ze SkySafari na iPad ogromna...

 

W

Edytowane przez Pikolaczek
Link added
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, JurekN napisał(a):

 

Domyślam się, że pisząc o 127/1900 miałeś myśli MAKa 127/1500 

 

Raczej miał na myśli wlaśnie Maka 127/1900 ;)

 

Co do tego virtuoso - nie chce pisac źle bo sam nie widzialem - w necie jest pelno jego recenzji. Jestem ciekaw Twoich wrażen.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JSC napisał(a):

Raczej miał na myśli wlaśnie Maka 127/1900 ;)

 

Co do tego virtuoso - nie chce pisac źle bo sam nie widzialem - w necie jest pelno jego recenzji. Jestem ciekaw Twoich wrażen.

 

 

Ok mój błąd przepraszam. Grzebnąłem głębiej i znalazłem Bressera 127/1900. Gabarytowo podobnie jak wspomniany przeze mnie 1500, a cenowo jeszcze droższy, więc z powodów które wyłuszczyłem odpada.

Teraz odpada, a w przyszłości? Kto wie?

 

Wrazenia? Dzisiaj zachmurzenie tylko 90% i na dosyć wysokim pułapie. Może do weekendu coś się wyklaruje. No i czekam aż 1100D wróci z przeróbki.

3 godziny temu, Pikolaczek napisał(a):

No i powiem, że komunikację WiFi od razu sobie zabezpieczyłem - radość z pracy ze SkySafari na iPad ogromna...

 Na taką informację liczyłem :). Poproszę coś więcej o Skysafari. Której wersji używasz i czy warty jest tych pieniędzy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, JurekN napisał(a):

 

 

Ok mój błąd przepraszam. Grzebnąłem głębiej i znalazłem Bressera 127/1900. Gabarytowo podobnie jak wspomniany przeze mnie 1500, a cenowo jeszcze droższy, więc z powodów które wyłuszczyłem odpada.

Teraz odpada, a w przyszłości? Kto wie?

Co do samej apertury - ja mam Maka 100/1400 ( na Astro3 vel EQ3, czasem wieszam na AZ nano) i bardzo go chwalę. Naspodziewanie duzo mi juz pokazal w planetarce. W necie jest tez znany piewca zalet Maka 90mm , ale Celestrona tu jeden z jego filmików

 

Niekoniecznie szarpalbym sie na 127mm jesli waga odgrywa dużą role.

Edytowane przez JSC
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, JurekN said:

Poproszę coś więcej o Skysafari. Której wersji używasz i czy warty jest tych pieniędzy?

 

Ja używam SkySafari Plus 7, który pozwala na sterowanie teleskopem.

Moim zdaniem, jest warty każdych pieniędzy, a te 99zł na pewno...

Korzystam z wielu montaży / teleskopów / planetariów, ale jak przyjdzie co do czego - to najczęściej SkySafari.   🙂

 

Pozdrawiam,

W

 

P.S. WiFi dongle też można by pewnie ogarnąć jakimś domowym sposobem...

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Pikolaczek napisał(a):

Ja używam SkySafari Plus 7, który pozwala na sterowanie teleskopem.

Bezpośrednio? Bez Synscana? To zaciekawiłes mnie.

Czym się różni Skysafari 7 plus od 7 Pro? Poza ceną oczywiście. :)

 

A co do dongla to rozważałem taką opcję, ale za dużo zachodu, pewnie trzeba by coś programować, a to nie moja działka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lukacz napisał(a):

@JurekN czy Twój  maczek ma tubę w kolorze czerwonym czy czarnym?
Jeżeli czarna to czy ma na tyle obudowy 3 śruby do kolimacji?

 

 

Kolor czarny, śruby tylko na tubusie, ale nie wiem czy to do kolimacji. Na pokrywie przy okularze nic nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, nie chciałbym niepotrzebnie  stresować ale zapytam czy sprawdzałeś w nim kolimację?
Życzę żeby była poprawna bo to ważne w teleskopach a  w poprzednim (kolorystycznie) modelu był z tym problem.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, jeszcze nie sprawdzałem. Po pierwsze na razie tylko go wypakowałem i sprawdziłem kompletność.

A po drugie nie robiłem tego nigdy i muszę poczytać.

Bardziej zastanawiam się nad statywem. Mam całkiem dobrego Velbona Sherpa 600, który wytrzyma obciążenie, ale podstawa montażu ma regulowane nóżki do poziomowania, które będą wisiały w powietrzu. Myślę o jakiejś plycie na której mogłyby się opierać. I chyba raczej pójdę w statyw geodezyjny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, JurekN said:

Bardziej zastanawiam się nad statywem. Mam całkiem dobrego Velbona Sherpa 600, który wytrzyma obciążenie, ale podstawa montażu ma regulowane nóżki do poziomowania, które będą wisiały w powietrzu. Myślę o jakiejś plycie na której mogłyby się opierać. I chyba raczej pójdę w statyw geodezyjny.

 

Z mojego doświadczenia wiszące nóżki nie są wielkim problemem, ale nie wiem czy Sherpa wytrzyma obciążenie...

Miałem kiedyś ten statyw i radzi sobie dobrze z mniejszym raczej obciążeniem...

Być może statyw geodezyjny sprawdzi się w tej sytuacji lepiej.   🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniało mi się, jak kiedyś stawiałem tego MAKa 127 do Virtuoso :) Oczywiście to wymagało wymianę szyny na metalową. Wiatr był przeszkodą, bo obraz latał już przy małych podmuchach. Ale AVIki planet dawało radę kręcić. Dzisiaj znowu chcę wrócić do Virtuoso, ale bardziej jako zastąpienie głowicy do statywu niż zabawa w długie ogniskowe :P

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.