Skocz do zawartości

Nowy horror dla astrofotografów, czyli BlueWalker 3 na orbicie!


suchyy

Rekomendowane odpowiedzi

     Chyba jeszcze nie było nic na ten temat, więc zacznę.

 

 Przedstawienie bohatera BlueWalker 3 (Space & astronomy news - Universe Today):

 

 ... oraz na YT:  

 

BlueWalker3

 

... krótkie info ze strony Gunter's Space Page: BlueWalker 3 (BW 3)

 

11.09.2022 / 03:20:00 CEST start BlueWalker 3 (z misją SpaceX Starlink Group 4-2):

 

na LEO umieszczono satelitę BlueWalker 3

 

Całkiem spory satelita o wadze 1,5 tony i potężnej antenie (8x8m: 64m2 !!!) ma wykonać test demonstracyjny, jako "jaskółka" nowej konstelacji AST Space Mobile: Largest BlueBird satellite constellation (docelowo 110 dużych satelitów, zapewniających łączność bezpośrednio ze standardowymi smartfonami przy użyciu rozwijanej apki)! 

 

     Pierwsze spekulacje ze strony spaceweather.com twierdziły, że BlueWalker 3 ma być jaśniejszy od Wenus, dzięki potężnej antenie/panelowi solarnemu!  Na obserwacje z Polski trzeba chyba jeszcze trochę poczekać, gdyż obecnie na krótko po starcie satelita obserwowany jest wieczorami z szerokości północnej 20-40° i rano z szerokości południowej 0-30°.

     Nikogo rzecz jasna nie chcę straszyć, ale wygląda na to, że palacze DS-ów dostali do przełknięcia następną łyżkę dziegciu. Ostatnio jestem trochę nieczasowy, ale będę trzymał rękę na pulsie, bo sam jestem ciekaw jak się BlueWalker 3 objawi w realu. Jeśli Ktoś pierwszy znajdzie dane orbitalne TLEs dla tego satelity, lub inne ciekawe materiały z jego obserwacji to niech zapoda linka (dotychczasowe opisy obserwacji jakie spotkałem pochodzą od postronnych obserwatorów nie mających pojęcia, co to jest jasność mag).

 

Cytat z NewScientist:

 

Cytat

Astronomowie obawiają się, że satelita BlueWalker 3, który będzie używał anteny wielkości kortu do squasha do przesyłania Internetu do telefonów komórkowych, może przyćmić wszystko na nocnym niebie z wyjątkiem księżyca

źródło

 

 

  Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
  • Smutny 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już przegięcie, zaśmiecanie kosmosu ciąg dalszy do tego będzie miał jasność pewnie w okolicach 0-1mag i na dodatek na tym się nie skończy bo BlueWalker to prototyp, na orbitę planują wysłać BlueBird który będzie jeszcze większy. 

https://space.skyrocket.de/doc_sdat/bluebird-1.htm

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suchyy napisał:

Jeśli Ktoś pierwszy znajdzie dane orbitalne TLEs dla tego satelity

Znalazłem tylko wstępne dane od Marco Langbroeka, ale nie mam pojęcia jak się one mają do rzeczywistości:

BLUEWALKER 3                    for launch on 11 sep 2022 01:20:00 UT
1 70004U 22999A   22254.05555555  .00000000  00000-0  00000-0 0    05
2 70004 053.2000 267.1306 0001451 047.2685 325.5371 15.17632141    08

TLE created by:  Marco Langbroek
Last update:     12 Sept 2022

http://launchtower.langbroek.org/

 

Wg tych danych przeloty powinny być widoczne dzisiaj (19.09) w godzinach 20:08-20:20 (max 74 stopnie nad horyzontem), 21:47-21:59 (max 70 stopni, ale na wysokości ok. 40 stopni satelita wejdzie w cień) i 23:26-23:37 (77 stopni) a nie, ten jest już w cieniu; generalnie z zachodu na wschód. To są dane dla Łodzi, w zachodniej Polsce satelita będzie widoczny nieco wcześniej, a na wschodzie - później. Bardziej na północ będzie niżej nad horyzontem, a na południe wyżej (w przypadku tego przelotu po 20).

Oczywiście jeśli to co jest w TLE jest w miarę OK; dane są sprzed tygodnia, więc nawet jeśli były w miarę dokładne wtedy, to teraz orbita może być zupełnie inna.

 

Edit, bo zapomniałem:

 

:P

Edytowane przez Krzysztof z Bagien
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że jest coraz więcej tych satelitów, to jedno. W ciągu ostatniego roku zauważyłem, że co chwile mi wchodzi jakiś w pole widzenia lunetki i oczywiście powinny być międzynarodowe regulacje określające dopuszczalne zakłócenia radiowe i maksymalną jasność, żeby nie utrudniać działalności naukowej. Ale jakim cudem ten satelita miałby przyćmić wszystko na niebie poza Księżycem? Syriusz czy planety jakoś nie przyćmiewają niczego, a raczej to będą tego rzędu jasności: max 0 ~ -2 mag.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi się zobaczyć satelitę BlueWalker3!
Miałem wysoki przelot w zenicie i dopiero tam go dostrzegłem. Bardzo słaby, około +4.5 magnitudo, ledwo widoczny. Świadczy to o tym, że nie rozłożył jeszcze swojej olbrzymiej anteny.

Obserwowałem z takiej miejskiej gruntowej drogi, stanąłem w połowie drogi między latarniami by mieć w miarę możliwości ciemno. 
W zenicie był o 20:14 dziś 24.09.2022
Mapka poniżej gdzie zaznaczyłem grubszą krechą miejsce na niebie gdzie go widziałem. Gdy był niżej nie dałem rady go dostrzec...

Jakbyście chcieli wyszukać go w bazie HeavensAbove lub ich apce to ma numer 53807 lub skorzystać z tego linku do SatFlare 
http://www.satflare.com/track.asp?q=53807#TOP

 

Screenshot_2022-09-24-21-56-00-976.jpg

  • Lubię 3
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.09.2022 o 01:14, lkosz napisał:

Syriusz czy planety jakoś nie przyćmiewają niczego

 

Tak jak pisze @Setaarius Wizualnie obiekty powyżej -1 mag "niszczą" adaptację. Puki jest jeden taki (jeśli faktycznie osiągnie tą jasność) można tego uniknąć wiedzą co której przeleci. A jak będzie takich 10 czy 20 ? To w sumie koniec adaptacji oczu do ciemności na całym świecie :( 

U zwierząt też występuje zjawisko adaptacji ? Bo jeśli tak ....

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.09.2022 o 22:31, suchyy napisał:

Całkiem spory satelita o wadze 1,5 tony i potężnej antenie (8x8m: 64m2 !!!) ma wykonać test demonstracyjny, jako "jaskółka" nowej konstelacji AST Space Mobile: Largest BlueBird satellite constellation (docelowo 110 dużych satelitów, zapewniających łączność bezpośrednio ze standardowymi smartfonami przy użyciu rozwijanej apki)! 

  Docelowo 110 dużych satelitów ich chyba pogło?. Raczej nie będą się patrzeć że komuś to się nie podoba, bo nie ma norm ani przepisów niestety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.09.2022 o 08:59, PawlU81 napisał:

  Docelowo 110 dużych satelitów ich chyba pogło?. Raczej nie będą się patrzeć że komuś to się nie podoba, bo nie ma norm ani przepisów niestety. 

 

     To się raczej będzie podobać WIĘKSZOŚCI, bo każdy chciałby mieć łączność i dostęp do internetu ze standardowego smartfona w dowolnej głuszy na świecie i bez konieczności używania dodatkowych, niewygodnych w sumie terminali, jak w przypadku internetu ze starlinków E. Muska. Jednak coś za coś skoro na ziemi małe komórki, to na orbicie muszą latać potężne anteny!! Twórcy SpaceMobile już w zeszłym roku odtrąbili to jako rewolucję w łączności:

 

AST SpaceMobile Transforming How the World Connects

 

... i w pewnym sensie mają chyba rację. Jeśli to zadziała i rozwinie się, umożliwiając faktycznie globalną i niedrogą (podkreślam!) łączność na całym świecie, w prosty, nieskomplikowany sposób, to kogo będzie interesowało odmienne zdanie astronomów? :icon_rolleyes:  Zwłaszcza, że rosnąca konkurencja w łączności satelitarnej (Starlink, BlueBird i inne planowane) będzie zapewne z pożytkiem dla użytkowników.

 

Jeszcze dodatkowe info o BlueWalker 3 (Bussineswire):

 

AST SpaceMobile Confirms Successful Launch of BlueWalker 3 Into Orbit

 

 

     Na razie trzeba poczekać aż rozłożą antenę/solar panel (do kilku tygodni po starcie), wtedy będziemy mogli ocenić rewelacje co do jasności BlueWalker'a 3 w czasie przelotów widocznych ze światła rozproszonego i flar. Aktualne dane orbitalne TLE BlueWalker 3 są już dostępne na CelesTrak (BlueWalker-3), ewentualnie: Heavens-Above, czy: n2yo.

 

21 września Marco Langbroek zrealizował film z przelotu BlueWalker'a 3 nad Holandią (plik na Vimeo):

 

Bluewalker 3, 21 Sept 2022 19:04 UT

 

... i komentarz autora na Twitterze

Cytat

Yesterday I filmed a pass of the #Bluewalker 3 satellite, the feared next #threath to the #starry sky as it carries a very big reflective antenna. At this moment, the antenna panel is not yet unfurled and it is about +5 to +6 on a favourable pass.

źródło

   

... zgadza się to z obserwacjami Limax7.

 

 

Pozdrawiam; Jurek.

 

Dajcie znać jak rozłożą antenę Bluewalker'a 3, bo ostatnio nie mam zbyt wiele czasu na buszowanie po internecie.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Dzisiejszy przelot, widziany z Lublina (chyba jeszcze anteny nie rozłożyli?), niestety u mnie chmury:

 

Dane z HA (w bazie danych satelitów wpisać *bluewalker* i z listy wybrać: BlueWalker 3 ->  widoczne przeloty dla naszej miejscówki):

 

BlueWalker-3_HA-1_28-09-2022_19-02-40_Lublin.png.ece5ef136ae51fdfc1624a907f8c20b0.png

 

BlueWalker-3_HA-2_28-09-2022_19-02-40_Lublin.png.1ad942f35a84dd194fd28267951f7cc8.png

 

 

 

Symulacja w Stellarium (pozycje satelitów na orbitach z zakresu 200-700 km):

 

BlueWalker-3_Stellarium_28-09-2022_19-02-38_Lublin.jpg.2ecd9dabf6ae1ac63fabac6d261f7695.jpg

 

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Najnowsze obserwacje wskazują, że jasność satelity BlueWalker-3 przy korzystnych warunkach w czasie widocznego przelotu jest na poziomie 3 mag, a więc niewiele się zmieniło, póki co jeśli chodzi o jasność, która miała sięgać do skali minusowej. Chłopaki na Cloudy Nights spekulują, że antena rozkładana jest być może stopniowo.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Raport dotyczący jasności satelity BlueWalker 3 od momentu umieszczenia na orbicie:

 

 

FeLaprJaMAAkn3l.png.007badbe43749d59a43d715ff6da8bef.png

 

Cytat

Obserwatorzy współpracują nieformalnie, aby zbierać i udostępniać te dane dzięki koordynacji Tony'ego Mallamy przez Seesat-l.

 

źródło

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Najświeższa informacja od AST SpaceMobile:

Cytat

Przez 3 tygodnie z powodzeniem kontrolowaliśmy naszego testowego satelitę #BlueWalker3 na orbicie przez kilka stacji naziemnych. ? Planujemy rozłożenie anteny w drugiej połowie października w optymalnych warunkach. Kamery pokładowe już działają — spójrz na widok (w źródle - przypadek tłumacza)! ??☀️ Bądź na bieżąco...

źródło

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

     Od przyszłego tygodnia rozpoczną się widoczne nad Polską w godzinach rannych, przeloty BlueWalker 3. Po niedawnych, obserwowanych z naszego kraju przelotach wieczornych, satelita był jakiś czas niewidoczny z szerokości północnych. Teraz ponownie wraca na nasze niebo, ale przed wschodem Słońca. Operator nie podał jeszcze oficjalnego komunikatu, czy ogromna antena jest już rozłożona. Wg. wcześniejszych oświadczeń (patrz wyżej) mieli to zrobić  w drugiej połowie października ("w sprzyjających okolicznościach"). Mamy więc okazję sprawdzić naocznie jaka będzie obecnie jasność satelity.

 

Przykładowa mapka z H-A na 25 października dla Lublina:

 

BlueWalker-3_HA_25-10-2022_Lublin.png.923d662dc60549f395f4cefc73e3c3a7.png

 

 

 

... oraz symulacja widoku FPV ze Stellarium (dla Lublina na 25.10 rano), zrobiona wg. najnowszego TLEs (Epoka: 22-10-2022) Czas dla przelotu 10° pod Procjonem:

 

BlueWalker-3_Stellarium_25-10-2022_05-56-41_Lublin.jpg.6f6e8cd5d71108552d9ff966cfe54bfa.jpg

 

 

    W kolejnych dniach przeloty odbywać się będą w godzinach wcześniejszych, a więc na ciemniejszym niebie. Zainteresowani ściągną mapki dla swoich miejscówek z Heavens-Above.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

 

 

 

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     W dniu wczorajszym (25.10) ukazał się świeży tweet, opublikowany przez Abela Avellana prezesa i dyrektora generalnego AST :

 

Cytat

BW3 deployment date to be announced shortly. My teams are getting ready with me at our Maryland control center. BW3 is operating normally, sensors and actuators are ready. Solar conditions for deployment will become favorable starting late next week.

źródło

 

     Jak wynika z tego wpisu wszystkie systemy satelity są sprawne i gotowe do otwarcia anteny. Zajrzyjcie do źródła - AST umieścił oficjalną animację, gdzie można w końcu zobaczyć (już bez spekulacji), w jaki sposób satelita rozłoży potężną antenę. Wdrożenie BlueWalker-3 nastąpi z opóźnieniem (miało być do końca października) ze względu na warunki słoneczne, które będą korzystne już pod koniec przyszłego tygodnia (czyli pierwszego tygodnia listopada). Co z tego wyniknie czas pokaże. Na razie, przed otwarciem anteny i po powrocie obserwacyjnym na nieboskłon północny, satelita dostrzegany był jako bardzo słaby obiekt, co wynika z dyskusji prowadzonej przez zespół obserwatorów satelitów na satobs.org (komunikujących się via Seesat-l): źródło.

 

     Sprawdziłem warunki obserwacji BlueWalker-3 z terenu Polski. Wysoki przelot, do obserwacji z większości rejonów naszego kraju, będzie 31 października (prawdopodobnie jeszcze przed otwarciem anteny). U mnie w Lublinie przelot przez nieboskłon północny (górowanie: 68° / N / 04:47:06 CET - gw. Żyrafy). Ma również dopisać pogoda w godzinach rannych w większości rejonów Polski (u mnie będą to najbliższe dogodne warunki do obserwacji rano, o ile faktycznie to nastąpi :icon_rolleyes: ). Więc jeśli Ktoś zechce zobaczyć jaka jest jasność satelity w realu jeszcze przed otwarciem anten, to może sobie ściągnąć dane obserwacyjne dla swojej miejscówki z Heavens-Above.

 

     Warunki obserwacji satelity w drugim tygodniu listopada (prawdopodobnie już po rozłożeniu anteny) podam w następnym wpisie, bo wiele może się jeszcze zmienić do tego czasu, łącznie z TLEs.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Uwaga, czas podany przeze mnie wyżej jest już wg. CET, czyli zimowy (po zmianie, która nastąpi 30 października).

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Nie mam niestety :( dobrych wieści dla "palaczy"! ;) Dyrektor AST: Abel Avellan już zapowiedział zdolność produkcyjną swoich zakładów na 6 szt./miesięcznie satelitów konstelacji BlueBirds (prawdopodobnie z większymi antenami od testowego: BW3!), które w przyszłym roku mają się pojawić już na niebie:

 

Cytat

While our Maryland team preps to unfold BlueWalker 3, the Midland team is tasked on BlueBirds planned for launch next year! Our two sites in Texas will have a combined 185,000 sq ft of space for manufacturing up to six BlueBirds per month.

źródło

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Nadal czekamy na otwarcie anteny BW3, żeby zobaczyć co się będzie działo z jasnością satelity. Póki co jest to stosunkowo słaby obiekt!

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Podjąłem dotychczas kilka prób obserwacji i dokumentowania przelotu testowego satelity BlueWalker 3, jeszcze przed rozłożeniem anteny. Niestety, wczesna, nieludzka pora (obecnie przeloty, widoczne z kraju w godzinach rannych), oraz panująca ostatnio paskudna, wredna i złośliwa pogoda, całkowicie zdewastowały moje plany! :(

 

     Z oficjalnych doniesień prasowych AST SpaceMobile z 26 października, dotyczących satelity testowego wynika, że:


 

Cytat

 

Aktualizacja dotycząca satelity testowego BlueWalker 3

 

Wystrzeliliśmy satelitę testowego BlueWalker 3 („BW3”) na orbitę 10 września 2022 r. z Cape Canaveral na Florydzie. Przejęliśmy kontrolę nad satelitą natychmiast po wystrzeleniu i nasililiśmy operacje kontroli naziemnej i monitorowaliśmy wydajność satelity za pomocą anten telemetrycznych, śledzących i dowodzenia (TT&C). Satelita działa normalnie, a czujniki i siłowniki są gotowe. Obecnie kończymy nasz plan przed wdrożeniowy i czekamy na optymalne warunki wytwarzania energii słonecznej do wdrożenia, które staną się korzystne pod koniec przyszłego tygodnia, w oczekiwaniu na rozmieszczenie anteny z układem fazowanym, które obecnie ma zostać zakończone około 10 listopada , 2022 (T+2 miesiące). Faktyczna data rozwinięcia jest uzależniona od wielu czynników pozostających poza naszą kontrolą i data może różnić się od tej oceny.

 

źródło

 

... więc póki co, nic konkretnego z tych oświadczeń nie wynika. Najpierw miało być do końca października, później do końca pierwszego tygodnia listopada (6), teraz przebąkują o 10, od razu zaznaczając, że termin rozłożenia anteny może być inny. Zaczynam zastanawiać się, czy nie mają przypadkiem problemów z którymi się cichaczem boksują, mimo zapewnień o sprawności satelity? Pozostaje cierpliwie czekać, co z tego wyniknie.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Najnowsze doniesienia (z 11-12 listopada) pokazują, że BW3 znacznie pojaśniał. Jego aktualną jasność (z rozproszenia) ocenia się na ok. 2 mag (oszacowana na podstawie przelotu w okolicach Wielkiego Wozu): link do tematu i fotek na twitterze.

     Brak na razie oficjalnych doniesień, ale wygląda na to, że BW3 rozłożył, albo powoli rozkłada potężną antenę. Przy tej wielkości anteny takie rozkładanie musi pewnie trochę potrwać. Niestety, właśnie skończyły się widoczne z kraju przeloty (ranne) satelity, więc na nasze weryfikacje tych rewelacji musimy poczekać aż BW3 pojawi się ponownie w przelotach wieczornych za ok. dwa tygodnie. Wysokie przeloty wieczorne do obserwacji w całej Polsce rozpoczną się od 1 grudnia.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 6
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Wczoraj (14 listopada) Abel Avellan  poinformował na twitterze, że BW3 z powodzeniem otworzył całkowicie swój złożony dotychczas panel antenowo-solarny.

 

Cytat

Array fully deployed in space!!!! See photos from BlueWalker 3 unfolded in orbit with different sun angles. So proud of the team.

 

... fotki panela, zrobione kamerami, zainstalowanymi na BW3 zobaczycie w źródle.

     Zaraz sprawdzę, czy są już jakieś nowe obserwacje BW3 po potwierdzeniu rozłożenia anteny.

[edit]

    Okazuje się, że jeszcze za wcześnie. Ostatnia obserwacja BW3 z 5 listopada (przed otwarciem panela), a opisana na satobs w dniu 13 listopada przez doświadczonego obserwatora, potwierdziła, że jasność satelity zmieniała się od 5 do 3 mag (w dobrych warunkach obserwacyjnych). Czekamy na nowe rewelacje!

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Anthony Mallama (koordynator obserwatorów BW3 na Satobs, o którym wspominałem wcześniej) napisał artykuł, zamieszczony dzisiaj (17 listopada) w Sky & Telscope.

 

BlueWalker 3 Satellite Unfolds, Brightening 40-fold

 

źródło

 

... krótki cytat (tłumaczenie):

 

Cytat

Najważniejsze wyniki są takie, że jasność BW3 wzrosła 40-krotnie po rozłożeniu gigantycznej anteny około 11 listopada i że jej charakterystyczna wielkość widziana w pobliżu zenitu wynosi obecnie około +1,5 mag.

 

     Niebawem, czyli na przełomie listopad/grudzień, będziemy mogli zweryfikować powyższe wyniki, o ile pogoda pozwoli. :icon_rolleyes: Ciekawe jakich flar możemy się spodziewać?

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

Zaobserwowałam dzisiejszy przelot satelity BlueWalker 3! :) 

Korzystając z dzisiejszego okienka pogodowego zaobserwowałam przelot BW3 :)  akurat czekała mnie wyprawa do paczkomatu ;)). Wzięłam statyw, monookular i cyknęłam parę fotek telefonem. Przelot miał zacząć się o 18:14, a około 18:15 miał być najjaśniejszy. I tak, czekając na BW3, w pobliżu Wegi (Lutnia) zaczął lecieć satelita - dzięki Heavens-Above wiedziałam, że to ten sławny satelita. Szczerze, normalnie nie odróżniłabym go od normalnego np. starlinka. Jego jasność oceniam na ok. 2 mag. Może to też dlatego, że rozłożyłam statyw na miejscowym (mocno zaświetlonym) parkingu.Myślę, że będę śledzić przeloty tego obiektu, i porównywać jego jasność :D Jednak nie jest on jeszcze ,,mega jasnym satelitą'' :)  Może i to nawet dobrze... Na następne dni też są zaplanowane przeloty tego satelity, ok. godziny 16 i 18, także warto zapolować! 

Trasa przelotu: 

IMG_20221128_184721.thumb.jpg.354613cc2562262037ffda4a90969ebb.jpgPassSkyChart2.png.dd3a33db868438805178336ab95a7480.png

Moje fotki: 

AMBI_20221128_181704-01.thumb.jpeg.ed19c03125ca20bb52616383dc4151a4.jpegAMBI_20221128_181757-01.thumb.jpeg.538e9056f9c2ddb6329ea8a7b51ef3dd.jpeg

Czystego nieba, 

Milena :D 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.