Skocz do zawartości

planowanie kadru


malebranchi

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Taka rozkmina - czy jest jakiś soft, gdzie na podstawie swojego teleskopu i kamery mógłbym zaplanować kadr. A potem mógłbym wygenerować z tego wybranego kadru obrazek, który bym podał na wejście plate solvera.

 

Aktualnie działem w ten sposób, że w KStars (astroberry) wybieram obiekt, potem robię krótkie 30s zdjęcie i zaczynam dopiero kadrować - na co schodzi mi masę czasu.  I stąd pomysł, żeby te kadrowanie zrobić na spokojnie w domu, a podczas sesji wrzucić do plate solvera już wybrany kadr. Montaż dojedzie, astroberry pokaże jak mam obrócić kamerę i lecę z sesją.

 

--

malebranchi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaetrikSGP jest płatny, do akwizycji używam astroberry, szukam softu do kadrowania z którego wygenruje obrazek dla plate solvera.

 

@Herbert West

 

Jak stąd wygenerować obrazek dla plate solvera?
pelikan.png.0c4c7af754a7311594130a226eaa92a9.png

 

--

malebranchi

Edytowane przez malebranchi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, malebranchi napisał:

Jak stąd wygenerować obrazek dla plate solvera?

Co znaczy obrazek do plate solvera? Masz tam współrzędne kadru (na dole na czerwono RA i DEC), wprowadź je do programu do akwizycji i będziesz miał dokładnie taki kadr jak pokazane tu (z wyjątkiem oczywiście rotacji, jak nie masz rotatora). Potem robisz plate solve na tych współrzednych i masz :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@issetmam na myśli plik, który mógłbym podać w module align -> Load Image.

 

No ale rozumiem, że nie tędy droga. Zatem,

1. gdzie w ekos mogę podać ra/dec do goto?

2. jak w kstars ustawić wysokiej rozdzielczości mapę nieba - żeby mieć taki widok jak Ty? używam astroberry offline i u mnie wygląda to mniej spektakularnie.

 

Pozdrawiam,

 

--

malebranchi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz offline, to nie wiem czy zadziała, ja mam online i wybieram sobie tu katalog DS

Screenshot 2022-09-19 at 15.31.25.png

 

Jeżeli chodzi o współrzędne, to ja zazwyczaj albo wklejałem w Ekos w sekcji Mount tam możesz podać współrzędne, albo korzystam z wyszukiwarki obiektów, albo:

 

631905064_Screenshot2022-09-19at15_37_15.thumb.png.77dbebb61b17515976027e5daa832009.png

 

143417576_Screenshot2022-09-19at15_37_38.thumb.png.f0fdad297bc7558047cff6c43e75049f.png

Edytowane przez isset
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.