Skocz do zawartości

Czy Światłosiła to MIT ? :-)


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Sorry, nie było mnie prawie dwie doby na Forum. Wchodziłem tylko wczoraj raniutko na parę sekund (bo pisałem bardzo dla mnie ważny referat na V Sympozjum Nawigacyjne w gdyńskiej Akademii Morskiej i jak mnie opuszczała wena, to lookałem tutaj czy jest coś nowego, widziałem co się dzieje, ale nie miałem czasu odpisać).

 

Masz rację McArti, ale tylko w przypadku takiego doboru okularów, który przy identycznych aperturach daje identyczne źrenice wyjściowe (jak w Twoim przykładzie). To Ci już parę osób wyjaśniło.

 

Poczytałem sobie stare posty... i wiem El Capitano, że twierdzisz z doświadczenia, że światłosilność układu WIDAĆ NAWET NA OKO a ja za cholere nie wiem dlaczego!!!! :-[

 

No to teraz w kwestii Twoich zarzutów, że nakłamałem:

 

Widziałeś kiedyś tarczę Jowisza w refraktorze F/12, lub maksutowie F/12 lub, nie daj Boże, F/16, albo p[rzez ETX-a z barlowem. Ciemna jak w dupie przysłoniętej czarną pończochą! Ten sam Jowisz w F/4 wypala oczy - widać to gołym okiem! Wątpisz?

 

Odpowiedz sobie teraz na pytanie dlaczego do WIZUALNYCH obserwacji komet poleca się np. Soligora 200/800, a nie przeogniskowane pod nasadkę kątową MTO? Bo Soligor F/4 ma PRZEDE WSZYSTKIM dwa razy większą aperturę.

 

No to pytanie drugie:

W którym teleskopie obraz np. Księżyca będzie WIZUALNIE jaśniejszy? W maksutowie F/12 o średnicy 200 mm, czy w refraktorze F/6 o średnicy 200 mm?

W refraktorze, bo tam PRZEDE WSZYSTKIM nie ma strat na zwierciadłach, meniskach, korektorach i innych dzikich wężach.

 

No to pytanie trzecie, które chyba wszystko, nomen omen, rozjaśni:

W którym teleskopie obraz np. Księżyca będzie WIZUALNIE jaśniejszy? W refraktorze F/12 o średnicy 200 mm, czy w refraktorze F/6 o średnicy 200 mm?

 

Jak dojdziesz w swoich rozważaniach do kwestii doboru okularów, to stwierdzisz, że nie można porównywać jasności wizualnej różnymi okularami.

 

Przyłóż okular 8 mm do swojego modelowego refraktora 100/1000, a potem przyłóż ten sam okular do drugiego modelowego refraktora 100/500. Ciekawe, czy przypadkiem obraz w tym drugim nie będzie jaśniejszy. Twierdzę, że będzie, bo przy tej samej aperturze, ten drugi ma dwukrotnie większą światłosiłę. Co widać gołym okiem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten drugi będzie miał 2x mniejsze powiększenie :D (62,5x) :D więc będzie miał 2x większą źrenicę czyli obraz będzie nominalnie 4x jaśniejszy :D WSZYCHO SIĘ się zgadza ;D

 

A nie można porównywać jasności np. lantanami?

 

np 3,8 do 500mm i 7,5 do 1000mm i tu i tu powiększonko koło 130x ::)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, bo lantan (Soligora) "3,8 mm" ma 4,0 mm ogniskowej, a lantan (Soligora) 7,5 mm ma "7,0 mm" ogniskowej. Nie są więc jeden dwa razy silniejszy od drugiego. A gdyby nawet były, to, powtarzam, różnymi okularami można sobie (subiektywnie zresztą) porównywać jasności obrazów, ale nie jasności teleskopów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale właśnie o jasności obrazów mi chodzi :D

 

Bo w tej bajce o DS to o to chyba chodzi!!!

 

Jakby do 102/1000 skombinować (zupełnie niewiem skąd ;D) okular 65-70mm to też byłby dobry do DS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już będziesz robił zakupy, to proponuję poeksperymentować z 2" okularami typu "ULP" (ultra low power):

- Celestron "Ultima" 80 mm

- Celestron "Ultima" 60 mm

- Clave Ploessl 75 mm

- Clave Ploessl 65 mm

- Clave Ploessl 55 mm

- Meade Super-Ploessl 56 mm

- Orion Ploessl 50 mm

- Parks Ploessl 50 mm

- Takahashi LE 50 ER 50 mm

- Tele Vue Ploessl 50 mm

- University Ploessl 50 mm

- VernonScope Brandon 48 mm

 

Jedyne 300-400$ każdy...

 

Będziesz miał jasne obrazki nawet w "Turiście" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

El Capitano, po co zaraz wyciągać ciężką artylerię z ogniskowymi 50-80mm jak do refrartora 100/1000 do miasta wystarczy spokojnie okular RKE Soligora 40mm w cenie poniżej 300 zeta a nie 300-400 dolców jak piszesz i masz power 25x i pole widzenai jak w lornecie powyżej 2 stopni, błagam nie uprawiaj demagogii w obronie koniecznej swoich postów ;)

 

Ps. czekamy dalej wszyscy jak na szpilkach na artykuł o polach okularów, pamiętaj o tym :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti z przymrużeniem oka zapytał mnie o okulary długoogniskowe. Odpowiedziałem mu również z przymrużeniem oka. Nie wiem o co Ci chodzi z tą "demagogią". Gdyby założył do "Turista" albo do ZRT okular "ULP" i odpowiednimi środkami farmakologicznymi powiększył sobie źrenice do kilkunastu milimetrów, to miałby na pewno jaśniejsze obrazki przed oczami niż inni (bez wspomagania).

 

A może byśmy tak ogłosili sondę na Form, który z nas jest większym demagogiem, hę? :-*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAK TAK Janusz my tu już sobie od któregoś postu jaja robimy (szczególnie finansowe);D ;D

 

A tak swoją drogą El to środkami farmakologicznymi to se można jasne obrazy zrobić wogóle bez żdnego sprzętu... i taniej wychodzi!!! ... może nie wliczając później detoksu ;D ;D ;D

 

ps. grunt, że jest wesoło!!! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Koledzy, temat ŚWIATŁOSIŁA na forum sprzętowym to poważna sprawa i to nie temat do żartów i puszczania oka bo czytają to młodsi od was stażem i doświadczeniem adepci a tak tylko go zaciemniacie swoim perskim okiem :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.