Skocz do zawartości

ADC + Skrobak ślusarski


*Wojtek*

Rekomendowane odpowiedzi

Wiele lat temu kupiłem, z giełdy Astropolis, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2. Optycznie ten korektor jest bardzo dobry (idealny), tylko jeżeli chodzi o nosek korektora, to jest on źle wykonany. Kiedy wkładałem go do soczewki Barlowa, to wchodził on bardzo ciasno i mało tego, robiła się w środku, między soczewką a ADC jakby poduszka powietrzna. Wielki problem był, żeby ten korektor wyciągnąć z Barlowa, ponieważ powstawało coś na podobieństwo zassania. I kiedy udawało mi się go wyciągnąć, to efekt dźwiękowy był podobny jak przy wyciąganiu korka z butelki szampana. W tamtym okresie, kiedy go kupiłem, to zmagałem się z tym problemem przy każdej sesji. Na początku tego roku, przed rozpoczęciem nowego sezonu obserwacji, wiedząc o tym problemie, postanowiłem go rozwiązać. Na początku była opcja, żeby wytoczyć większą tulejkę do Barlowa, żeby bez problemu można było wkładać ADC, ale pojawił się inny pomysł, bardziej uniwersalny, gdyż po jego zastosowaniu, można ten ADC wkładać do każdej innej soczewki. Pomysł to taki, że skrobakiem ślusarskim zrobiłem rowek na całej długości noska ADC. Głębokość tego rowka, to około 0,7 mm. Dlaczego rowek, gdyż dzięki niemu, przy wkładaniu ADC do tulei soczewki, powietrze może swobodnie tym rowkiem wychodzić na zewnątrz, nie robi się poduszka powietrzna i przy wyciągani ADC z Barlowa nie ma zasysania i efektu korka od butelki szampana. Po tym zabiegu zabawa z ADC jest idealna. 

Poniżej fotki jak to wygląda.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edytowane przez *Wojtek*
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo czy taki mały otworek by się sprawdził. Na pewno taki otworek to estetyczne rozwiązanie. Tylko że to wiertło i zawsze mogłoby się coś stać i trafić jakiś odłamek w pryzmat i zrobić rysę, itp. Można by na czas wiercenia zakryć pryzmat. Jednak nie zdecydowałbym się na wiercenie.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I przy zmianie na inną soczewkę, to w niej też robić ponownie otworek. Na początku pisałem, że chciałem zrobić inną tuleję do soczewki. Tylko to jest jednostkowe rozwiązanie. Przy zmianie na inną soczewkę znowu by problem wrócił. Pomysł z otworkiem w nosku ADC to jest rzeczywiście bardziej estetyczne rozwiązanie. Ale jak dla mnie, wiercenie blisko optyki wzbudza dużą obawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.