Jump to content

ADC + Skrobak ślusarski


*Wojtek*
 Share

Recommended Posts

Wiele lat temu kupiłem, z giełdy Astropolis, ASTRO ELECTRONIC ADC-Type2. Optycznie ten korektor jest bardzo dobry (idealny), tylko jeżeli chodzi o nosek korektora, to jest on źle wykonany. Kiedy wkładałem go do soczewki Barlowa, to wchodził on bardzo ciasno i mało tego, robiła się w środku, między soczewką a ADC jakby poduszka powietrzna. Wielki problem był, żeby ten korektor wyciągnąć z Barlowa, ponieważ powstawało coś na podobieństwo zassania. I kiedy udawało mi się go wyciągnąć, to efekt dźwiękowy był podobny jak przy wyciąganiu korka z butelki szampana. W tamtym okresie, kiedy go kupiłem, to zmagałem się z tym problemem przy każdej sesji. Na początku tego roku, przed rozpoczęciem nowego sezonu obserwacji, wiedząc o tym problemie, postanowiłem go rozwiązać. Na początku była opcja, żeby wytoczyć większą tulejkę do Barlowa, żeby bez problemu można było wkładać ADC, ale pojawił się inny pomysł, bardziej uniwersalny, gdyż po jego zastosowaniu, można ten ADC wkładać do każdej innej soczewki. Pomysł to taki, że skrobakiem ślusarskim zrobiłem rowek na całej długości noska ADC. Głębokość tego rowka, to około 0,7 mm. Dlaczego rowek, gdyż dzięki niemu, przy wkładaniu ADC do tulei soczewki, powietrze może swobodnie tym rowkiem wychodzić na zewnątrz, nie robi się poduszka powietrzna i przy wyciągani ADC z Barlowa nie ma zasysania i efektu korka od butelki szampana. Po tym zabiegu zabawa z ADC jest idealna. 

Poniżej fotki jak to wygląda.

1.jpg

2.jpg

3.jpg

Edited by *Wojtek*
 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nie wiadomo czy taki mały otworek by się sprawdził. Na pewno taki otworek to estetyczne rozwiązanie. Tylko że to wiertło i zawsze mogłoby się coś stać i trafić jakiś odłamek w pryzmat i zrobić rysę, itp. Można by na czas wiercenia zakryć pryzmat. Jednak nie zdecydowałbym się na wiercenie.

Edited by *Wojtek*
Link to comment
Share on other sites

I przy zmianie na inną soczewkę, to w niej też robić ponownie otworek. Na początku pisałem, że chciałem zrobić inną tuleję do soczewki. Tylko to jest jednostkowe rozwiązanie. Przy zmianie na inną soczewkę znowu by problem wrócił. Pomysł z otworkiem w nosku ADC to jest rzeczywiście bardziej estetyczne rozwiązanie. Ale jak dla mnie, wiercenie blisko optyki wzbudza dużą obawę.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.