Skocz do zawartości

Montaż/Żuraw do lornetki 20x110


Adalbert

Rekomendowane odpowiedzi

To troche strzelanie z armaty do wrobla.

Naturalnie nada sie, ale bedzie niepraktyczne. Pod duze lornetki nie wymyslono IMO nic lepszego niz montaz widlowy. Ja mialem takie cos

https://www.apm-telescopes.net/en/apm-fork-mount-for-large-binoculars

i dzialalo bardzo dobrze.

 

Powiekszenie 20x nie wymaga ponadstandardowej kontroli drgan, wiec wystarczy statyw o normalnej nosnosci/stabilnosci.

 

Tak naprawde dla lornet klasy 20x110 (zakladam ze masz TSa) istotne jest cos innego. Poniewaz sa dlugie i ciezkie, a fabryczne stopki statywowe sa za cienkie dla takich dzwigni, obraz drga bez wzgledu na to, jak swietny masz montaz czy statyw. To ogromna bolaczka np TS 28x110.

Rozwiazanie na to znalazl APM tworzac demontowalne stopki statywowe, dzieki czemu mozesz zamocowac lornete na widlach na dwoch stopkach i to powoduje PRZEPASC w stabilnosci obrazu. Maly krok, a powoduje nie tylko wiekszy komfort obserwacji, co pozwala odkryc sama lornetke na nowo. Kiedy masz niestabilny montaz, starasz sie nie dotykac lornetki patrzac z odleglosci przez okulary = nie obejmujesz calego pola i oczy "lataja", generujac aberracje sferyczne od nieosiowego patrzenia przez okulary.

Gdy montaz jest stabilny, umieszczasz anatomicznie oczy w muszlach okularowych i spret pokazuje pelnie swych mozliwosci.

 

Dlatego:

1) nie szedlbym w TSa :) lub dorobil druga stopke pod wymiar preta centralnego;

2) kupil widly typu APM/TS

3) kupil statyw z nosnoscia >10 kg i wysokoscia maksymalna nie nizsza niz 2m.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Adalbert napisał:

Wygląda super - choć brak na rynku ? Czy ktoś ma doświadczenia z tym Orionem ?

 

Używam tego Oriona Monstera do APM 25x100 ED o wadze około 4 kg i jestem zadowolony.
Kupiłem go bezpośrednio u Oriona Europe jakieś dwa lata temu.

  • Te 4 kg daje się już wyważyć jedną z dwóch fabrycznych przeciwwag.
  • Jest stabilnie.
  • Żuraw na fabrycznym statywie bez rozkładania mieści się "na leżąco" w bagażniku Octavii.
  • Ramię żurawia dla 4 kg wagi mogłoby być z 10 - 20 cm dłuższe dla większej wygody obserwacji w zenicie czy na leżaku, tyle że wtedy całość nie weszła by do bagażnika bez rozkładania.
    No i trzeba by zmniejszyć dopuszczalne obciążenie, więc pewnie stąd taki kompromis na długość ramienia.
  • Fabryczna podpórka "L" była za krótka w pionie żeby wyważyć lornetę w osi elewacji, ale dało się to przerobić dokupując dłuższy profil i zatrudniając lokalnego tokarza.
     
Edytowane przez Mareg
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Adalbert napisał:

Dzięki:) !!!! Niestety/stety już TSa mam:)

 

A co inni radzą widły czy żuraw ?

Stety. 20x110 to najlepsza 110, dobry optycznie sprzet.

 

Wieksza mobilnosc, latwosc/szybkosc rozkladania i manipulowania lornetka, lepsze wywazenie... no trudno mi znalezc jakiejs zalety zurawia ponad widly :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widły stabilne.... ale astro, do prostej lornety żuraw chyba wygodniejszy... kark mniej dostanie "po kosciach" i chyba łatwiej (jednak) manewrować... Do kątówki widły są miodzio...

 

jeśli jednak widły - i jeśli power to tylko 20x - alternatywą dla wideł APM może być Vixen HF2, używałem z 7 kg. kątówką i przy powerze ok 40x drgania były akceptowalne.

Edytowane przez arek_ilawa_olsztyn
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mareg napisał:

 

Zenit na leżaku ?

 

Tak, to jedyna okolicznosc, jesli ma sie mozliwosc obserwowania na lezaku. Generalnie "p-gram" z "0-gravity chair" jest domyslna opcja lornetkowa np Amerykanow, tam nawet 10x70 wisza na takich smokach, tylko ze kazdy ma hektar backyardu z zadaszeniem pod domem, nie trzeba tego skladac/rozkladac etc. Tak to sobie mozna obserwowac :) Dla mnie, mieszkanca bloku, czysta egzotyka, wiec moze nie wiem, co trace :)

 

PS. Do obserwacji zenitowych prosta lornetka jest sama w sobie kiepskim pomyslem, po to sa katowki.

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, wyglada to bardzo dobrze i przy swojej jakosci niewiele kosztuje.

Estetyka, rodzaj srub/podkladek, plaskownikow jak zywo przypomina widly, ktore APM sprzedaje pod swoim brandem. Jesli by tak bylo, to polecam i nalezy brac.

 

Choc w dalszym ciagu ja dla 20x110 bralbym widly :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurdę ale się męczycie....dobra pomoge, chociaż miałem się nie dzielić tą ofertą bo jestem strasznie wkurzony na Teleskopy.pl.

Poniższy żuraw był zamawiany dla mnie, po moim zapytaniu - produkował się chyba z 3/4 miesiące a w tym czasie zmieniły mi się sprzęty i już go nie potrzebowałem.

Jest to chyba najbardziej dopracowany w swojej kategorii udżwigu żuraw, o czym można poczytać na CN.

Jestem wkurzony na Teleskopy.pl bo chciałem go kupić z 1,5 miesiąca temu pod mojego Omegona 25x100 ale - nie w tej cenie.

Wiem ile kosztje zakup w u producenta, wiem jaka była cena tuż po przysłaniu do Teleskopy.pl (więc wiem ile rok temu na tym zarabiali), teraz cena podskoczyła o X procent i ja to rozumiem, rosną koszty utrzymania firmy, opłaty stałe itd.....mając ten komfort i wiedzę ile Teleskopy.pl przy aktualnej cenie sprzedazy mają zysku netto (od kwoty zakupu), próbowałem wynegocjować dwukrotnie jakiś rabat , 5 czy 10% byłoby ok a i tak sprzedaliby po wyższej cenie jak pierwotna....niestety beton o jaki się odbiłem i podejście do rozmowy, spowodowało, ze unikamt tego sklepu jak ognia, dla mnie są po prostu pazerni i do tego osoba z obsługi nie nadaje się do sprzedazy (wiem co mówię bo sam jestem przedstawicielem i wiem jak takie transakcje się załatwia).

Dobra dosyć tego pobocznego wywodu a teraz okazja, kto pierwszy ten lepszy, na prawdę warto...

PARABINO HD

Jest tez mniejszy zuraw do lżejszych lornet.

 

Cytat

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, wampum napisał:

Kurdę ale się męczycie....dobra pomoge, chociaż miałem się nie dzielić tą ofertą bo jestem strasznie wkurzony na Teleskopy.pl.

Poniższy żuraw był zamawiany dla mnie, po moim zapytaniu - produkował się chyba z 3/4 miesiące a w tym czasie zmieniły mi się sprzęty i już go nie potrzebowałem.

Jest to chyba najbardziej dopracowany w swojej kategorii udżwigu żuraw, o czym można poczytać na CN.

Jestem wkurzony na Teleskopy.pl bo chciałem go kupić z 1,5 miesiąca temu pod mojego Omegona 25x100 ale - nie w tej cenie.

Wiem ile kosztje zakup w u producenta, wiem jaka była cena tuż po przysłaniu do Teleskopy.pl (więc wiem ile rok temu na tym zarabiali), teraz cena podskoczyła o X procent i ja to rozumiem, rosną koszty utrzymania firmy, opłaty stałe itd.....mając ten komfort i wiedzę ile Teleskopy.pl przy aktualnej cenie sprzedazy mają zysku netto (od kwoty zakupu), próbowałem wynegocjować dwukrotnie jakiś rabat , 5 czy 10% byłoby ok a i tak sprzedaliby po wyższej cenie jak pierwotna....niestety beton o jaki się odbiłem i podejście do rozmowy, spowodowało, ze unikamt tego sklepu jak ognia, dla mnie są po prostu pazerni i do tego osoba z obsługi nie nadaje się do sprzedazy (wiem co mówię bo sam jestem przedstawicielem i wiem jak takie transakcje się załatwia).

Dobra dosyć tego pobocznego wywodu a teraz okazja, kto pierwszy ten lepszy, na prawdę warto...

PARABINO HD

Jest tez mniejszy zuraw do lżejszych lornet.

 

 

Tylko ze moja lorneta waży 6,8 kg - za mały udźwig w ofercie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.