Skocz do zawartości

Jaki montaż do około 2000zł?


Koperson

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem o krok od sprzedania EQ3-2 z OnStep i wymiany go na lepszy montaż. Po sprzedaniu EQ3-2 bede mial budzet około 2000zł (maksymalnie doplace jeszcze 200-250zł). Chciałbym kiedyś na nim posadzić jakiś refraktor. Co polecacie, na jaki najlepiej go wymienić?

Edytowane przez Koperson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Astroigi napisał:

Z takim budżetem dobry montaż będziesz miał jak sam sobie go zbudujesz i to nawet nie jest żart.

Może i jest to opcja, ale teraz niestety nie mam czasu na zabawę w takie rzeczy. Wolałbym coś na co założę aparat i będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, danon napisał:

Za dwa tysiące raczej nie wiem czy istnieje montaż, który będzie lepszy od Eq3-2, a już na pewno nie nowy. A używany to też nie wiem... Nie sądze, że zamienisz go na cokolwiek lepszego 

Widze ze jest za 2100zł EQ5 z GoTo, oplaca sie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Koperson napisał:

Widze ze jest za 2100zł EQ5 z GoTo, oplaca sie?

Nie, nie zauważysz dużego skoku w jakości, nawet może się okazać że jest jeszcze gorsza, jeżeli masz starszą wersję Eq3

Z drugiej strony mam osobiście bardzo zawyżone wymogi co do montaży, ale EQ5 szczerze nie polecam.

Edytowane przez Astroigi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danon napisał:

@Koperson Nie wiem. Na pewno ma większy udźwig i sam waży pewnie 3x tyle co Eq3-2, a czy prowadzi lepiej? Zależy pewnie... Co aktualnie w EQ3-2 sprawia, że chcesz go zamienić? 

Nie chce dobrze z niną współpracować, drivery raz działają, raz nie. Jeszcze nie sprawdzałem na innym komputerze czy jest to samo, musze zobaczyć jeszcze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Astroigi napisał:

A no właśnie, czy on przypadkiem nie ciągnął 5 calowego newtona? :)

Nie wiem, mi ciągnie 150s na 135mm. Z wyników jestem zadowolony ale łącznośćz niną średnio chce działać, zobacze jeszcze na innym komputerze jak działa i sie zastanowie nad sprzedażą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu byłem w podobnej sytuacji - miałem montaż EQ3-2 z napędem w obu osiach, pilotem zaawansowanym, dobrym akumulatorem. Montaż bardzo fajny, bo lekki i poręczny, ale chciałem coś więcej i ponadto z GoTo.

 

Wybrałem EQ5-Pro (używany, z giełdy) - jest zdecydowanie sztywniejszy od EQ3-2 (szczególnie w osi DEC, gdyż ta oś w montażu EQ3-2 to po prostu śruba). Jest większy od EQ3-2, ale nie "porażająco" większy - widać, że głowica jest po prostu masywniejsza, w pewnym sensie pełniejsza niż w EQ3-2 (statyw stalowy z nogami 1,75" jest dokładnie taki sam jak w EQ3-2). Na nowo zakupionym EQ5-Pro wieszałem maka127 z największym obciążeniem w postaci dwucalowej kątówki i nasadki bino - w wizualu była to dla niego pestka. Później wieszałem na nim refraktor SW 102/500, teraz SW ED80 z "oprzyrządowaniem" do astrofoto - dla moich potrzeb jest wystarczający (nie robię póki co bardzo długich ekspozycji, guding dobrze sobie radzi). Z innych, zauważalnych zalet montażu EQ5-Pro w stosunku do EQ3-2 mogę podać to, że zdecydowanie lepiej kasuje się w nim luzy i że po ich skasowaniu zdecydowanie dłużej "trzyma ustawienie" (w EQ3-2 co jakiś czas musiałem luzy kasować). Gdybym miał porównać kwestie dotyczące przenoszenia go w stosunku do tego, jak to było z EQ3-2, to w mojej opinii sprawa jest porównywalna - jedynie cięższe przeciwwagi mogą dawać naprawdę zauważalną różnicę.

 

Tak czy owak - życzę powodzenia w szukaniu montażu, bo przy obecnych cenach jest to nie lada wyczyn (o ile oczywiście nie chce się rujnować budżetu ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Grzegorz85 napisał:

Tak czy owak - życzę powodzenia w szukaniu montażu, bo przy obecnych cenach jest to nie lada wyczyn (o ile oczywiście nie chce się rujnować budżetu ;) )

 

Rujnowanie budżetu to kwintesencja tego hobby - trzeba się do tego przyzwyczaić :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, dobrychemik napisał:

Rujnowanie budżetu to kwintesencja tego hobby - trzeba się do tego przyzwyczaić :D

 

Niestety... jest to bardzo smutne, ale jeszcze bardziej smutne jest to, że się na to zgodziłem - bezwładnie, bez stawiania oporu ;) "Astroholizm" - tak to sobie roboczo nazwałem.

 

PS. Problemy z budżetem na astrohobby mają bardzo skomplikowaną strukturę - oto wyimek z jednego z ogłoszeń na którejś z giełd (dotyczy paragonu zakupu sprzedawanej kamerki): "Papieru zakupu nie posiadam bo zaginęły u kolegi schowane jak zwykle przed żoną" ;) 

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście czy to montaże czy też kamery jeśli tylko trzymamy się jednego producenta, to wymiana na model wyższy o oczko może pozostać niezauważona :D Zresztą w ten sposób można ocenić jaką kobietą jest żona:

- dobra kobieta: przemilczy, że mąż kupił nową, drogą zabawkę ciesząc się, że tych pieniędzy nie wydał na wódkę/papierosy/hazard/inne kobiety

- zła kobieta: zrobi gwałtowną, ale krótką awanturę

- bardzo zła kobieta: będzie przez długi czas wypominała zakup skutecznie go obrzydzając

- kobieta idealna: niczego nie zauważy, bo skupia się na mężu, a nie na przedmiotach

- kobieta boska: to taka, która by sama zachęciła do zakupu - obiekt hipotetyczny

:flirt:

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.