Skocz do zawartości

Jaki jest wasz ulubiony obiekt w Układzie Słonecznym? - ankieta


Jaki jest wasz ulubiony obiekt w Układzie Słonecznym? - ankieta  

76 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jaki jest wasz ulubiony obiekt w Układzie Słonecznym?



Rekomendowane odpowiedzi

Najciekawszymi obiektami są komety ze względu na swą nieprzewidywalność i szybki ruch  na niebie . A najciekawszą kometą była kometa Shoemaker-Levy 9 która to  lipcu 1994  uderzyła w Jowisza .Mogliśmy bezpośrednio po uderzeniu komety oglądać  zmiany w atmosferze Jowisza jakie zaszły .Później  Halle-Bopp chyba kometa stulecia .No i oczywiście kometa Noewise ale nie była tak duża  jak kometa Halle -Bopp z 1997 roku.:astronom:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to tak:

Księzyc: robię jego fotki już około rok, i dalej mi się nie znudził ? Neptun: zakochałam się w jego ostatnim zdjęciu z JWST :)

 

Przy okazji, nastąpił lekki edit ankiety - planetoidy/planety kałowate dodałam komety bo faktycznie o nich zapomniałam :)

Widzę że powstała tutaj dyskusja o ortografii czy małe czy duże ,,was''. Zastanowię się nad tym, w przypadku jakiś uwag możecie pisać do mnie na PW :)

 

Na koniec, zachęcam wszystkich pozostałych do komentowania i głosowania w ankiecie! Dyskusja otwarta! :)

 

Czystego nieba! 

Milena ;)

 

Edytowane przez Milena Niemczyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłby ktoś posprzątać? Niektórzy oczekują "szacunku" sami go nie mając robiąc syf w temacie...

 

A co do ankiety to jeśli chodzi o obserwacje, to zdecydowanie wszystkie, z naciskiem na zewnętrzne planety z Uranem i Neptunem na czele :D Ktoś wcześniej wspomniał o Tytanie, to również i moje ulubione ciało niebieskie, chyba najbardziej rozpalające wyobraźnię.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Mcmaker napisał:

Mógłby ktoś posprzątać? Niektórzy oczekują "szacunku" sami go nie mając robiąc syf w temacie...

Zgadzam się. Postaram się tu posprzątać. W końcu forum ma być fajnym miejscem do spędzania wolnego czasu, a nie kłótniami. :)

Do tego drobne oświadczenie do Waszej dyskusji. Szanuję Was wszystkich bardzo ( tymbardziej że jesteście starsi ode mnie ) i napisanie ,,was'' małą literą nie oznacza że Was nie szanuje. Każdy ma swoje zdanie, jaką wielkością liter to pisać. Myślę że zostawię jednak tak jak było. 

Ps. Wie ktoś z Was jak usuwać komentarze? 

Enjoy! :)

Milena :)

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łoo paani, aleś pani zasadziła pytanie. Dobrze że ankieta wielokrotnego wyboru i tylko US...

 

  • Słońce lubię za plamy i dyskretną granulację w 540nm, ale kiedyś dokupię quarka do swojego 5" achromacika... jest to też obiekt, przed którym mam największy respekt i zachowuję najwyższą ostrożność
  • Merkurego lubię za wdzięk i czar jego faz, zwykle kłopotliwość w odnalezieniu i absolutnie niesamowitą orbitę. Na chwilę spuścisz z oka i ucieka na drugą stronę Słońca
  • Wenus - zjawiskowe fazy, duża jasność, dzięki której bez problemu jest do odnalezienia w dzień. Zwykle na niej kalibruję GOTO, co ja bym bez niej zrobił... Tajemnicza bestia, której szczegóły chmur są skryte w pasmach UV i IR
  • Ziemia - zdumiewająca, choć kiepskie towarzystwo jednego egocentrycznego i egotycznego gatunku, który jakby dał żyć reszcie, to byłoby milej
  • Księżyc - za niezwykłość orbity, która się zmienia w cyklach. On wcale nie jest taki niezmienny. Za to, że jest zawsze, obserwowalny nawet przez chmury, a do tego zawsze coś nowego znajdziesz
  • Mars - za urocze czapy polarne i intrygujące szczegóły powierzchni - jako jedyna planeta
  • Jowisz - gdyby był ciastem, byłby tortem szwarcwaldzkim. Zaskakująco różny w różnych pasmach, planeta-kameleon, mnóstwo smaczków w chmurach, bardzo szybka rotacja, szybko poruszające się jasne księżyce, często tranzytujące. Tu zawsze jest coś do obejrzenia
  • Saturn - pavlova wśród planet, zaskakuje każdego komu pokazywałem. W 890nm wygląda jak we śnie, jasne pierścienie i zgaszone światło na planecie. Mnogość księżycy, a do tego pole magnetyczne transformowane do dźwięku - wprost przerażające.
  • Uran - za intrygująco zielony kolor. Planeta-kropka z wieloma księżycami dość łatwo dostępnymi z użyciem kamery
  • Neptun - znalezienie go pierwszy raz MAKiem pod miejskim niebem nie było proste. Ale odcina się wyraźnym błękitem od wszystkiego, zaś jego zdjęcie z JWST jest niesamowite. Często do niego wracam łapiąc Trytona
  • Plutona wybieram na planetę karłowatą. Nie jest tak łatwo go znaleźć, ale wracam do niego co roku odkąd obserwuję z pośrednictwem kamery. Zdumiewa mnie jak szybko ta kruszyna zasuwa na tle gwiazd i że ta rozjechana przez dyspersję kropka, na którą patrzę, znajduje się  w odległości kilku godzin świetlnych, i to jest wciąż Układ Słoneczny. Niesamowite jest to, że odbywają się na nim w ogóle jakieś procesy geologiczne...
  • Z planetoid nie umiem wybrać jednej, stosunkowo często biorę jakąś szybszą za cel i ze zdziwieniem rejestruję jak szybko się porusza
  • Komety chyba wszystkie szanuję, trudne obiekty do uchwycenia z miasta, i bardzo dziwne
  • z innych obiektów wybrałem Księżyce Kordylewskiego - no niby tam wiadomo, że punkty libracyjne bla bla bla, ale że ten pył się tam naprawdę zbiera, i to mnie wciąż zadziwia. Wstawiłbym tu też chętnie wleczenie czasoprzestrzeni zarejestrowane w US, ale to nie jest obiekt :D

Na pierwszym Jowisz z Saturnem, na drugim ex aequo Pluton, Wenus i Merkury, na trzecim Mars ze Słońcem

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoje głosy oddałem na:

Ziemię - bo jest najpiękniejsza, to nasz dom i są tu kobiety

Księżyc - bo to pierwszy obiekt pozaziemski, z którym mamy do czynienia już od najmłodszych lat, miał i ma wpływ na to co się dzieje na Ziemi i ładnie wyglądają cienie w pobliżu terminatora

Jowisz - bo się szybko obraca i za każdym spojrzeniem daje inne widoki, tranzyty księżyców i ich cieni

 

Saturna lubię, bo ma pierścienie. Ale na Saturna chyba nie zagłosowałem :D

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.