Skocz do zawartości

Pierwsza jesienna relacja, czyli spotkanie z Jowiszem - 23/09/2022 r.


Milena Niemczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Skoro to relacja z obserwacji, których przewodnim motywem był Jowisz, to nie zaszkodziłoby dodać jakim refraktorem patrzyłaś, z jakimi okularami i powiększeniami, jaki był seeing, co udało ci się wyłuskać (dwa pasy chmur czy więcej, WCP jeśli akurat była na tarczy itd.). Hmm? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lukost napisał:

Skoro to relacja z obserwacji, których przewodnim motywem był Jowisz, to nie zaszkodziłoby dodać jakim refraktorem patrzyłaś, z jakimi okularami i powiększeniami, jaki był seeing, co udało ci się wyłuskać (dwa pasy chmur czy więcej, WCP jeśli akurat była na tarczy itd.). Hmm? :)

O teleskopie rozpiszę się tutaj jutro, także info na pewno będzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lkosz napisał:

Spać o 21? Trzeba przyznać dość rzadkie w świecie astro :D
Ja też wczoraj ISS + Jowisz, ale to tak jakoś do 2...

Jak miałeś 12 lat, to też nie siedziałeś do północy ;) 
Przy takim zaangażowaniu, to za kolejne 10 lat, to Ci szczena opadnie jak odpali zdjęcia na forum ;) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, lkosz napisał:

Spać o 21? Trzeba przyznać dość rzadkie w świecie astro :D
Ja też wczoraj ISS + Jowisz, ale to tak jakoś do 2...

Przyznam: nie mam jakiegoś wybitnego sprzętu. Niestety 7 klasa też nie jest taka łatwa + robiło się zimno, akurat jak wracaliśmy przyszła lekka mgła. Wszystkie cele zaplanowane na tą obserwacje zaliczyłam, także jestem zadowolona że ,, mam cokolwiek '' bo pogoda w wrześniu nie dopisuje...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sidiouss napisał:

Jak miałeś 12 lat, to też nie siedziałeś do północy ;) 

akurat zawsze się późno kładłem :P mam naturalne predyspozycje do tego hobby

 

@Milena Niemczyk oo to Ty do 7 klasy chodzisz? Ja myślałem że masz koło 30... :D po wypowiedziach facetów jakoś łatwiej się można domyślić wieku, czasem nawet przestrzelając w drugą stronę :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, lkosz napisał:

akurat zawsze się późno kładłem :P mam naturalne predyspozycje do tego hobby

 

@Milena Niemczyk oo to Ty do 7 klasy chodzisz? Ja myślałem że masz koło 30... :D po wypowiedziach facetów jakoś łatwiej się można domyślić wieku, czasem nawet przestrzelając w drugą stronę :D

Taak 7... No przyznam połączyć astro + obecny materiał w tej klasie to nie taka łatwa sprawa, ale jednak...można :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Milena Niemczyk napisał:

Taak 7... No przyznam połączyć astro + obecny materiał w tej klasie to nie taka łatwa sprawa, ale jednak...można :)

Działaj dziewczyno, ucz się dobrze, bo astro to drogie hobby, więc wypadałoby mieć dobrą pracę i pieniądze na te wszystkie zabawki :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Milena Niemczyk napisał:

Taak 7... No przyznam połączyć astro + obecny materiał w tej klasie to nie taka łatwa sprawa, ale jednak...można :)

tja... ja wróciłem do tego hobby dopiero po studiach. Nic tak nie niszczy ciekawości i zapału do nauki, jak polski system edukacji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zdjęcia Jowisza mają coś w sobie bo przypomnianą moje pierwsze obserwacje tej planety. Wyglądało to bardzo podobnie - jasna kula bez szczegółów i 4 kropki wokół niej. Mimo tego cieszyłem się jak dziecko (ale w sumie byłem dzieckiem). Ah ta nostalgia :P 

 

PS. Fajnie, że zdjęcie ma opis. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, lukost napisał:

Skoro to relacja z obserwacji, których przewodnim motywem był Jowisz, to nie zaszkodziłoby dodać jakim refraktorem patrzyłaś, z jakimi okularami i powiększeniami, jaki był seeing, co udało ci się wyłuskać (dwa pasy chmur czy więcej, WCP jeśli akurat była na tarczy itd.). Hmm? :)

A więc tak: 

Kupiłam ten teleskop jakieś 1,5 roku temu kiedy nie znałam się praktycznie w ogóle na teleskopach. Wpisałam frazę teleskop ma allegro i tak wyszło. Jest to mniej więcej ta oferta:https://allegro.pl/oferta/teleskop-astronomiczny-luneta-akcesoria-f30070-12531368902 Z biegiem czasu jednak wykorzystuje ten teleskop na chyba każdy możliwy sposób. Wiem nie jest najlepszy, ale historia jego jest dość ciekawa. Mój tato zna takiego starszego Pana, który znajmuje się astro. On postanowił zrobić mi zupełnie nowy statyw do tego sprzętu. Ja go trochę ulepszyłam i tak jest to co mam obecnie. Poniżej parametry i zdjęcia teleskopu oraz okularów których użyłam podczas tej obserwacji. Wszystkie dostałam w komplecie z nowym statywem :) Co do Jowisza oglądałam tylko jego księzyca. Niestety nie ogarniam jeszcze co dokładnie znaczy seeing, lecz jeśli chodzi o obraz z teleskopu był stabilny i ładny :)

Niestety obok wybudowało się osiedle, , którego niebo po drugiej stronie dość mocno się oświetla :/. Uff, chyba to wszystko, jak coś piszcie na priv ?IMG_20220925_115125.thumb.jpg.94eb0ea73bd1d9f05dd542a65f277e46.jpgIMG_20220925_115324.thumb.jpg.17702f875e3294bc69c8ef43e0d6af20.jpgIMG_20220925_115305.thumb.jpg.87d7294cc11565022cc6ab73d4a751e5.jpgIMG_20220925_115249.thumb.jpg.cfe2953167bce7457b5666491b8648ca.jpgIMG_20220925_115240.thumb.jpg.7e7a622a0c62c1f6f8cdfef66f3e1389.jpgIMG_20220925_120304.thumb.jpg.5011119b6497a4264ae804484791c3ce.jpg

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilny obraz w okularze to właśnie przejaw dobrego seeingu. ;)

Okulary które pokazałaś to niestety dość kiepskiej jakości kellnery, pasowałby je wymienić choćby na jakieś plossle (używane trafisz pewnie poniżej stówki od sztuki). Będą jak znalazł po zmianie teleskopu, co pewnie nastąpi prędzej czy później (stawiam, że raczej prędzej).

Niemniej i tak powinnaś dostrzec dwa pasy równikowe w atmosferze Jowisza - serio tyko księżyce było widać?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, lukost napisał:

Stabilny obraz w okularze to właśnie przejaw dobrego seeingu. ;)

Okulary które pokazałaś to niestety dość kiepskiej jakości kellnery, pasowałby je wymienić choćby na jakieś plossle (używane trafisz pewnie poniżej stówki od sztuki). Będą jak znalazł po zmianie teleskopu, co pewnie nastąpi prędzej czy później (stawiam, że raczej prędzej).

Niemniej i tak powinnaś dostrzec dwa pasy równikowe w atmosferze Jowisza - serio tyko księżyce było widać?

 

Dzięki za odpowiedź, tak tylko księzyce galileuszowe. Myślę właśnie o zmianie okularów na lepsze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Milena Niemczyk napisał:

Dzięki za odpowiedź, tak tylko księzyce galileuszowe. Myślę właśnie o zmianie okularów na lepsze ?

Mocno zastanawiające. Przy pow. 30x (a takie uzyskujesz z okularem 10 mm) pasy powinny być dość oczywiste. Widocznie optyka tego teleskopu w połączeniu z jakością okularu pozostawia sporo do życzenia.

Edytowane przez lukost
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie widzieć, jak młode osoby mają zainteresowania, tym bardziej jeśli to astro :) @Milena Niemczyk szacun za zaangażowanie, jak widać na początku drogi wystarczy jakikolwiek sprzęt, żeby poczuć ten dreszcz emocji i fascynacji :) Wspomnienia zostaną z Tobą już na zawsze.

Ja w tym wieku nie miałem żadnego sprzętu, prawdziwy zwrot w stronę obserwacji i pierwsza poważna lornetka to dopiero okolice 30 urodzin :) Także wszystko przed Tobą! Pisz dalej i kolekcjonuj zdobycze, wyciśnij z tego co masz jak najwięcej, powodzenia :)

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Fajnie widzieć, jak młode osoby mają zainteresowania, tym bardziej jeśli to astro :) @Milena Niemczyk szacun za zaangażowanie, jak widać na początku drogi wystarczy jakikolwiek sprzęt, żeby poczuć ten dreszcz emocji i fascynacji :) Wspomnienia zostaną z Tobą już na zawsze.

Ja w tym wieku nie miałem żadnego sprzętu, prawdziwy zwrot w stronę obserwacji i pierwsza poważna lornetka to dopiero okolice 30 urodzin :) Także wszystko przed Tobą! Pisz dalej i kolekcjonuj zdobycze, wyciśnij z tego co masz jak najwięcej, powodzenia :)

Bardzo, bardzo dziękuje! :D Takie słowa bardzo motywują do działania! Z każdym dniem się rozwijam, ostatnio nawet lekki upgrade odnośnie akcesorium do teleskopu :) Bardzo dużo nauczyłam się dzięki Wam, dlatego bardzo dziękuje ?

Obiecuję, że będę tutaj regularnie wstawiać treści :D 

Miłego,

Milena :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jesteś na początku drogi to warto sobie zadać pytanie, którego ja de facto sobie nie zadałem i narobiłem sobie sporo bigosu przez to.
Czy chcesz focić czy chcesz patrzeć. O ile jeszcze robienie fotek Jowisza czy naszego Księżyca w miarę pokrywa się z teleskopem do wizuala o tyle jak będziesz chciała z biegiem czasu zacząć robić mgławice, może się okazać że masz nie odpowiedni sprzęt do tego. Oczywiście wszystko w swoim czasie, małymi krokami, ale warto się nad tym zastanowić żeby się nie okazało że niepotrzebnie się wydało kilkaset / kilka tys zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, wismat napisał:

Czy chcesz focić czy chcesz patrzeć.

Witaj :D 

Na razie wizual. Pozostaje w tych prostych fotkach tak jak jest teraz czyli Jowisz/Księżyc, telefonem może przeloty ISS i DM. Kocham obserwacje wizualne i na tym pozostaję. Nie myślałam nad przejściem na astrofoto, pozostanę na codziennym oglądaniu Waszych fotek ;)

Miłego,

Milena :) 

Edytowane przez Milena Niemczyk
  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, m_jq2ak napisał:

Kocham wizual

Też kocham. Patrzenie się w okular teleskopu na obiekty oddalone od ciebie o parę milionów (miliardów ;) ) kilometrów to coś niesamowitego :D 

14 minut temu, m_jq2ak napisał:

Bardzo mi się podoba co robisz. Potrzeba nam takich Pasjonatek.

 

15 minut temu, m_jq2ak napisał:

Tak trzymać, mocno kibicuję.

Bardzo, bardzo dziękuje :D

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.