Skocz do zawartości

Co jest w środku?


Semeno

Rekomendowane odpowiedzi

Myślałem że coś innego.

Może końcem miesiąca dostanę patent z jakiejś starej książki oparty na paru łożyskach gdzie pierwsze jest osadzone w tulejce na stałe a kilka łożysk na ośce.

Nie wiem jakie ma przełożenie i czy ruch jest stały ale podobno przełożenie było duże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Semeno napisał:

Myślałem że coś innego.

Może końcem miesiąca dostanę patent z jakiejś starej książki oparty na paru łożyskach gdzie pierwsze jest osadzone w tulejce na stałe a kilka łożysk na ośce.

Nie wiem jakie ma przełożenie i czy ruch jest stały ale podobno przełożenie było duże.

Brzmi ciekawie, chętnie bym spojrzał na ten patent, jeżeli można :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie wiem jak to działa, powinienem wiedzieć więcej za tydzień. Wykonawca urządzonka z tego patentu powinien mieć go za około tydzień

(niestety właściciel już zmarł ale syn końcem miesiąca zjedzie na chatę. Może uda się znaleźć książkę w której to było.

Jak będę coś wiedział dam znać.

Na pewno nie planetarna. To działało na zasadzie pracy kilku łożysk ale w jaki sposób tego nie wiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorwałem fizyczne wykonanie tej przekładni. Działanie polega na przeniesieniu ruchu z kulek łożyska na ośkę kolejnego poprzez zmyślny mechanizm. W tym wypadku około 2,85 obrotów pierwszego  łożyska daje 1 obrót następnego. Mnożąc kolejne łożyska wychodzi 2.85x2.85x2.85 daje przełożenie około 23. Dociśnięte łożyska razem nie ślizga ją się i wszystko ładnie pracuje. 

IMG_20221003_105454.jpg

IMG_20221003_105317.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dardzo interesująco wyglada.

 

a po złożeniu jak wyglada , jak ta przekładnia się trzyma w całości?
lozyska są tylko położone na sobie?

 

 

pytanie na ile to jest stałe przełożenie?(Czy kluki łożyska nie mogą się slizgnac po bieżni wewnętrznej łożyska)

 

M.

Edytowane przez mirek01
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W złożeniu wygląda tak jak na pierwszym zdjęciu tzn. Tulejka po prawej to obudowa a z lewej pokrętło przykręcone do pierwszego łożyska (to co widać na zdjęciu). Łożyska wciśnięte w tulejkę, mają one taką obudowę na kulkach (nie wiem jak to się nazywa) więc nic się nie powinno ślizgać (na zdjęciu widać). 16648813447085554440878927886942.thumb.jpg.e84c3a55bea9c208a273a7b4c9af7aad.jpgTen patent był wykorzystany jako regulator w radiu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.