Skocz do zawartości

Maffei I, Maffei II


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, calla napisał:

hej, czym stackowałes? Próbowałes co dają klatki kalibracyjne?

DSS. Siril coś mi marudził, mogę jeszcze podejść do tematu. Nie zdobyłem dobrych flatów, więc kalibrowałem tylko darkami. Jako że kadr przestawiałem chyba z 10x to doszedł do tego pewien rodzaj biednego ditheringu :)

 

@MaPa widziałem zdjęcie Maffei II robione z klatek po 1800s i miażdżyło, ale robione z 11"...

Na pewno będę do tego kadru wracał :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe obiekty wybrałeś Bartek. I ciekawe podejście: zbieranie w IR. Powiem Ci, że ten kadr jest w sam raz dla mojego Newtona UNC1000 z nieco większą niż Twoja matrycą. Może kiedyś przymierzę się do tego w LRGB lub OSC, choć żmudne zbieranie tak słabych obiektów przy oczekiwanym efekcie końcowym powiedzmy takim sobie trochę mnie zniechęca. ;)

Choć tę najjaśniejszą IC432 udało mi się kiedyś popełnić: https://astropolis.pl/topic/73519-ic342-c5/#comment-838878

 

Więc gratki dla Ciebie za tę bądź co bądź eksperymentalną robotę. :)

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, diver napisał:

Ciekawe obiekty wybrałeś Bartek. I ciekawe podejście: zbieranie w IR. Powiem Ci, że ten kadr jest w sam raz dla mojego Newtona UNC1000 z nieco większą niż Twoja matrycą. Może kiedyś przymierzę się do tego w LRGB lub OSC, choć żmudne zbieranie tak słabych obiektów przy oczekiwanym efekcie końcowym powiedzmy takim sobie trochę mnie zniechęca. ;)

Choć tę najjaśniejszą IC432 udało mi się kiedyś popełnić: https://astropolis.pl/topic/73519-ic342-c5/#comment-838878

 

Więc gratki dla Ciebie za tę bądź co bądź eksperymentalną robotę. :)

 

 

Możesz spróbować zebrać Halpha. To jeszcze jest dość długa fala, a na pewno coś tam świeci w obu galaktykach: Maffei I ma stosunkowo aktywne jądro jak na galaktykę eliptyczną, natomiast Maffei II to g. spiralna więc na pewno będzie się tam coś działo. Sam zamierzam się do pozbierania Ha jak tylko będę miał okazję... Mam nadzieję że nie będzie to za rok ;)

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Możesz spróbować zebrać Halpha. To jeszcze jest dość długa fala

 

Przez Twój filtr IR wszystko co dłuższe niż 685 nm przelatuje. Oczywiście użytek jest tylko z tego, co zdoła przetworzyć matryca. Więc nie ma to się nijak do Ha w paśmie 656 nm, czy nawet SII w paśmie 672 nm. Bo to są bardzo wąskie odfiltrowane pasma. Więc nie ma sensu porównywać materiału IR z narrobandem Ha czy SII tym bardziej, że galaktyki w Ha świecą raczej szczątkowo.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, diver napisał:

 

Przez Twój filtr IR wszystko co dłuższe niż 685 nm przelatuje. Oczywiście użytek jest tylko z tego, co zdoła przetworzyć matryca. Więc nie ma to się nijak do Ha w paśmie 656 nm, czy nawet SII w paśmie 672 nm. Bo to są bardzo wąskie odfiltrowane pasma. Więc nie ma sensu porównywać materiału IR z narrobandem Ha czy SII tym bardziej, że galaktyki w Ha świecą raczej szczątkowo.

 

 

Cóż, ja tam zawsze widzę sens porównywania różnych rzeczy - najwyżej w porównaniu wyjdzie, że Ha jest ciemniejsze :)

Zamiast tego można też sprawdzić samą R-kę.

Ja zastanawiam się mocno, ale rzeczywiście chyba najlepsze złożenie to byłoby sprawdzić L-kę po całości (400-700nm), IR po całości (od 685nm w górę) no i może na dodatek taki obszar przejściowy czyli 642-850nm (korzystając z Astronomika planetarnego). Może wyszłoby z tego jakieś fajne RGB fałszywe :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.