Skocz do zawartości

ZWO ASI294MM Pro - problem z nową kamerą


diver

Rekomendowane odpowiedzi

Ponad tydzień temu nabyłem w teleskopy.pl nową ASI294MM Pro. Od początku był problem ze stabilnością połączenia tej kamery z komputerem. Połączenie nie było stabilne - było tracone i wznawiane. Zmieniłem port USB w komputerze i jakoś poszło, udało mi się nawet zebrać trochę materiału. Wydało mi się to trochę dziwne, bo dotychczas do tego portu USB miałem podłączony cały setup (montaż, kamery, focuser i koło filtrowe) i komunikacja działała bez zarzutu. No ale dobra, po zmianie portu jakoś poszło.

Problem pojawił się, gdy kamerę podłączyłem do kompa bez zasilania. Nie był mi potrzebny cooler, bo chciałem pozbierać flaty. Zero reakcji na komputerze: żadnego dźwięku, menedżer urządzeń w ogóle nie widzi urządzenia. Wszystkie inne cztery kamery ZWO które posiadam (ASI120MM, ASI183MC. ASI294MC Pro oraz ASI1600MM COOL) komunikują mi się z  komputerem bez podłączonego zasilania. Wpadłem jakoś na pomysł, żeby zasilanie do kamery podłączyć. Po podłączeniu zasilania do kamery komputer zaczął "gadać", jednak połączenie było ustanawiane, a po chwili rozłączane. W menedżerze urządzeń nawet nie widać kamery, komputer "gada" tylko dźwiękiem.

Spakowałem więc kamerę i odesłałem do serwisu teleskopy.pl.

 

Dostałem odpowiedź, że u nich wszystko jest ok. Zwrócili mi też uwagę, że wszystkie chłodzone kamery ZWO wymagają zasilania nawet, jeżeli nie korzystamy z chłodzenia i dali  link do strony ZWO. Zajrzałem.. i faktycznie!

 

Product Description

All Pro cameras (with cooler) need to be connected to an external 11-15v power supply to image. 

Even when the cooler is not being used the power supply must be used for the camera to be recognized.

 

Ciekawe, bo moje chłodzone ASI294MC Pro i ASI1600 COOL komunikują się z komputerem bez zasilania. Czyżby ASI zmieniło coś ostatnio w technikaliach?

 

Macie może jakieś doświadczenia w zakresie podłączania i zasilania nowych chłodzonych kamerek ASI Pro? Będę wdzięczny za każdą informację.

 

 

 

Edytowane przez diver
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja Asi294 MC Pro, tak samo jak Twoja, potrafi robić fotki bez podłączonego zasilania. Kiedyś całą nockę tak fotografowałem, bo zapomniałem zasilacza. Ale gdzieś już się spotkałem ze zdziwieniem użytkowników nowych Asiek, że trzeba podpinać zasilanie.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to samo tylko,  że ja kupiłem 533 mc, wsadziłem pod kompa i nic. Kompletna cisza ( mam inna asi i po wpięciu usb kamera się włącza)- podłączyłem zasilanie i działa, tylko u mnie nie wiem czemu po podpieciu zasilania od razu włącza się wentylator. Otwieram Nina klikam połącz kamerę i wtedy się wyłącza. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ASI 2600 MM początkowo działała bez zasilania. Niestety musiałem wymienić w niej płytkę elektroniki , ponieważ uszkodzeniu uległy porty USB oraz odlutował się jeden z chipów ( uszkodzenia mechaniczne, lepiej nie pytajcie o szczegóły :) ) . Co prawda wszystko przylutowałem, ale dla pewności zamówiłem świeżą elektronikę od ZWO .  Po wymianie kamera musi być zasilana , inaczej komp jej nie widzi .

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, marcin.p1 napisał:

tylko u mnie nie wiem czemu po podpieciu zasilania od razu włącza się wentylator.

 

U mnie wentylator włącza się po podpięciu zasilania i kabla USB. Samo zasilanie nie wystarczy. Ale to widać taka cecha tych kamer.

 

17 minut temu, Duser napisał:

Po wymianie kamera musi być zasilana , inaczej komp jej nie widzi .

 

I to chyba najistotniejsza informacja. Wygląda więc na to, że niedawno ZWO coś zmieniło w tym zakresie.

 

Myślę więc, że sprawa konieczności zasilania tych kamer została wyjaśniona. Pozostaje mi jeszcze problem niestabilności komunikacji. Zobaczymy, co zrobią z tym w teleskopy.pl.

 

20 minut temu, Duser napisał:

uszkodzenia mechaniczne, lepiej nie pytajcie o szczegóły :)

 

A ja zapytam. Rzucałeś nią o ścianę albo coś wyrwałeś? ;) Opowiedz, może być pouczające. :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera zaryła mi w ścianę obserwatorium z podłączonymi wtyczkami . Siła była tak duża , że wyrwało porty USB oraz wygieło płytkę na tyle skutecznie, że odlutował się chip ( montowany powierzchniowo , na tzw kulki). Porty przelutowałem na świeże, chip przygrzałem hot airem i chyba się przykleił , ale nie chciałem ryzykować i przed wyprawą do Namibii zamówiłem u ZWO nową płytkę  - przysłali bardzo szybko pocztą lotniczą .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Miesilmannimea napisał:

Elektronika kamery będzie działać przy samym zasilaniu z USB, ale już chłodzenie wymaga 12V.

No właśnie pojawiają się głosy że w nowych kamerach nie.

 

Może trzebaby dokładnie sprawdzić jakąś wersję sterownika, revision number płytki elektronicznej lub podobne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, OnlyAfc napisał:

Paltier grosze, płytka 200$. Jeszcze kupić sensor i można sobie drukować kamerkę samemu, no chyba że jest tam więcej niż jedna płytka  :D

 

Jest tylko jedna . Generalnie , gdyby zdobyć sensor , to można by spokojnie złożyć samemu . Tylko czy sensor nie jest aby najdroższym komponentem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera wróciła do mnie z serwisu. Egzemplarz który mam, potrzebuje zasilania nie tylko do chłodzenia, ale również do komunikacji. Sprawa się więc wyjaśniła. Rozłączanie i ponowne łączenie spowodowane było zastosowaniem złej wtyczki zasilającej. Powinna być 5,5/2,1 mm, a ja stosowałem 5,5/2,5. Więc wszystko jest w najlepszym porządku.

Dziękuję wszystkim za udział w tym wątku.

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.