Skocz do zawartości
  • 0

Pozostawienie aparatu na całą noc


Krzysio2138

Pytanie

Witajcie, od jakiegoś czasu używam montażu paralaktycznego Star Adventurer z lustrzanką 200mm. Generalnie chciałem zapytać czy zostawienie aparatu na całą noc jest dla niego bezpieczne, kiedy jest on cały w rosie, spływa po nim po prostu woda jak się go weźmie w rękę. Nie mówię o parowaniu obiektywu - ten problem pożegnałem grzałką. Dodatkowo używam wężyka spustowego, a gniazda w okolicach wejścia na jack w aparacie jest wtedy cały czas są one otwarte. Macie jakieś doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zalezy jaki aparat. Canon 5D, 6D, 50D, 60D - nie powinno być problemu - to sa body uszczelniane i ani rosa, ani szron im nie zaszkodzą. Kompakt czy lustrzanki z niższej półki? Nie wiem ale głowy bym nie dał.

20211001_005524.jpg

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W zasadzie tak jak @WojtasSP320 wspomniał, sprawdź w specyfikacji (np na optyczne.pl) czy Twój aparat jest uszczelniany.
Poniżej akurat jest Nikon D3300, który NIE JEST uszczelniany, ale katowałem go tak już którąś zimę z kolei i problemów nie miałem (choć pewnie do czasu).
Teraz korzystam z Canona 6D mk2 i on już fabrycznie ma uszczelniony korpus.

image.jpeg.7eb5db63d7ff1c501579a8ee71cc9428.jpeg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Krzysio2138 napisał:

podczas ujemnych temperatur potrafi się zawieszać, wyłączyć

Pytanie czy to kwestia aparatu, czy baterii. Jak zasilasz aparat?

Jeśli to nie wina temperatury to możesz spróbować zrobić dla niego jakieś ubranko (obudowa wodoszczelna, pokrowiec, jakiś sweterek lub worek foliowy w ostateczności) tak, żeby wilgoć i szron nie osadzały się bezpośrednio na obudowie tak, żeby podczas ogrzewania woda nie miała szansy wniknąć w jakieś szczeliny.

Jeśli to od temperatury to nie wiem, grzałka na body? Ale o tym to nie słyszałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Kilkaset osób na tym forum zapewne dziesiątki / setki razy zostawiała aparat na całą noc i nie przypominam sobie ani jednego wpisu, że komuś aparat po nocy się zepsuł. Myślę że to wystarczy jako oszacowanie ryzyka.

Do body, które nie jest uszczelnione, woda z rosy raczej i tak się nie dostanie, prędzej miałoby to znaczenie przy użytkowaniu podczas mocnego deszczu. A wilgoć powietrza w środku i tak jest obecna, więc wg mnie nie ma się co skupiać na tym czy body jest uszczelnione.

Takie już mamy hobby, że używamy sprzętu niezgodnie z przeznaczeniem i w warunkach niezgodnych z zalecanymi :) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam uszyty kubraczek: 

IMG_20210131_180707.thumb.jpg.e80f04e9a7d453225be011ef5f500f0f.jpg.f132fe6782fa2c358a15bd4dd6112604.jpg

IMG_20210201_073159.thumb.jpg.b422b34239ddad950f214d43a107760c.jpg.692438bb41f3732eb09e0db59cc8ebe4.jpg

 

Głównie dlatego by nic nie świeciło gdy zostawiam aparat w "dziczy", plus jakaś tam ochrona przed ewentualnym niespodziewanym deszczem. 

 

Dodatkową zaletą jest, że body jest suche a wilgoć osadza się na pokrowcu. 

 

Tak to nigdy do focenia nic nie kombinowałem i nie miałem problemów z działaniem aparatu. 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.