Skocz do zawartości

Adapter do SW 80/400 na 2" Własnej roboty


K9J

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć -kiedyś zastanawiałem się nad czymś takim -do mojego travelerka 90/500.

Ostatecznie skończyło się na kątówce pryzmatycznej BAADER

https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa-baader-pryzmatyczna-32mm-90-1-25

okular 24mm 68* hyperion-wg mnie idealnie daje radę -ale-

miałeś porównanie z innym okularem ,ale zapiętym z kolei przez redukcję ,na 1.25''?

najlepiej o zbliżonych parametrach-żeby była sprawa jasna ?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, robiłem porównanie wyż wym. esa, z okularem possla 25mm. Najperw zapięty był es. Było szeroko, zarazem ostro tak na 80% pola widzenia później nie znacznie obraz zaczynał szwankować, jak dla mnie bomba. Później przezbroiłem się na poczciwego possla. Pierwsze wrażenie bylo takie jak bym patrzył przez dziurkę od klucza, obraz nie dał się już tak wyostrzyć jak wcześniej. Kolor jak by głębszy ale może być to moje złudzenie. trzeba podkreślić że jakość szkieł jest inna, tak samo jak  pole widzenia. Nie mniej jednak moje założenie było takie, aby poprawić jakość obserwacji, i udało się. Szkło robi robotę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o pole widzenia -może sprecyzuję -z hyperionem 24 mm można by to zrobić , zoomem baadera 8-24 .mm ,

może z innym okularem też.(mają możliwość podpięcia zarówno 1.25'' jak i 2 '' -zmiana tulejki.

Najpierw dajemy jako okular 1,25 '' w kątówkę 1.25'' -a póżniej przejsciówka -kątówka 2 '' i ten sam okular jako 2 ''.

I czy jest różnica w jakości ,jaki efekt,a przede wszystkim czy pole widzenia większe?

A przy dłuższej ogniskowej okularu? jaki maksymalnie ,,przyjmie ''  wyciąg 1,25 '' ? Albo większym polu ,np 25 mm 72* ,albo 24mm 82*...

ciekawe nie?

porównanie 2 '' ES 70 * z z 1,25 ''plosslem pewnie ok 52 * nie jest miarodajne -bo nie wiesz ,czy apertura wyciągu nie obcina pola ES-owi ...

jak myślisz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie kupowania osprzętu dopiero. Narazie sprawdziłem tego possla w kątówce 1,25 i 2' Nie zauważyłem dużej róznicy. Na 1 rzut oka to samo, ale jednak w 2" obraz jest lekko jasniejszy. Mogę też dorobić przejśćiówkę do mojego ES'a na 1,25 cala i wtedy bedzię wszystko jasne, ale czy redukcja na 1,25 nie pogorszy parametrów?.

Edytowane przez K9J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdym razie ciekawa sprawa -ja lubię eksperymenty takie...swego czasu tak bawiłem się z reduktorem 0,5 x w wizualu ....

W DELTA OPTICAL mieli mnie chyba już dość -bo tydzień odpowiadali na pytania ?

w każdym razie -pytanie jest takie -może ktoś inny odpowie -

>czy rozmiar kątówki 1,25 '' albo 2''(z zastosowaną przejściówką) ma wpływ na pole widzenia w refraktorze z wyciągiem 1,25'' ?<

(takie przejściówki chyba oferowane były w ASTROKRAKU ,kiedyś....może ma ktoś doświadczenie w tej kwestii..)

Czy po prostu apertura wyciągu i tak ,,obetnie '' to pole...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amici -jak mi się wydaje -na 100% obcina pole szerokokątnych  okularów....

Ja też wolę prawidłowy obraz -stąd szukacze w dwóch telepkach mam z prawidłowym prawo lewo i góra dół -ale kątówki w jednym lustrzana ,a w drugim pryzmat lustrzany...nawet amici z dobrej półki -WO 45* 1,25 '' -dawał mniejsze pole ...takie odniosłem wrażenie..

Ten pryzmat BAADER 1,25 '' co mam w travelerku -to go chyba nokautuje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.