Skocz do zawartości

porządnego barlowa


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Ja już raz kupiłem porządnego: https://deltaoptical.pl/soczewka-barlowa-tele-vue-powermate-4x-2-quot

Za skarby nie umiałem jednak dobrać przedłużek żeby dobrze wyostrzyć. Ani sprzedawca (jak wyżej) ani nikt inny nie umiał mi konkretnie pomóc. Nakupiłem mnóstwo extenderów, ale nic z tego nie wyszło. Więc zwróciłem tego barlowa i na razie dałem sobie z planetami i Księżycem spokój. Może miałem za słabą determinację. ;)

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kubaman napisał:

kupił bym ale pytanie czy to jest porządny?

 

5x mnie przeraża, RC12 ma 2342mm

 

 

a po co Barlow?

fotografuj bez, a przy stackowaniu użyj drizzle i wyjdzie na to samo, a nawet lepiej bo dodatkowa optyka to dodatkowe zniekształcenia obrazu, mniej światła czyli dłuższe ekspozycje i wyższy gain

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ZbyT napisał:

 

a po co Barlow?

fotografuj bez, a przy stackowaniu użyj drizzle i wyjdzie na to samo, a nawet lepiej bo dodatkowa optyka to dodatkowe zniekształcenia obrazu, mniej światła czyli dłuższe ekspozycje i wyższy gain

 

pozdrawiam

Jeśli nie zejdzie poniżej 40 klatek na sekundę to jest to bez znaczenia. Jowisz to bardzo jasny obiekt, ale szybko sie obraca i dlatego klatki muszą być krótkie.

Kuba , myślę że barlow x3 to max. Najlepiej Powermate 2.5 x. Ma tą zaletę że nie zmienia punktu ostrości i nie trzeba gimnastykować się z złączkami i dystansami.

No i pamiętaj , że tu ograniczeniem jest seeing.

Poniżej masz przykład Jowisza z 7 metrów z filtrem Astronomik ProPlanet 742. Seeing był taki, jak bywa raz na rok.

Jupiter 13.05.2017 at 21:39 CET,                                Maciej

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam, ale wypożyczony jest do marca niestety. Ze względu na unikalną konstrukcję i właściwości ( niezmienny punkt ostrości) jest chętnie wykorzystywany w małych Luntach słonecznych.

Warto też zaopatrzyć się w filtr IR Pass np. Astronomik ProPlanet 742. Fotografowanie w podczerwieni zapewnia większą stabilność obrazu ze względu na mniejszą wrażliwość podczerwieni na fluktuacje atmosfery,  no a co za tym idzie - lepszy detal.

Na Jowiszu nie ma problemów w jasnością. Filtr przydaje się tez do Wenus, Marsa i Saturna.

Poniżej masz przykład Wenus z 3.6 metra z dwoma filtrami : Astronomik ProPlanet 742 i Baader UV Pass ( dopiero z takim filtrem można zarejestrować chmury na Wenus)

Planet Venus 8.5.2018 at 20:30 CET,                                Maciej

Edytowane przez Gość na chwilę
  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie (a miałem kilka po drodze) najlepszy jak na razie do Planet jest Zoom Baader Hyperion x2,25. 

Optycznie wybitny a przede wszystkim dokręcam go do tuleji 1,25" i zakładam jako moduł z kamerką, można też bezpośrednio zamiast noska do samej kamerki, ale to zależy co jest na wyjściu kamerki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.