Skocz do zawartości
  • 0

GSO RC Ritchey-Chretien 8" po modyfikacji pytanie odnośnie guidowania


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

Robiąc małą przesiadkę z RASA 8" na RC8" niejednokrotnie słyszałem, że to nie jest dobry pomysł itp. jednakże spróbowałem, od razu po zakupie postanowiłem dokonać przeglądu i lekkiej modyfikacji sprzętu u niezastąpionego Tomka Piwka (SerwisAstro) z pierwszych testowych rezultatów jestem zadowolony, focuser od Tomka TomFocOne daje wyśmienite rezultaty ostrości (akurat mieszkam w rejonie gdzie niebo oscyluje w skali Bortle`a między 4-3), 

 

Sprzęt jest wyposażony w OAG i 120 mini cygarko kamerkę po wprowadzeniu danych do PHD czyli ogniskowa teleskopu (1600) oraz calibration steps 300 natomiast bin 2x2 chciałbym  Was zapytać, czy możecie poradzić, co jeszcze zmienić w tejże konfiguracji w samym PHD na chwilę obecną 180s ciągnę bez większego problemu. Nigdy nie pracowałem z OAG dlatego każda Wasza porada w tym temacie będzie nieoceniona. 

 

Załączyłem dwie przykładowe fotki z wczorajszej nocy 10 lightów po 2 minutki bez klatek kalibracyjnych (typowo testowe). 

 

Kamera główna : ZWO 294 mc pro 

GSO Ritchey-Chretien 8.jpg

309141823_5487488528025757_8606046772199642476_n.png

309472259_2066191380235506_5931545604797039602_n.png

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Używałem dokładnie takiego samego setupu dość długo (RCT8" i OAG ASI120MM mini)

 

- czasy do 20 min nie są żadnym wyczynem a 30 min też jest bezproblemowe,,

- bining - hmmmmmmmm... bez biningu skala jest 0.48" to jest jeszcze OK. W PD2 skala ma być między 0.5" a 3.0" więc teoretycznie bin x2 może być sensowny. Ja jechałem bez binigu i działało całkiem dobrze,

 

Pierwsze co zrób to zapuść Guiding Assistant na około 2-3 min z wyłączonym Measure Declination Backlash i sprawdź polar Alignment - ma być poniżej 5' - jeśli nie jest to popraw PA. Potem zapuść Guiding Assistant na około 10 do 15 minut (trzeba dobrze wybrać gwiazdę, żeby nie zdryfowała poza pole widzenia). Włącz Measure Declination Backlash. Po tych 15 minutach zastosuj te ustawienia które podpowiada PHD2. Tu jest mały haczyk. Niby powinno się wybrać gwiazdę w pobliżu równika ale... znacznie istotniejsze jest, żeby wysokość była powyżej 45°. W ciągu tych 15 minut ma nie być wstrząsów od gruntu, wiatru czy innych "nienormalnych" incydentów.

 

W tym zestawie przydało by się założyć tilter. Wyciąg jest mocowany do łoża lustra głównego i bez tiltera pozbycie się tiltu może być trudne.

 

 

Sam fokuser chyba nie jest Tomkowy? 

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

Używałem dokładnie takiego samego setupu dość długo (RCT8" i OAG ASI120MM mini)

 

- czasy do 20 min nie są żadnym wyczynem a 30 min też jest bezproblemowe,,

- bining - hmmmmmmmm... bez biningu skala jest 0.48" to jest jeszcze OK. W PD2 skala ma być między 0.5" a 3.0" więc teoretycznie bin x2 może być sensowny. Ja jechałem bez binigu i działało całkiem dobrze,

 

Pierwsze co zrób to zapuść Guiding Assistant na około 2-3 min z wyłączonym Measure Declination Backlash i sprawdź polar Alignment - ma być poniżej 5' - jeśli nie jest to popraw PA. Potem zapuść Guiding Assistant na około 10 do 15 minut (trzeba dobrze wybrać gwiazdę, żeby nie zdryfowała poza pole widzenia). Włącz Measure Declination Backlash. Po tych 15 minutach zastosuj te ustawienia które podpowiada PHD2. Tu jest mały haczyk. Niby powinno się wybrać gwiazdę w pobliżu równika ale... znacznie istotniejsze jest, żeby wysokość była powyżej 45°. W ciągu tych 15 minut ma nie być wstrząsów od gruntu, wiatru czy innych "nienormalnych" incydentów.

 

W tym zestawie przydało by się założyć tilter. Wyciąg jest mocowany do łoża lustra głównego i bez tiltera pozbycie się tiltu może być trudne.

 

 

Sam fokuser chyba nie jest Tomkowy? 

Dziękuję Panie Wiesławie za kompleksowe wyjaśnienia :) fokuser jest zmodyfikowaną wersją przez Tomka z tego co się orientuje. Zrobię wszystko tak, jak Pan opisał w swoim poście, mam nadzieję, że długo posłuży mi ten zestaw:

 

Odnośnie flatów-czy takowe Pan wykonywał?

 

Wiadomo darki i biasy to podstawa. 

 

Pozdrawiam 

Marcin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak oczywiście, że tak. ? Nie wiem tylko po co ten Pan. ?

 

Jedyne co mi przychodzi do głowy to przedłużenie baffla centralnego o kilkanaście mm bo jest ciut za krótki i może być przyczyną złych flatów. Problem jest opisany na YouTube.

 

 

Już umieszczałem gdzieś na forum plik .stl z przedłużką do wydruku 3D. Jakbyś nie znalazł to pisz to wyślę.

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.