Skocz do zawartości
  • 0

jaki teleskop wybrać dla początkującego?


Pirko231

Pytanie

Chciałbym sobie kupić teleskop, do obserwacji jowisza, saturna, księżyca i może żeby czasem jakieś galaktyki pooglądać. (Chciałbym zobaczyć najlpiej jakieś kolory jeśli chodzi o układ słoneczny i kartery na księżycu) Szukam teleskopu w przedziale 300-500 zł.

Aktualnie zastanawiam się nad marką opticon a zwłaszcza opticon phobos i opticon prowatcher. Uważacie że taki teleskop będzie wystarczający dla początkującego, albo macie jakiś do polecenia?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Cześć :) 

Osobiście uważam że lepiej zacząć od jakiejś lornetki właśnie w tym przedziale cenowym. Polecam tą: https://deltaoptical.pl/lornetka-delta-optical-voyager-ii-10x50-wa?q=voyager+&from=listing - Voyager II 10*50 WA od Delty Optical (ewentualnie coś z tej marki troche większego)  + jakiś statyw na lornetki (ponieważ trzymanie lornetki w rękach jest na dłuższą metę jest niewygodne ;) ) Wyjdzie coś koło 300 - 400 zł, ale jak dla mnie to najlepszy start dla ciebie. Ładnie widać Księżyc, gromady otwarte, planety... Później jak ci się spodoba to trochę większy budżet na jakiś teleskop. Jak byś miał jakieś wątpliwości, to pytaj, a my postaramy się Tobie odpowiedzieć :) 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lornetką moim zdaniem planety będę bez jakiegokolwiek detalu, jasne kulki, księżyc ładnie widać ale nadal będzie po prostu mały. Do lornetki potrzebny będzie też statyw, nawet przy powiększeniu 7x jeżeli obserwacja ma być komfortowa. 
Opticon jest przez wszystkich odradzany jako tandetni szmelc.

Doradzałbym cierpliwie czekać aż na giełdzie pojawi się jakiś tani refraktor w zestawie ze statywem i akcesoriami. Sam kupiłem dla kolegi za 200zł Skywatcher 70/500 w zestawie, który na początek do twoich zastosowań się nada.

Jakbyś mógł zwiększyć budżet to używany refraktor 90/900 od Skywatcher lub Celestron byłby w sam raz.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sam zaczynałem od 70/700 i bardzo miło go wspominam. Z czasem trochę inwestycji w lepszy okular np jakiś orto 10mm i już można popatrzeć na księżyc, Jowisza i Saturna. Trochę czasu spędziłem z nim na balkonie. Bardzo miło wspominam ten czas.ogolnie lubię budżetową zabawę z astro. Za niewielkie pieniądze z odpowiednim nastawieniem można na serio czerpać z tego wiele radości (trzeba mieć tylko świadomość co można takim sprzętem zobaczyć)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Poczytaj inne wątki o wyborze pierwszego teleskopu i uzbieraj 1000zł+. Nie kupuj zabawek, które ograniczą Cię tylko do oglądania Księżyca. Może znajdziesz kogoś w okolicy, kto pokaże Ci jak obserwować niebo i czym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

cześć-kolega szquar kupował właśnie ode mnie taki 70/500 .

wg mnie idealny na start -sam taki używałem jeszcze niedawno -jako dodatkowy do przeglądu nieba.

Tani , a przyzwoity -wyposażenie w okulary ma jak każdy  achromat SKY WATCHER -nawet te większe z dwucalowym wyciągiem.

A w razie czego póżniej odsprzedasz z łatwością-pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.