Skocz do zawartości

Halo wokół Słońca - prośba o identyfikację


kjacek

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj wybrałem się do Krynicy Morskiej. Miała być zmiana pogody i trzeba było skorzystać z ostatnich cieplejszych dni w ładnym miejscu. 

Ludzi już mało, trochę przyjechało oglądać słynny rów dla żaglówek. Droga do rowu fatalna, później do Krynicy nowszy asfalt. 

Ale nie o tym teraz. 

 

Pogoda rzeczywiście zmieniała się, początkowo było słonecznie, później słońce przez wysokie chmury, dalej pogoda psuła się coraz mocniej. 

 

W pewnym momencie zauważyłem światło poboczne po prawej stronie Słońca. Później chyba łuk około horyzontalny, tego nie jestem pewien. Był to pojedyńczy, tęczowy łuk widzialny w okolicy zenitu. 

Jeszcze trochę później, w miarę jak napływało więcej chmur, zobaczyłem słabe, częściowe halo wokół Słońca. 

Miałem tylko telefon, zdjęcia takie sobie, dwa trochę podkręciłem, żeby było lepiej widać halo. 

Może ktoś bardziej zaznajomiony z podobnymi zjawiskami będzie mógł je lepiej zidentyfikować? 

 

1664690334135_copy_1200x1600.jpg.a64b7173960717bdcf33e737c2540055.jpg

 

1664690307503_copy_1200x1600.jpg.f6ccec992848c03940cdf6bda73a60fc.jpg

 

1664690354520_copy_1200x1600.jpg.8eef34493458d199c0079c47be95ee60.jpg

 

1664690224590_copy_1200x1600.jpg.862aba6ebaf65c06323d24d17173cc9d.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, już identyfikujemy :original:

 

Na trzech pierwszych zdjęciach jest bezsprzecznie spory fragment halo 22 stopniowego. 

Natomiast nie dostrzegam tam ani śladu 22 stopniowych słońc pobocznych.

 

Jednak górna część halo jest bardziej kolorowa niż reszta, a to oznacza, że jest to zaczyn górnego łuku stycznego. Zaczyn ten jest widoczny na czwartym zdjęciu (które jest u mnie na kompie obrócone o 90 stopni w prawo), tuż przy lewej krawędzi. No i centrum tego zdjęcia skradło show - świetny łuk okołohoryzontalny (edit:) okołozenitalny, dla słońca na wysokości 20...25 stopni.

 

 

 

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza z wyjątkiem tego łuku okołohoryzontalnego. On powstaje tylko "pod" Słońcem ale warunkiem koniecznym jest wysokość Słońca nad horyzontem równa 58 stopni lub więcej. W praktyce obserwujemy go tylko w maju, czerwcu i lipcu. Na ostatnim Twoim zdjęciu jest bardzo ładny łuk okołozenitalny.

  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za informacje. 

Czyli na zdjęciach widać:

1. halo 22 stopniowe

2. łuk okołozenitalny

 

Nie do końca rozumiem o co chodzi z łukiem stycznym, ale poszukam w sieci. 

 

Słońca pobocznego rzeczywiście nie ma na zdjęciach, było wcześniej słabe, czekałem aż zrobi się ciekawsze i... zanikło :flirt:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Lukasz83 napisał:

Polecam lekturę - nic lepszego na rynku do tej pory nie pojawiło się w powyższej tematyce

 

https://allegro.pl/oferta/tecze-glorie-i-halo-czyli-niezwykle-zjawiska-12619331124

 

Zakupione :grin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2022 o 13:09, Lukasz83 napisał:

Polecam lekturę - nic lepszego na rynku do tej pory nie pojawiło się w powyższej tematyce

 

https://allegro.pl/oferta/tecze-glorie-i-halo-czyli-niezwykle-zjawiska-12619331124

Bardzo dziękuję za informację o tej książce. Ciekawa lektura, sporo wiadomości i zdjęć. Ma już swoje lata ale warto kupić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Fajna książka jest OK, ale przecież opisy z przykładowymi fotami zjawisk atmosferycznych (w tym wszystkie typy halo) masz dostępne obecnie w necie: atmosferyczne zjawiska optyczne.

     Poza tym mamy na forum wątek o halo słonecznym.

 

 

Pozdrawiam: Jurek

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2022 o 21:32, suchyy napisał:

     Fajna książka jest OK, ale przecież opisy z przykładowymi fotami zjawisk atmosferycznych (w tym wszystkie typy halo) masz dostępne obecnie w necie: atmosferyczne zjawiska optyczne.

     Poza tym mamy na forum wątek o halo słonecznym.

 

 

Pozdrawiam: Jurek

 

Lubię książki. Poza tym więcej informacji jest jednak w tej książce niż na podlinkowanej stronie. To mnie trochę zdziwiło. W sieci oczywiście można znaleźć wszystko i jeszcze więcej, ale niekiedy trzeba się naszukać :grin:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna strona web (o ile jeszcze nie znasz?): Atmosferic Optics

 

... konkretnie o halo jest sporo tutaj: Ice Halos - co ciekawe masz tam bardzo dokładnie wyjaśnione jak wyglądają kształty kryształów lodu i sposób odbijania/załamywania się w nich światła, odpowiedzialny za dany typ halo.

 

 

Pozdrawiam: Jurek.

PS Ja mam w chacie całą ścianę książek i nie dla pięknych okładek. :D Jednak kiedy czegoś szukam, szybciej znajduję info w necie (światłowód - 1GB Orange dla mnie w sam raz + dwa monitory przy kompie) - takie czasy. ;)

 

... a że nie ściemniam z tą "ścianą" dwie przykładowe pozycje z "naszej branży" (szybko "zeskanowane" zwykłą komórką Samsunga).

 

- dwa najstarsze nr Uranii z mojej kolekcji, czyli drugi i trzeci/czwarty (podwójny), które wyszły po reaktywacji pisma, po zakończeniu wojny z bolszewikiami! (pierwszy nr Uranii mam tylko w wersji elektronicznej):

 

Uranja_2_3-4.jpg.4314a7e90993a3782a37646ebee6501d.jpg

 

 

 - osobiście kupiona przeze mnie w księgarni pozycja, pachnąca wówczas jeszcze farba drukarską (ze wszystkimi załącznikami), obowiązkowa w bibliotece każdego miłośnika astronomii w czasach przedkomputerowych ;), czyli "cegła": "Poradnik miłośnika astronomii" P. G. Kulikowski PWN 1976.

 

70482691_Zdjcie0948.jpg.a54289ff60a016dee82458a296bc7803.jpg

 

No to pochwaliłem się, coby nie było, że nie zachęcam do zbierania i czytania papierowej lektury. :D

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Kocham 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.