Skocz do zawartości

M33 - dalsza sąsiadka


Krzysiek Gaudy

Rekomendowane odpowiedzi

11 minut temu, Robson_g napisał:
 
 

To raczej nie jest efekt aberracji chromatycznej, tylko jakiegoś błędu w kalibracji.

To efekt problemów z guidingiem i nieprawidłowej alignacji + bez sensu na siłę chciałem niebieskie gwiazdy wyciągnąć za uszy (a przez słabe warunki i chmury ten niebieski kolor bardzo słabo się załapał). Nie mam przekonania do tego zdjęcia, zwróciliście na to słusznie uwagę, ale zbiorę raczej ponownie RGB - nie będę tego chwilowo poprawiał raczej (można się pobawić w PSie i to zlikwidować). 

@dobrychemikco nie zmienia faktu, że ten teleskop nie daje faktycznie idealnych gwiazdek. A być może ja za dużo wymagam...  Aż zacząłem przeglądać zdjęcia innych pod tym kątem i jest to problem powszechny, np. https://www.astrobin.com/full/bpbfjv/B/ - tutaj skrajnie, jeden z gorszych przypadków. Zwróć uwagę na gwiazdy w lewym górnym kadrze. 
Po likwidacji tiltu u mnie, zostało mi skorygowanie odległości matryca-korektor (bo z testów mi wyszło że to nie jest jednak idealne 55m jak podaje producent teleskopu) i myślę, że problem zniknie/nie będzie tak widoczny na zdjęciach. 
Sama regulacja tiltu dała już fajne rezultaty, poniżej przykład testowego zdjęcia sprzed kilku dni (bez żadnej kalibracji, tylko dla testów składane; nawet nie wiem co to za gromada trafiona przypadkowo :D). Widać jajowate gwiazdki tylko z prawej strony, zamierzam się wkrótce i tego pozbyć ? 

RGB_fajne_zdjjecie.thumb.jpg.3efefef17e9589f48a39c92dd9c82170.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, dobrychemik napisał:
 
 

Swego czasu rozważalem zakup EDPH, nawet Przemek Majewski przysłał mi fotki testowe z 94EDPH, który badał dla teleskopów.pl. Jakość była rozczarowująca jak na cenę teleskopu, więc odpuściłem.

To pewnie dyskusja nie na ten wątek, ale pokaż mi teleskop 70-80mm który będzie dawał idealne gwiazdki ? (Mówię oczywiście o przedziale cenowym zbliżonym do TS 76edph). 
Akurat jestem mocno tematem zainteresowany, bo rozważam przesiadkę w przyszłym roku na coś chociaż trochę większego z dłuższą ogniskową i stoi przede mną decyzja czy refraktor nadal w granicach 100mm czy spróbować powalczyć z jakimś Newtonem typu Epsilon i jego kolimacją... Przeglądam więc nałogowo astrobin i zdjęcia w pełnej rozdzielczości przeróżnej maści teleskopów ? Nie wygląda to nigdzie różowo... Dochodzę powoli do wniosku, że trzeba przestać oglądać zdjęcia przy powiększeniu 300x :D 

Poniżej gwiazdki z np. William Optics 71 i najnowszego GT 81... 
wo_81.png.b9df8a7fa970dda630d7254dda2ed431.png

wo_71.png.7d41cc097d839691471bd8e14d8ab708.png

Po przejrzeniu naprawdę dużej liczby zdjęć przeróżnych teleskpów 70-90mm zacząłem doceniać mojego 76 EDPH ? 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale pokazujesz wycinki z narożników?

W przypadku tripletow ciężko o super korekcję w całym polu, bo wiadomo jak jest z korektorami.

Muszę jednak obronić trochę swojego 81GT. Wg mnie ma jedne z ładniejszych gwiazdek w grupie 80 mm teleskopów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Krzysiek Gaudy napisał:

 Dochodzę powoli do wniosku, że trzeba przestać oglądać zdjęcia przy powiększeniu 300x :D 

 

Nie da rady. ? Bywam od czasu do czasu na wystawach fotograficznych i obecność widzów oglądających prace w formacie powiedzmy 90 x 60 cm z około 10-15 cm jest powszechna. ?

Są i będą tacy, którzy wolą analizować piksele od przekazu jaki niesie fotografia. Jako osoba, która zainwestowała sporo czasu i wiedzy w kwestie związane z drukiem fine art spotykam się z tym ostatnio zadziwiająco często.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Robson_g napisał:
 
1
 
 
 
 

Ale pokazujesz wycinki z narożników?

W przypadku tripletow ciężko o super korekcję w całym polu, bo wiadomo jak jest z korektorami.

Muszę jednak obronić trochę swojego 81GT. Wg mnie ma jedne z ładniejszych gwiazdek w grupie 80 mm teleskopów.

 

 


Tak, to oczywiście wycinki z narożników - nie dopisałem. 
Trochę tego nie kupuje "w przypadku tripletow ciężko o super korekcję w całym polu" o tyle, że na stronach producenta i na teleskopy.pl i wszędzie indziej pisze chociażby przy moim TSie: "44 mm skorygowanego krążka światła pozwala na stosowanie matryc typu full frame".  
Co jest wierutną bzdurą... 
Na pewno są lepsze i gorsze sztuki - być może trafiłeś na lepszy egzemplarz - pozostaje tylko zazdrościć i gratulować :) Ale generalnie tak z mojego doświadczenia i tego co widzę i czytam na astrobin, aby mieć idealne gwiazdki to refraktor musi być minimum 90-100mm. Nie do końca wiem z czego to wynika ? 

Jak patrzę na zdjęcia swoje stare z TS 115/800 czy już nie mówiąc o Takahashi TSA-102S - przepaść jakościowa w rogach kadru ?. Wiem, inna półka cenowa i apertura, ale w zasadzie wszystkie małe refraktory jakie sobie analizowałem mają trochę tych samych problemów w rogach kadru. Jeden model większe, drugi mniejsze. 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Krzysiek Gaudy napisał:


Tak, to oczywiście wycinki z narożników - nie dopisałem. 
Trochę tego nie kupuje "w przypadku tripletow ciężko o super korekcję w całym polu" o tyle, że na stronach producenta i na teleskopy.pl i wszędzie indziej pisze chociażby przy moim TSie: "44 mm skorygowanego krążka światła pozwala na stosowanie matryc typu full frame".  
Co jest wierutną bzdurą... 
Na pewno są lepsze i gorsze sztuki - być może trafiłeś na lepszy egzemplarz - pozostaje tylko zazdrościć i gratulować :) Ale generalnie tak z mojego doświadczenia i tego co widzę i czytam na astrobin, aby mieć idealne gwiazdki to refraktor musi być minimum 90-100mm. Nie do końca wiem z czego to wynika ? 

Jak patrzę na zdjęcia swoje stare z TS 115/800 czy już nie mówiąc o Takahashi TSA-102S - przepaść jakościowa w rogach kadru ?. Wiem, inna półka cenowa i apertura, ale w zasadzie wszystkie małe refraktory jakie sobie analizowałem mają trochę tych samych problemów w rogach kadru. Jeden model większe, drugi mniejsze. 

TS 115/800 to nie jest wyższa półka. Wiem, bo niedawno kupiłem i właśnie testuję :icon_wink: Ale powiem Ci, że coś w tym jest , o czym piszesz...ja też zauważyłem, że zbliżając się do średnicy ok 100 mm, mam już dość dobrą korekcję w całym polu. Pomijając oczywiście kwestie związane z kształtem gwiazd bliżej centrum, lub wielkość sensora.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.10.2022 o 21:07, dobrychemik napisał:

Swego czasu rozważalem zakup EDPH, nawet Przemek Majewski przysłał mi fotki testowe z 94EDPH, który badał dla teleskopów.pl. Jakość była rozczarowująca jak na cenę teleskopu, więc odpuściłem.

 

Przepraszam za offtopa, ale w tej sytuacji muszę dołączyć do dyskusji. Mam przecież TS76EDPH. ;) Kupiłem akurat taki, bo do szerokich kadrów zaspakaja moje oczekiwania w zakresie FOV.

Poniżej crop bez resize z narożnika przykładowej fotki zrobionej na ASI294MC, a więc OSC. Widać minimalny rozjazd na kolorach, ale czy to jest powód do wielkich pretensji?

 

OSC_stf_naroznik.jpg.c7f4bf89aa621e63fe8f3dcc4306f585.jpg

 

Więc u mnie na TS76EDPH w OSC wychodzi sensownie. Problemy zaczynają się przy RGB i zabawie z filtrami. Ponieważ OSC wygląda całkiem nieźle, przyczyn ewentualnego rozjazdu w kolorach szukałbym raczej w samych filtrach i obróbce. Może warto wtedy przy składaniu RGB próbować stosować minimalny offset?

 

Nie bronię jakoś specjalnie TS76EDPH, bo ten akurat mam. Po prostu nie sądzę, żeby akurat mój egzemplarz pod względem odwzorowania kolorów odbiegał jakoś od innych popularnych APO w tej klasie cenowej. I podobnie sądzę egzemplarz kolegi @Krzysiek Gaudy.

 

 

 

Edytowane przez diver
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.