Skocz do zawartości

Wypad na zimowe gwiazdozbiory (wschodnia Kreta)


napoleon

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam chętnych na wyjazd astrofotograficzny - gwiazdozbiory zimowe z 35N (wschodnia Kreta), 21- 28 października 2022:

Samolot -1150 PLN, wynajem pokoju w hotelu lub domek w zależności od liczby uczestników 750-1500/7 nocy, wyżywienie we własnym zakresie, samochód 400-500PLN + benzyna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, TheShackMeister napisał:

Swoja droga mam pytanie, jak wygląda branie sprzętu na taki wjazd? Ile kg i jaki rozmiar bagażu można zabrać dodatkowo?

Wszystko zależy tak naprawdę od tego, jaki masz budżet :) 

 

Zakładam ponadto, że z Polski na Kretę podróż odbędzie się samolotem.

 

W praktyce pytania są następujące:

a) Ile sprzętu chcę ze sobą zabrać?

b) Jakie gabaryty posiada zabierany sprzęt i ile łącznie waży?

c) Jak chcę sprzęt przewieźć: w bagażu podręcznym czy rejestrowym?

 

Każda linia lotnicza ma swoje przepisy dotyczące gabarytów i przewozu bagażu. W praktyce DMC (dopuszczalna masa całkowita) bagażu podręcznego to 5-8 kg, zaś rejestrowego 20-25 kg (wszystkie wartości brane na pojedynczą osobę). Za dopłatą można zwiększyć masę pojedynczej sztuki bagażu rejestrowego do 32 kg. W żadnym wypadku masa pojedynczej sztuki bagażu rejestrowego nie może przekroczyć 32 kg. 

 

Jeśli całkowita masa bagażu rejestrowego przekracza 32 kg, to wówczas należy rozbić go na dwie (lub więcej) sztuk, ale wówczas za każdą kolejną sztukę bagażu rejestrowego trzeba zapłacić. 

 

Planując pakowanie należy wziąć pod uwagę przepisy dotyczące tego, co wolno, a czego nie wolno przewozić w samolocie. Np. powerbanki LiON można przewozić wyłącznie w bagażu podręcznym, zaś ich całkowita pojemność energetyczna nie może przekroczyć 160 Wh. Co do reszty, to należy sprawdzić sobie osobiście przepisy.

 

To, czego absolutnie (moim zdaniem) nie należy przewozić w bagażu rejestrowym, to wszelakiego rodzaju sprzętu optycznego (teleskopów, okularów, obiektywów itp.) ze względu na to, jak są traktowane walizki przez obsługi lotnisk :( No chyba że ktoś zrobi sobie na sprzęt jakąś pancerną walizkę grubo wyłożoną wewnątrz pianką i nada ją jako oddzielny bagaż rejestrowy - niektórzy tak robią.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 3.10.2022 o 09:12, Marcinos napisał:

Ja tam lubię spontany, choć prawie 3 tygodnie na przygotowanie to dla mnie nie spontan ;)

Chętnie, choć w ten nów nie dam rady- zawalony robotą.

Next time chętnie.

Pozdrawiam 

Będę się wybierał na nów listopadowy jeśli znajdę towarzystwo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.