Skocz do zawartości
  • 0

Okulary TMB i pochodne


BENEK1815

Pytanie

Witam -nie wiem czy to odpowiedni dział -ale ciekawi mnie drastyczny spadek zainteresowaniem w/w okularów.

Przede wszystkim, za naprawdę ,,psie'' pieniądze można je teraz kupić -mówię o wszystkich giełdach i portalach handlowych.

Wiszą bez ofert na ogłoszeniach ,nawet po 110-120 zł ...Ponoć najlepsze TS HR - też bez specjalnego zainteresowania-chyba że w ok 200 zł..

Miałem kilka lat temu 5mm,6 mm -nawet przypadkowo trafił się Burgess TMB 4 mm-ze Stanów...raczej miło wspominam-dla mnie -najlepsze określenie -to ,,przyjazne dla oka'' -wygodnie i komfortowo się patrzyło ...pole w porządku -jak na krótki okular ...-to co jest nie tak z nimi teraz?

Nie jestem początkujący -zmienił się teleskop , okulary i wymagania.. -ale wydawało mi się ,że można je polecić dla kogoś zaczynającego obserwacje -tymczasem ostatnio jakby zniknęły ..nikt nie mówi ,nie poleca...przecież świeżak ,który właśnie wydał na teleskop -nie kupi od razu ES -a 82*...

Zwłaszcza ,jeżeli w swoim sprzęcie ,nie wykorzysta możliwości drogiego okularu...może ktoś się wypowie,kto używa obecnie ,albo miał różne ogniskowe-bo ja od czasu do czasu coś sprzedaję ,zwłaszcza z tańszych teleskopów-osoby początkujące pytają -co dokupić ,jakie okulary ? i te wydawały mi się -jako krótkie -biorąc pod uwagę  jakość ,komfort  i cenę -bardzo dobre na start.

Czy to po prostu wina Chińczyków z ALI -i spadku jakości?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Temat ważny, ale jakoś tak - jakby tu powiedzieć - nie za bardzo po polsku to opisałeś. Do tego stopnia, że w zasadzie nie wiem o co chodzi w tym wpisie.

Więc ja na przykład słodzę tylko kawę; herbatę piję bez cukru, ale chętnie z cytryną.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raz, że te okulary nigdy nie zyskały miana kultowych, a dwa, ze dały im się we znaki okulary ortoskopowe.

BCO Baadera. Różne brandy orciaków z Ohi Optical.
Poza tym ludzie są skłonni wydać więcej za Vixena LV - który nie jest już produkowany, więc ma trochę wartość kolekcjonerską.

Wreszcie TMB planetary i jego klony, to produkty chińskie - więc tracą na prestiżu w porównaniu do okularów produkowanych w Japonii.

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

może trochę chaotycznie faktycznie wpisałem ?

a co do słodzenia-nie słodzę niczego -ani kawy ,ani herbaty ?

po prostu ciekawił mnie tak drastyczny spadek popularności okularów -które jeszcze nie tak dawno były polecane ..

myślę ,że tu jest faktyczna przyczyna-napływ z aliexpress i rozczarowanie jakością pewnie...

aż sobie chyba kupię jakiś ,żeby popatrzeć i samemu ocenić -tak z ciekawości  ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem, to dlatego, że podróbki TMB Planetary weszły w stadium niekontrolowanego klonowania. Jest ich już taka mnogość na rynku (również wtórnym), że ludzie się już wystarczająco nasycili. Druga sprawa to brak odpowiedniej kontroli jakości. Te najtańsze klony z zewnątrz wyglądają tak samo, ale obraz mogą dawać gorszy. Od dawna mówi się o słabym wyczernieniu wewnętrznej tulei powodującej odblaski i mydlany, mało kontrastowy obraz. Niektórzy sobie sami dodatkowo wyczerniają.
Tanio, dużo i średnio. Jak w fast foodzie. Czym się tu zachwycać?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 godzin temu, BENEK1815 napisał:

po prostu ciekawił mnie tak drastyczny spadek popularności okularów -które jeszcze nie tak dawno były polecane ..

Jeszcze nie tak dawno nie było na rynku Morpheusy, Delitów, Delosów to i klasyczne ortoskopy mocno stały w cenie.

Dla mnie najciekawszą nowością są okulary SWA (błędnie opisane na obudowie jasko UWA) Sky-Watchera: 16 mm eye relief i 58pola to do planet super opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Marcin_G napisał:

[...]

Dla mnie najciekawszą nowością są okulary SWA (błędnie opisane na obudowie jasko UWA) Sky-Watchera: 16 mm eye relief i 58pola to do planet super opcja


Mowa o tych?
https://deltaoptical.pl/okular-sky-watcher-swa-58-5-mm-1-25-quot

Jeśli tak, to żadna to nowość. Na rynku co najmniej 12 lat. To ta sama konstrukcja co klony TMB. Miałem dziewiątkę i używałem w SCT 5". Była tak nijaka, że sprzedałem po pierwszym użyciu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@Marcin_G Dobre, tanie, krótkie i szerokokątne zaczynają się od grupy klonów "ED" - czyli w tej chwili około ~400PLNów.

Sprzedawane jako: Artesky Super ED; TS-Optics ED; BST StarGuider ED.

 

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, bartolini napisał:

@Marcin_G Dobre, tanie, krótkie i szerokokątne zaczynają się od grupy klonów "ED" - czyli w tej chwili około ~400PLNów.

Sprzedawane jako: Artesky Super ED; TS-Optics ED; BST StarGuider ED.

 

 

Mam taką ósemkę. Obecnie do sprzedania. Wyobraź sobie, że wisi na giełdzie od dwóch miesięcy i nikt nie chce :D
A potwierdzam, że to bardzo przyzwoity okular.

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

witam ponownie -to może z innej beczki/innego bieguna...

 TMB mniej więcej rozumiem -ale nie rozumiem zupełnie okularów ES....

bo -wszyscy sprzedający rozpisują się w samych ochach i achach na ich temat -

natomiast są to chyba NAJCZĘŚCIEJ wystawiane okulary na giełdach i aukcjach... a poniżej 82 * to nawet nikt nie ogląda..

Powiem szczerze -jestem obserwatorem nieba od kilku lat -a NIGDY  żadnego nie miałem -BO -uważam że-

jeśli czymś jest zawalony rynek i jest problem sprzedać -to może nie jest tak dobre -jak każdy myśli ..

(uważam ,że spartolone są muszle oczne ,wizualnie  co rzuciło się w oczy ,jak w tanich plosslach kitowych -dla mnie to ważna sprawa -komfort)

 w każdej dziedzinie tak to działa..-bo dobrego produktu nikt się nie pozbywa OT TAK ...każde ortho BCO np schodzi od kopa ,tak samo vixeny ...

więc  czym problem?

proszę o nie mówienie ,że był zajefajny ,ale sprzedałem -bo to przeczy sensowi zakupu ..

parę razy się zastanawiałem żeby kupić -ale ,jak wspomnialem  -rynek zawalony sprzedającymi z pochwałami ...

to jak jest naprawdę ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czy ja wiem... Mam ES-a 24mm 68° kupionego lata temu, nówkę w dobrej promocji, i jest to mój najlepszy i ulubiony okular. Nie mam zamiaru go sprzedawać.

ESy 82° są chyba najliczniejsze obecnie na giełdzie i też schodzą jak ciepłe bułki, ale pod warunkiem, że cena oscyluje w granicach 450zł-500zł. :D Jak ktoś ma drożej, to już jak czerstwe bułki ;) Ich jest naprawdę sporo na rynku. I wierz mi, nadal jest na nie branie, ale ten, kto z kupujących sprytniejszy, to czeka, aż sprzedający zejdzie z ceną do około 500zł, i dopiero wtedy są chętni :D A jak się nie uda, to cóż... za miesiąc, czy dwa pojawi się kolejny, taki sam ES na sprzedaż. Myślę, że seria 82° jest tak dobrze rotującym towarem, ponieważ dużą część ludzi kusi stosunkowo duże i tanie pole. Ale może się okazać, że ER podany przez producenta jest nieco przesadzony i żeby objąć pole trzeba dość blisko operować okiem na boki, zwłaszcza w tych krótszych ogniskowych. I skoro okular był kupiony w miarę szybko i w dobrej cenie, to nie ma oporów, by nie puścić go dalej.
I niestety w serii 82° zdarza się też rozstrzał jakościowy. Być może dlatego, że powstało ich dużo i w miarę tanio. Serio, używane ESy z jakimiś drobnymi skazami na soczewkach albo błędami, nierównościami w wyczernieniu itp się na giełdach zdarzają. I mają tak od nowości! Takie zostały kupione.

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

jest dość duża grupa okularów bardzo mało popularnych a jeszcze większa niedocenianych na polskim rynku, a bardzo cenionych na świecie.

Nasz rynek jest dosc specyficzny, taki "januszowy" liczy się tylko to co się uklepało z 5,10 czy 15 lat temu i tyle....

Znamiene jest tez to co wspomiał Wimmer o ESach, że ceny uzywek nadal odwołuja sie do tych sprzed 3, 5 czy nawet dalej lat, takie dmuchanie balona, który z punku ekonomii kiedyś pęknie, tak jak aktualnie ceny wynajmu mieszkań.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.