Jump to content

System chłodzenia teleskopu...

xpiox
 Share

Recommended Posts

Raczej i napewno na zamówienie- niektórzy klienci widząc dziury w tubusie blisko lustra dostaliby drgawek na myśl o zakurzonym lustrze ;D ;D

...ale zabawka fajna i godna przetestowania ;)

Co prawda nie Janusza ale wlasnorecznie zamontowany system wentylacji (nie chlodzenia!) - po prostu wiatraczek - mam od kilku lat i baaardzo polecam - skraca czas stygniecia zwierciadla 2 - 3x.

Z tym ze przez pierwsze 15min po wlaczeniu nie ma nawet sensu zagladac w okular - tak sie wszystko miesza w tubie. Dlatego staram sie najpierw wyniesc tubus i podlaczyc zasilanie do wentylatora a potem rozstawiac reszte.

A lustro zakurzy sie i tak.

Pozdrawiam,

Pawel

Tez czytalem ten artykul ale juz mialem w kastorze zamocowany wentylator od spodu nie chcialo mi sie calosci przerabiac.

tak czy inaczej, dodolny system z wymuszonym obiegiem powierza zdecydowanie poprawia studzenie, a system ASCT jest - jak widac - rozwiazniem idealnym.

Pozdrawiam,

Pawel

W swoim telepie musialem jakos zakryc dziure po oslawionej zakretce od sloika TWIST OFF wiec zamiast tego wstawilem wiatrak z peceta. Calosc dzila dosyc fajnie. Na wolnych obrotach (nie powoduje drgan) do uzyskania akceptowalnego obrazu trzeba czekac jakies 20 minut. Na szybkich obrotach wiatraka czas skarca sie do kilku minut. Drgania sa bardzo slabe - ledwie zauwazalne przy duzym powiekszeniu. Przy malym powiekszeniu wysokie obroty wiatraka zupelnie nie przeszkadzaja.

W planach mam dodanie ineligencji takiemu systemowi. Na razie to tylko pomysl, ktory mialby polegac na tym, ze na zew obudowy telapa - np gdzies na tubusie bylaby umieszczona jedna czujka temperatury. Do lustra od spodu przyczepiona bylaby druga czujka. Uklad elektroniczny porownywalby roznice temperatur z jednej i drugiej czujki i odpowiednio wysterowywalby obroty wiatraka tak aby ta roznica byla jak najmniejsza. Uklad elektroniczny wydaje sie dosyc prosty wiec moze w wolnej chwili cos zmajstruje :)

Guest Janusz_P.

Małe sprostowanie bo powoli myślicie ze ASCT sluży do chłodzenia lustra a to tylko jego funkcja pomocnicza!!!

ASCT służy do usuwania turbulentnej poduszki cieplejszego powietrza ogrzanego od powierzchniowej warstwy szkła naszego lustra wyniesionego z domu na zewnątrz na obserwacje, to działa prawie jak optyka adaptywna usuwając turbulencję w ciągu sekundy od załączenia zasilania odpowiednio umieszczonego coolera :);) ;D

Porównanie ASCT do optyki adaptywnej to delikatnie mówiąc mała przesada ponieważ ta ostania usuwa skutki turbulecji wnoszonych przez praktycznie całą atmosferę i działa najlepiej w poblizu sztucznej gwiazdy i w podczewieni. ASCT natychmiast po uruchomieniu usuwa tubulentną poduszkę tuż nad lustrem chłodząc jednoczesnie lustro (bardzo szybko) i pozwalając na obserwacje z dużymi powiekszeniami praktycznie natychmiast. Ale po schłodzeniu lustra ASCT należy wyłączyć.

Guest Janusz_P.

Tak oczywiście po wyrównaiu temperatury lustra z otoczeniem traci ono sens ale nie do końca bo delikatny nawiew zapobiega zaroszeniu lustra co też jest cenną jego cechą ;D ;D ;D

Jak się wniesie reflektor do ciepłego pomieszczenia to najlepiej wpakować go do dużego worka foliowego i tak zostawić, a nawet przechowywać. Zapobiegnie się w ten sposób skropleniu pary wodnej na zimnym lustrze i powstawaniu paskudnych plam po wyschnięciu. Zaparowanie lustra podczas obserwacji to jest naprawdę

rzadkie zjawisko i lepiej wtedy zrezygnować z obserwacji.

Pozdrawiam

może na reflektory szmochodowe działa....

...ale jak my tu na Podlasiu obserwujemy często przy - 15, -18 C przez około 3 godziny to nie ma cudów...się ze-krapla ;D

a z lustra dosłownie sie leje, po wniesieniu do cieplejszego pomieszczenia.

I tu nawiew by się przydał- ktoś kto cierpi na torsje organizmu wywołane wspomniaymi plamami po tych kroplach wody, widziałby ich wtedy o wiele mniej, a przynajjmniej o wiele mniejszych.... ;D ;D

Janusz, nie przesadzasz z ceną :o :o W końcu to tylko kilka otworów w tubusie i wentylator za max 30-40 PLN !! Zlituj się nad biednymi miłośnikami... ;)

pozdrawiam

Guest Janusz_P.

A akumulator i ładowarka to waisss???

Ja proponuję pełne rozwiązanie systemowe a nie goły szkielet do samodzielnej zabudowy 8)

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
      • 60 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
      • 73 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.