Skocz do zawartości
  • 0

Guiding z RC 8"


Auron

Pytanie

Cześć, 

 

Prosiłbym o pomoc, ponieważ jak można zauważyć na zdjęciu pojawiają się szarpnięcia podczas guidowania, czy można temu zapobiec?

 

Sprzęt: EQ6 R-Pro + RCT 8" 

 

Guiding: Orion 70mm multi-use finder scope + ZWO ASI 120 mini 

 

Pozdrawiam

MarcinPrzechwytywanie.PNG.00b0346fba0d47912454cc123835c2a4.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 godziny temu, Tayson napisał:

Mysle ze warto przejsc na oag.

Mam OAG, niestety kompletnie nie nadaje się, kiedy fotografuję obiekt poza płaszczyzną Drogi Mlecznej, (przerabiałem ten temat) zazwyczaj nastepuje brak gwiazd do guidowania przy tak małym pryzmacie, dlatego zdecydowałem się na powyższe rozwiązanie. Ale dziękuję za poradę. 

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Edytowane przez Auron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
21 minut temu, M_H napisał:

Prowadzę RC8 na oagu od ZWO z asi174 , jeszcze nie miałem problemów ze znalezieniem gwiazdy. Szarpnięcia mogą wynikać z różnych przyczyn, mechanicznych, atmosferycznych. Wykluczyłeś inne przyczyny?

Jaki masz OAG? 

edit x3: t2 czy 2"

Ten większy 2" OAG-L ma pryzmat 12x12mm

Edytowane przez Piotr4d
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Auron napisał:

Mam OAG, niestety kompletnie nie nadaje się, kiedy fotografuję obiekt poza płaszczyzną Drogi Mlecznej, (przerabiałem ten temat) zazwyczaj nastepuje brak gwiazd do guidowania przy tak małym pryzmacie, dlatego zdecydowałem się na powyższe rozwiązanie. Ale dziękuję za poradę. 

 

 

 

Pozdrawiam

 

 

Też mam RC 8" i OAGa od ZWO z pryzmatem 8x8 i kamerkę 120MM.

Długo nie potrafiłem użyć OAGa ale od lata jakoś idzie. Gwiazdki piękne nie są ale prowadzi elegancko.

Nie jest lekko ale przy tej ogniskowej to moim zdaniem najlepsze wyjście.

 

Ważne ustawienie pryzmatu w torze światła (maksymalnie wsunięty który nie daje cienia na klatce), i odpowiedni czas klatki, zacznij od długiego czasu (np. 8s i gain 90-98) do ustawiania wszystkiego potem będziesz skracał.

Aktualnie używam gain 98 i czas 3s który wydłużam jak są słabsze gwiazdy.

 

Edytowane przez abo
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ale co tu ma pomóc OAG? Przecież PHD2 całą swoją informację i wszystkie rachunki odnosi do swojej kamerki, swojego teleskopu, swojej wyliczonej dla swojego zestawu skali. PHD2 zupełnie nic nie wie o tym jaki teleskop/ogniskowa/kamera jest od zdjęć - może go wręcz wcale nie być a wyniki odnoszą się w całości do samego montażu.  Jeśli w jakimś momencie pojawia się "pik" na wykresie to z OAGiem ten "pik" będzie w tym samym miejscu tylko większy. 

 

Tak w ogóle to czy używać OAGa czy zewnętrznej lunetki guidującej zależy tylko od tego jakiej precyzji prowadzenia potrzebujemy dla zdjęć na teleskopie głównym. No i właśnie ile potrzebujemy tej dokładności? Tak naprawdę rzadko kiedy potrzebujemy lepiej (czyli mniej) niż 0.3 piksela na kamerze głównej a to oznacza, że wystarczająca ogniskowa guidera jest około 530 mm. Dla dokładności 0.5 piksela na kamerze głównej to i 320 mm wystarcza. 

 

 

 

EDIT: dla kamer ASI2600 I ASI120 jako guidującej przy OAGu dokładność prowadzenia schodzi do ok. 0.1 piksela na kamerze głównej. Rzadko kiedy potrzebne a i mało który montaż da taką dokładność. 

Edytowane przez Wiesiek1952
literówki
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
17 godzin temu, Auron napisał:

Cześć, 

 

Prosiłbym o pomoc, ponieważ jak można zauważyć na zdjęciu pojawiają się szarpnięcia podczas guidowania, czy można temu zapobiec?

 

Sprzęt: EQ6 R-Pro + RCT 8" 

 

Guiding: Orion 70mm multi-use finder scope + ZWO ASI 120 mini 

 

Pozdrawiam

MarcinPrzechwytywanie.PNG.00b0346fba0d47912454cc123835c2a4.PNG

 

Poza tym wg mnie tu się nie ma czego czepić. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.