Skocz do zawartości

ASI AIR - mam kilka pytań


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

 

wątek o ASIAIR jest ale ja tu mam bardziej serię pytań więc pozwolę sobie jednak osobno.

Dzisiaj focę pierwszy raz w pełni z ASIAIR. Kamera główna, montaż, guiding, EAF.

Jest to rewelacyjne pudełko, jestem zachwycony jak gładko to działa.

Oczywiście ma mnóstwo ograniczeń, ale naprawdę - szacun. Np EAF po prostu działa ot tak, z marszu, podczas gdy identyczny zestaw EAF na RASA 11 obok pod NINA nie działa na razie AF.

 

Teraz mam kilka pytań do uprzejmych znawców:

1. Czy toto umożliwia mozaiki?

2. Jak zrobić sobie cel według kadru uzyskanego spod planetarium? W planowaniu on chce tylko obiekty po nazwach, a ja chciałbym dodać mój konkretny kadr.

3. Czy ASIAIR bada HFR?

4. nie znalazłem opcji by używać EQAF w automacie, np co ileś klatek lub gdy zmienia się HFR. Coś przeoczyłem?

5. EAF ma opcjonalny czujnik temperatury, czy można w ASIAIR uzależnić AF od temperatury?

6. nie widzę w guidingu opcji multistar, a pamiętam że ta opcja została dodana. Jak ją aktywować?

7. czy mogę użyć zdjęcia z wczoraj do ustalenia celu na dzisiaj, tak by zrobić multisesję?

8. czy można robić darki do guidera?

9. Czy jest jakaś opcja by optymalizować guiding przez zmianę jego parametrów?

10. obraz z guidera jest bardzo jasny, w zasadzie nie widzę gwiazd, Jest jakaś regulacja jasności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

 

Ad.1 Tak, mozaiki mają całkiem fajnie ogarnięte - właśnie robię pierwszą swoją i działa. https://www.youtube.com/watch?v=ZTKb_vBmP3s
Najlepiej cały filmik sobie obejrzyj, sporo (dla mnie) nieoczywistych "hintów". Jak nie masz czasu - o mozaikach gdzieś od 7 minuty. Genialny jest import całej konfiguracji mozaiki z Telescopius.com. Klik, kopiujesz pliczek CSV (tekst) i masz cały plan u siebie w AsiAir. 

 

Ad.2 Użyj opcji Planera (Plan) - wybierasz obiekt i potem edytujesz dowolnie RA i DEC. 

Ad.3 Bada (chyba?), pod Preview masz po lewej opcję "tools". 

 

Ad.4 Automatyczny autofocus - jest w opcjach, poszukaj. Ja mam co 2h i co każdą zmianę filtra. 

 

Ad.5 Nie wiem. 

Ad.6 Nie da się jej "deaktywować" - jest domyślnie, przynajmniej u mnie. 

 

Ad.7 Tak, w filmiku wyżej w pierwszych minutach mówi jak to zrobić. Wchodzisz na stare swoje zdjęcie, przytrzymujesz paluchem je i masz opcje centrowania na to samo (w skrócie). 

 

Ad.8 Nie wiem

 

Ad.9 Tych parametrów nie ma dużo, ale tak - agresywność, czas naświetlania - chyba, że coś innego masz na myśli. 

 

Ad.10 Gain kamery? Jest do ustawienia w konfigu guidera. 

 

Edytowane przez Krzysiek Gaudy
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Jest możliwość zaplanowania mozaiki. Asiair od razu zapisuje wszystkie panele i jazda. Możesz sobie w autoload wybrać. W wersji 1 asiair tego nie ma. Wiem, że plus ma jeszcze jakieś dodatkowe opcje w związku z mozaikami.

2. Możesz zapisać sobie obiekt wg. koordynatów. Bierzesz koordynaty konkretnego kadru np. ze stellarium i wklepujesz w asiair i focisz. Asiair też ma zintegrowane własne planetarium, więc tam też możesz sobie ustawić kadr i po prostu wcisnąć goto.

3. Nie jestem pewny, czy wersja pro lub plus to ma. V1 na pewno nie. Mi wystarcza ustawienie w EAF, żeby robił zmianę ostrości po każdej godzinie, każdej zmianie filtra oraz zmianie temperatury o 1 stopień. Przestałem mieć jakiekolwiek problemy z ostrością na swoich fotkach.

4. Ustawienia autofocusa robisz po kliknięciu w ikonkę EAF. Tam konfigurujesz, jakie warunki musi spełnić, żeby zrobić autofocus. Wymieniłem ci te, które są dostępne i których używam ja.

5. Tak jak w punkcie 3 pisałem. Jest możliwość ustawienia, po jakiej zmianie temperatury ma zrobić autofocus. Ja z tego zawsze korzystam. Czujnik kosztuje grosze a ułatwia bardzo życie.

6. Jest automatycznie aktywowana. Zawsze uruchamia się multistar defaultowo. Z tego co pamiętam, jak klikniesz sam na jakąś gwiazdę, wtedy działa tylko ta gwiazda, jest też chyba jakieś ograniczenie, że jak asiair nie znajdzie odpowiedniej ilości gwiazd, to idzie single star (ale mi się nigdy nie zdarzyło takie coś)

7. Do multisesji można podejść dwojako. 1 zapisać obiekt w zdefiniowanych obiektach lub po prostu wejść na podgląd fotki w asiair i kliknąć goto. Wtedy jest plate solve robione i montaż jedzie do celu. W przypadku tej drugiej opcji, należy pamiętać, żeby przy autorun wpisać ponownie nazwę obiektu, bo asiair nie odczyta jej z pliku z którego robisz goto i zapisze się pod jakąś nazwą w stylu "niezdefiniowany" czy coś takiego. Nie jest to jakiś duży problem, ale suby też nie będą miały poprawnej nazwy obiektu w nazwie. Zdarzyło mi się kilka razy zapomnieć, stąd uczulam :P 

8. W wersji 2.0 już można. Z tego co wiem, jest już w publicznych testach od 7 września, wiec pewnie na dniach wyjdzie, jeśli już nie wyszła.

9. Co masz na myśli? Możesz wymusić ręcznie kalibrację jeśli coś zmieniasz. Możesz też wymusić kalibrację np. po meridian flip-ie.

10. Zmniejsz gain w ustawieniach kamery do guidingu. Poprawi się od razu.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

 

A propos kadrowania celów. Chodziło mi o użycie wbudowanego w AA planetarium. Jak robię to z mapy i goto to oczywiście działa, ale czy mogę dodać w ten sposób obiekt? Czyli wskazać na mapie w AA i zapisać dokładnie tak samo jako cel?

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, kubaman napisał:

Słuchajcie, a czy istnieje opcja wycentrowania obiektu po iluś tam klatkach? Bo przez dither obraz ucieka.

 

Pauzujesz Autorun, przełączasz się na Preview, dajesz GoTo np. z konsolki sterującej montażem (ta po prawej, z klawiszkami N-S W-E), przełączasz się na Autorun i odpauzowujesz Autorun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Piotr K. napisał:

 

Pauzujesz Autorun, przełączasz się na Preview, dajesz GoTo np. z konsolki sterującej montażem (ta po prawej, z klawiszkami N-S W-E), przełączasz się na Autorun i odpauzowujesz Autorun.

czyli tylko ręcznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, kubaman napisał:

to nie jest problem, ale chciałbym wycentrować bo mam obiekt ciasno

zakladam ze masz wersje pro albo plus to wtedy mozesz skorzystac z planu, wrzuc po prostu do planu jedną krótką klatke na inny obiekt a potem powrot na swoj docelowy kadr

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, orlen napisał:

zakladam ze masz wersje pro albo plus to wtedy mozesz skorzystac z planu, wrzuc po prostu do planu jedną krótką klatke na inny obiekt a potem powrot na swoj docelowy kadr

Biorąc pod uwagę margines błędu przy goto w asiair, to prędzej odjedzie jeszcze dalej od centrum kadru niż poprawi ustawienie ? 

A tak na poważnie, rob dithering co kilka klatek o 2-3 pixele.

Po 8h nie odjedzie więcej niż te 10-15 pixeli wg mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, OnlyAfc napisał:

Biorąc pod uwagę margines błędu przy goto w asiair, to prędzej odjedzie jeszcze dalej od centrum kadru niż poprawi ustawienie ? 

A tak na poważnie, rob dithering co kilka klatek o 2-3 pixele.

Po 8h nie odjedzie więcej niż te 10-15 pixeli wg mnie.

nie mam z tym problemu, ostatnie wersje robią klatę weryfikacyjna ze jest centralnie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po kilku sesjach bez problemu pojawił się ostatniej nocy jeden.

Po ponownej kalibracji klatki 5min są minimalnie ale jednak pojechane, pomimo, że wykres prowadzenia jest w miarę podobny (nie ma tu super wyników, ale przy skali 2 jest więcej niż dobrze).

Wcześniej gwiazdki były jak szpile.

 

Próbowałem rekalibrować kilka razy ale bez efektu. Sprzęt nie był ruszany, więc ani ustawienie na Polarną ani reszta na pewno się nie zmieniły.

Jakieś sugestie co mogę poprawić ze swojej strony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy dobrze ustawiłeś ogniskową guidera. Najlepiej 0 ustawić, wtedy asiair sobie ustawi odpowiednio.

 

Ja mailem przypadek taki jak u Ciebie. Wynikało to z tego, że przez zła ogniskową, kalibracja nie miała sensu i całość dryfowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Mozaikę robisz tak:

 

wybierasz Plan:

image.png.a13fc1e7f0b87ab7b8ebc89279637b57.png

 

Przechodzisz do mapy:

 

image.png.0a8bac16fb1c20469179c1b29630a47d.png

 

 

U góry wybierasz mozaikę i ustalasz kadr, ilość zdjęć i ich stopień nałożenia się:

 

image.png.8e1b28ff57a600a548d50e9f73e45cea.png

 

 

Po prawej na dole klikasz w Plan:

 

image.png.5bc2809435681729a15ab9d8f6c22135.png

 

Widzisz, że kadry zostały dodane na dole. (poniżej są kadry z mojego planu + te nowe "Polaris", które dodałem na potrzeby tego postu):

 

image.thumb.png.39c71df419c2b367c216ad6603bce069.png

 

 

Strzałką po lewej na górze wychodzisz z podglądu nieba i idziesz po prawej do hamburgera Plan. Na dole np. pierwszej klatki klikasz details i ustawiasz czas, ilość klatek, itd. 

 

image.thumb.png.adc92b9337b6921334fa0589b3da5861.png

 

Teraz, po prawej na górze możesz kliknąć +

 

image.png.f087d19076f2261345045f23793a4eaf.png

 

i wybrać opcję:

 

image.png.40eafbc085ed78d606d5daedf91836fd.png

 

Pierwsza spowoduje, że ustawienia tej klatki zostaną zapisane dla wszystkich kadrów, jakie masz zapisane w Planie. Ja to wybrałem i ustawienie mozaiki polaris nadpisało mi ustawienia, jakie miałem dla NGC7000. 

Druga opcja spowoduje zapisanie ustawień dla wszystkich klatek, które należą do konkretnej mozaiki, bez ruszania innych obiektów. 

 

 

 

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.