Skocz do zawartości

Jowisz 2022 - porady odnośnie obróbki


WielkiAtraktor

Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze wyszło, adekwatnie do apertury i λ. Ale daj stackerowi szansę - więcej klatek i mniejszy odsetek. Proponuję ekspozycję <15 ms (skompensować gainem, by wypełnić ~75% histogramu), nagrywanie przez 1-2 min., żeby mieć kilka tys. klatek, wypróbować stackowanie 5-30%. I nie używaj opcji "Sharpened" w AS!3, to bardziej służy do szybkiego przejrzenia stacków, który tam nadaje się do dalszej pracy. Wyostrzanie "na produkcję" zrób ręcznie (Registax 6, AstroSurface, ImPPG, PS, itd.).

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, WielkiAtraktor napisał:

Dobrze wyszło, adekwatnie do apertury i λ. Ale daj stackerowi szansę - więcej klatek i mniejszy odsetek. Proponuję ekspozycję <15 ms (skompensować gainem, by wypełnić ~75% histogramu), nagrywanie przez 1-2 min., żeby mieć kilka tys. klatek, wypróbować stackowanie 5-30%. I nie używaj opcji "Sharpened" w AS!3, to bardziej służy do szybkiego przejrzenia stacków, który tam nadaje się do dalszej pracy. Wyostrzanie "na produkcję" zrób ręcznie (Registax 6, AstroSurface, ImPPG, PS, itd.).

 

Dziękuję bardzo za te słowa, właśnie szukałem pomysłów co zrobić więcej / dalej / lepiej ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

Proponuję ekspozycję <15 ms (skompensować gainem, by wypełnić ~75% histogramu), nagrywanie przez 1-2 min., żeby mieć kilka tys. klatek, wypróbować stackowanie 5-30%. I nie używaj opcji "Sharpened" w AS!3, to bardziej służy do szybkiego przejrzenia stacków, który tam nadaje się do dalszej pracy. Wyostrzanie "na produkcję" zrób ręcznie (Registax 6, AstroSurface, ImPPG, PS, itd.).

Natomiast u mnie ustawienia, wyglądają trochę inaczej. Na poniższej grafice napisałem co i jak, chyba, że wszystko zależy od kamerki. Jeżeli chodzi o obróbkę to w AS!2 stosuję opcję Sharpened, tylko dobieram odpowiedni stopień. Np klatki w dwóch ostatnich, naturalnych animacjach ( z kilku dni) mają właśnie wstępne wyostrzenie opcją Sharpened w AS!2, które zostało jeszcze poprawione, w graficznej obróbce w Corel PaintShop Pro. Z kolei jeżeli robię animację ostrą, to właśnie stacki są bez Sharpened i przepuszczam je przez Registax6.

 

1.png.65ac3c54ddc126533db9b6ce3e421850.png

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zob. też artykuł Riklaunima nt. doboru ekspozycji i wzmocnienia (acz należy pamiętać, że nowsze sensory mogą się zachowywać trochę inaczej). U mnie w f/15 generalnie sprawdza się te 7 ms na Jowiszu (+ gain zależny od filtra), dla IMX 273 (mono) i IMX 462 (kolor).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

 I nie używaj opcji "Sharpened" w AS!3, to bardziej służy do szybkiego przejrzenia stacków, który tam nadaje się do dalszej pracy. Wyostrzanie "na produkcję" zrób ręcznie (Registax 6, AstroSurface, ImPPG, PS, itd.).

U mnie wyostrzanie podczas stackowania dużo lepiej się spisuje, niż imppg. Ten drugi niestety wycina mi całkiem saturację i przestałem go używać, efekty takie sobie. Chyba, że coś źle robię :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Misza napisał:

Którego suwaka używacie w Registaxie ? U mnie praktycznie zawsze najlepszy efekt daje ten ostatni i od pewnego czasu innych nie ruszam.

Ruszam wszystkie, tylko dwóch pierwszych od góry nie. Ale fakt, że ostatni najlepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Zybert napisał:

U mnie wyostrzanie podczas stackowania dużo lepiej się spisuje, niż imppg. Ten drugi niestety wycina mi całkiem saturację

ImPPG obecnie umie przetwarzać tylko obrazy monochromatyczne, więc jak chcesz nim wyostrzać kolorowe, to musisz rozłożyć na poszczególne kanały i każdy kanał obrabiać osobno. Ale zające ćwierkają, że @WielkiAtraktorpracuje nad nową wersją, która będzie umiała się zająć obrazem kolorowym.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Marecki napisał:

Przy okazji zapytam co konkretnie ustawia się tymi parametrami :

- Noise Robust
- Normalize Stack

Marecki, dziękuję Tobie, ponieważ wyżej zadałeś pytanie o opcję Normalize Stack w AS!2. Całkiem o tej opcji zapomniałem a okazała się dla mnie, teraz bardzo przydatna, ponieważ robię animację Marsa. Aviki mają różną jasność, ponieważ była duża mgła i ciągle regulowałem Gain. Ta opcja Normalize świetnie ustawia jedną jasność dla wszystkich stacków. Dobrze, że wstrzymałem się z robieniem tej animacji, gdyż inaczej to ustawiałbym pojedynczo jasność dla każdej klatki.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Misza napisał:

Którego suwaka używacie w Registaxie ? U mnie praktycznie zawsze najlepszy efekt daje ten ostatni i od pewnego czasu innych nie ruszam.

 

zależy od materiału ale generalnie wszystkich. Najmocniej przesuwam te dolne, a wyższe mniej

nie trzeba się obawiać lekkiej przesady w operowaniu suwakami bo i tak na koniec "zmiekczamy" obraz odszumianiem

 

4 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

Dobrze wyszło, adekwatnie do apertury i λ. Ale daj stackerowi szansę - więcej klatek i mniejszy odsetek. Proponuję ekspozycję <15 ms (skompensować gainem, by wypełnić ~75% histogramu), nagrywanie przez 1-2 min., żeby mieć kilka tys. klatek, wypróbować stackowanie 5-30%. I nie używaj opcji "Sharpened" w AS!3, to bardziej służy do szybkiego przejrzenia stacków, który tam nadaje się do dalszej pracy. Wyostrzanie "na produkcję" zrób ręcznie (Registax 6, AstroSurface, ImPPG, PS, itd.).

 

nigdy nie stackowałem mniej niż 40% materiału, a zwykle 70-80%. Gdy seeing był bardzo dobry to nawet zdarzało się 95%

AS!3 i tak dzieli obraz na mniejsze fragmenty i wybiera z nich te najlepsze do stacka

 

w fotografii planetarnej dokładnie tak samo jak DS-owej liczy się ilość zebranych fotonów. Jeśli jest ich mało to obraz będzie zaszumiony i nie uda się wydobyć detalu. 5% ze 120 sekund to ledwo 6 sekund materiału. Bardzo mało! Przydałoby się przynajmniej 3x tyle, a najlepiej z 10-20x

 

przy okazji często padają rady typu: zbierz 3000 klatek. Klatka klatce nierówna. 3000 klatek po 2 ms to raptem 6 sekund zbierania fotonów, a 3000 klatek po 15 ms to całkiem przyzwoite 45 sekund. Między takimi stackami będzie przepaść. To jak naświetlanie 1 godzinę na DS-ach w porównaniu do 7,5 godziny. Jedyna różnica jest taka, że planety są jaśniejsze (i dynamiczne) więc wystarczą krótsze ekspozycje

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, ZbyT napisał:

nigdy nie stackowałem mniej niż 40% materiału, a zwykle 70-80%. Gdy seeing był bardzo dobry to nawet zdarzało się 95%

AS!3 i tak dzieli obraz na mniejsze fragmenty i wybiera z nich te najlepsze do stacka

Ale to nie jest tak, że on ma jeszcze jakieś dodatkowe kryterium wybierania ("wezmę tylko jakieś lepsze spośród zasugerowanych przez użytkownika 90%"). To właśnie ten odsetek mówi mu, ile ma zsumować (najlepszych klatek danego fragmentu pola widzenia, tak jak piszesz). Gdy zażądamy za dużo, a seeing był taki sobie, to do stacka wejdzie nam dużo rozmytych.

 

1 godzinę temu, ZbyT napisał:

w fotografii planetarnej dokładnie tak samo jak DS-owej liczy się ilość zebranych fotonów.

Też, ale nie tylko; dochodzi jeszcze kwestia zamrożenia seeingu. Jeśli jest niezbyt dobry, więcej klatek wyjdzie nam ostrzejszych przy krótszej ekspozycji. Oczywiście jak musimy przy tym zwiększyć gain, szum rośnie, więc mamy dwa konkurujące efekty. Poza tym pojedyncze klatki DSiarzy mają znacznie mniejszy stosunek sygnału do szumu niż planetarne, więc nie jest to idealna analogia.

 

 

Ale to wszystko takie teoretyczne roztrząsanie; myślę, że każdy tutaj zgodzi się z radą, żeby po prostu poeksperymentować samemu ze swoim setupem i ustawieniami programów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Was przepraszam! Wszystko co napisałem wyżej o tym, że AS!2 ma problemy ze strackowaniem z opcją Normalize Stack, to nieporozumienie - już to usunąłem. W ogóle nie przyszło mi do głowy, że mógł mi się wysypać dysk SSD, który stracił zdolność zapisu. Prawdopodobnie uległ awarii, po obróbce 187 avików na ostatnią animację Jowisza. W sumie to nowy dysk, kupiłem go kilka miesięcy temu. Suma zapisu na nim to, około 2700 GB, czyli niewiele. Wyłapałem, że to awaria dysku, przy dzisiejszej sesji z Jowiszem. Nagrałem tylko 60 avików na dysku systemowym, który to też SSD. Więcej nie chciałem, ponieważ po awarii tego drugiego, to już mam obawy. W tym rzecz, że i tak potrzebuję nowy dysk, gdyż nie będę miał miejsca na dużą ilość avików do animacji. Tylko teraz to chyba kupię zwykły dysk talerzowy na USB 3. Kupować znowu SSD, żeby sytuacja się powtórzyła.

 

Jeżeli chodzi o temat wątku, to przy dzisiejszej sesji wprowadziłem zmianę w nagrywaniu. Exp. zwiększyłem z 4.5 do 5.5. Ustawiałem też większy, ale nie dostrzegłem, żeby stacki były lepsze.

Edytowane przez *Wojtek*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, *Wojtek* napisał:

Tylko teraz to chyba kupię zwykły dysk talerzowy na USB 3. Kupować znowu SSD, żeby sytuacja się powtórzyła.

Tylko nie to! Ograniczysz się do nagrywania 85-150 MB/s (talerzowe więcej nie wyciągają, chyba że kupiłbyś jakiegoś SASa 10 000 rpm...). Będziesz chciał kiedyś trochę większe ROI, albo nagrać Księżyc czy Słońce pełną klatką, i dysk nie wyrobi. Przecież to nie wszystkie SSD są winne ;) Przykład anegdotyczny - używałem (jako systemowych i zewnętrznych do nagrywania) kilku Samsungów EVO (obecnie z serii 870) i nigdy nie miałem problemów.

 

(Tylko nie brać czegoś pokroju serii QVO - po zapisaniu dość małego bufora prędkość dalszego ciągłego zapisu spada do poziomu HDD; jako systemowy jest OK, ale do nagrywania długich animacji nie).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, WielkiAtraktor napisał:

Przecież to nie wszystkie SSD są winne

WielkiAtraktor, to jakiego obecnie używasz dysku do nagrywania, możesz podać pełną nazwę? Jeszcze taka ciekawostka, program CrystalDiskInfo pokazuje, że ten SSD jest w 99% sprawny, żadnych błędów. Mam wiele dysków zew. i na dwóch są dwa drobne błędy i ten program pokazuje. Co do tego uszkodzonego SSD, to nawet nie chce się sformatować i narzędzie diagnostyczne windowasa ma problem żeby go przeanalizować, ze zdrowym dyskiem nie ma problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Czy te konkretne dyski będą ok do naszych potrzeb :

https://www.komputronik.pl/product/710807/sandisk-extreme-portable-ssd-1tb.html

https://www.komputronik.pl/product/710803/wd-my-passport-ssd-2tb-zloty.html

Jeżeli nie to możecie polecić jakiś konkretny model ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwaliliście mnie.....

Od 4 lat uzywam w Registaxie przede wszytkim ostrzenia trzech pierwszych suwaków (od góry), i okazjonalnie delikatnie 3 ostatnich, jest to zgodne z tym co można obejrzeć na tutorialach i nawet z info tutaj na giełdze. Zawsze wiedziałem, że patrząc na suwaki od góry to odpowidają one za ostrzenie wg wielkości detalu, czyli ten na górze ostrrzy najdrobniejszy detal, a ten na dole duże szczegóły.....widzę, że coś sie tutaj przez kilka lat pozmieniało.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, wampum napisał:

widzę, że coś sie tutaj przez kilka lat pozmieniało

Nic się nie pozmieniało, to działa tak jak piszesz - wyżej położone suwaczki odpowiadają za drobniejsze detale. Ja też zawsze zaczynam od samej góry; ewentualnie czasem, jak np. obrabiam obraz po drizzlowaniu, zmieniam ustawienie "initial layer" na wyższe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, *Wojtek* napisał:

Co do tego uszkodzonego SSD, to nawet nie chce się sformatować i narzędzie diagnostyczne windowasa ma problem żeby go przeanalizować

Spróbuj go sformatować np. za pomocą Partition Mastera, umie i może zrobić więcej niż to narzędzie wbudowane w system:

https://pl.easeus.com/partition-manager/partition-master-free.html

Może jakoś odżyje.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.